Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anda.pacurar's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    1
    Buna ziua,
    Am citit mica dezbatere despre validitatea sondajului. Poate fi suparator sa vedem cifre mari in legatura cu Romania pt ca am obosit sa ne plangem de tara noastra si de locuitori. Doar ca studiile aceste se fac de niste oameni care cu casta se ocupa si daca nu le-ar face corect ar iesi de pe piata imediat. Dar nu asta e problema. Nu e nevoie sa generalizam. Studiul si campania nu au scop de a da vina pe cineva ci de a vedea cum putem imbunatati. Asa cum spuneti multe dintre voi petreceti timp cu copilul si o faceti frumos. Si bunicii fac asta si ei au avantajul de a oferi dragoste fara a mai fi atat de coplesiti de rolul de educator sau de presiunea muncii. Sunt si alte situatii si de fapt tot ceea ce facem poate fi facut mai bine.
    Studiul nu vorbeste de faptul ca parintii sunt iresponsabili ci dimpotriva sunt prea responsabili. Vor prea mult sa asigure copilului ceea ce ei cred ca are nevoie si cand comunica cu el vor sa stie cum se descurca el cu sarcina lui principala scoala. Dar aici, de exemplu, e o diferenta parintii vor sa stie despre note atunci cand abordeaza subiectul scoala in timp ce copii sunt ingrijorati si afectati de relatiile cu colegii. Merg intr-o scoala din Bucuresti si lucrez cu ei. Iar prima data cand le-am cerut intrebari (anonime, scrise pe biletele) ele sunau cam asa: cum pot sa am incredere in mine, cum pot sa am incredere in altii, cum pot sa-mi fac mai multi prieteni, cum sa nu ma mai cert cu parintii.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Intr-adevar este un subiect delicat si cred ca a gasi un echilibru intre timpul petrecut cu copiii si timpul petrecut muncind pentru a le putea oferi un trai decent este cheia.
    Din pacate pentru foarte multe familii nu este o optiune. Parintii cred ca ar fi foarte ferciti daca ar putea lucra fix programul de lucuru stabilit fara sa fie nevoitit sa faca ore suplimentare. Nu multi sunt parintii care pot spune ca o data ce programul oficial s-a incheiat pot pleca acasa sa petreaca timpul atat de pretios alaturi de copiii lor.

Floricica Nou Venita rachetutza_mik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    18
    Da, e fix ce se spunea mai inainte: copiii foarte mici au parte de toata atentia parintilor, dar, pe masura ce cresc, contactul lor cu parintii e din ce in ce mai scazut...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu petrec toata ziua impreuna cu fetele. Suntem impreuna toata familia dimineata la micul dejun, apoi sotul pleaca la servici, eu o duc pe cea mare la gradinita, impreuna cu cea mica. Apoi noi ne intoarcem acasa si intr-adevar, in timp ce fierbe ciorba cum zicea cineva mai sus, mai stau si cu ea, dar imi vad si de ale mele. Dupa ce mancarea e gata, avem liber impreuna si iesim prin parc, si daca e cazul, la cumparaturi sau la facut piata. Imi pare rau daca "Nenea" nu ar considera asta "quality time" dat fiind ca nu este timp dedicat SPECIAL (vezi Doamne) copilului, ci aprovizionarii, dar fetita mea cea mica chiar este incantata sa mergem la piata sa isi aleaga ea de pe taraba ridichi, rosii si altele. La pranz o luam pe cea mare de la gradinita si mancam impreuna toate 3. Pana la 5.30-6 cand vine si tati de la servici, in afara de programul de somn, se joaca, sau vor desene animate, sau coloreaza. Ce sa fac atunci, sa ma bag peste joaca lor, sau cartile lor de colorat doar ca sa fie timp dedicat lor special? Si apoi parc iarasi, toti 4. Masa de seara intotdeauna impreuna, si pana la culcare stam toti 4 si ne gasim o activitate placuta in comun. O activitate pe care o am cu fetele mele este sa ne amenajam gradina pe care am inceput-o pe balcon. Am inceput de la 0, intai cu o jardiniera, acum avem 4 pline de flori. Sapa cu manutele in pamant sa faca loc pentru flori, le aseaza ele, apoi acopera cu pamant, uda. Sambetele avem deobicei teatru de papusi, dar deja am cam vazut tot ce e pe la Tandarica, unele si de doua ori.
    Modificata de yuxi; 13.05.2010 la 17:08:54.
    Ruxi si printesele roz
    Lilypie Kids Birthday tickersLilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.197
    Yuxi, e foarte frumos ce povestesti si cum spui ca petreci timpul alaturi de fetele tale. E important sa le acorzi atentie, chiar daca in timp ce vorbesti cu copilul amesteci si in cratita de mancare. :) Despre asta cred ca este vorba in principal, pentru ca, asa cum poti vedea si intr-unul dintre spoturi (cu mamica din masina care vorbeste la telefon), degeaba esti langa copilul tau, fizic, daca nu ii acorzi atentie.

E important sa ascultam copiii, sa le explicam ce nu e bine si mai ales DE CE nu e bine.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Si eu consider ca este foarte bine ca sunt atatea mamici care chiar fac eforturi sa stea cu cei mici, sa le asculte problemele si sa relationeze si care considera aceasta actiune bine venita. Ati considerat vreodata ca ati fi putut sa petreceti mai mult timp cu copilul dar oboseala, stresul, serviciul v-au impiedicat? Cum le impacam pe toate, cariera, copil, viata personala?

Floricica Nou Venita littleprincess's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2009
    Postari in forum
    37
    Consider ca o mama trebuie sa fie alaturi de copilul ei tot timpul! Trebuie sa il vada cand face primul pas, trebuie sa il ridice in momentul cand e jos, trebuie sa fie alaturi de el cand plange si cand rade!

Un lucru important este acela ca tu esti cea care trebuie sa ii ofere rabdare, interes si echilibru emotional. Copilul tau cu siguranta va simti starile tale de spirit!

Sa nu uiti insa ca la un moment dat va creste si va intre in contact cu persoane care vor avea influenta asupra lui. In momentul acela, mamele se vor simti un pic excluse, dar trebuie sa te bucure faptul ca apar semnele unei dezvoltari normale si armonioase.

Cum am mai spus si la inceput: timpul petrecut alaturi de copilul tau este de nepretuit!

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.636
    Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    Ce nu-mi plac mie ideile astea de marketing targetate pe ce se cauta...
    A venit cineva de la Romtelecom si a zis, trebuie sa aratam ca ne pasa de ceva, hai sa vedem ce e la moda acum in Ro. AAA, e boom de natalitate, trebuie sa avem o campanie pentru bebelusi si uite asa ne facem si noi imagine pozitiva.

Iar studiul mi se pare total denaturat, numerele alea sunt prea dure sa fie adevarate pentru o tara in care se poarta cocoloseala. Daca in Ro sunt procentele astea, inseamna ca in restul Europei copiii sunt total abandonati.

Evident ca asta nu schimba faptul ca aceasta campanie este una pozitiva pentru copii.
    sunt de acord cu tine. nu cred ca cifrele sunt reale. iar cazurile vizate aici cred ca trebuiesc ajutate din alt punct de vedere , material de ex.
    Lilypie Third Birthday tickers

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.197
    mysasha, nu este vorba aici despre familiile cu posibilitati materiale reduse, deci nu este cazul ajutorului material. Dimpotriva, este vorba despre familiile in care parintii sunt preocupati mai mult de job, de construirea unei cariere si atunci serviciul le ocupa mare parte din timp, iar orele petrecute cu cei mici sunt tot mai putine...

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita alexa_stan's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2010
    Postari in forum
    1
    Buna,

Eu nu cred ca este suficient doar sa stai cu copilul si in acelasi timp sa faci curatenie, mancare etc. Nu zic ca nu este bine sa faci asta, ba da, dar trebuie sa existe momente, in care sa discuti cu el ca de la om la om, despre problemele, dorintele si necesitatile lui.

Eu zic ca 30-60 de minute pe zi sunt ok, sa stai numai cu el, si sa discutati sa faceti planuri, sa povestiti despre ce se intampla in viata lui in ultimul timp, ultima zi, ora etc, lucruri care l-au marcat intr-un fel sau altul, care l-au inpresionat. Apoi putem gati, face curatenie etc, impreuna cu toti, si tatal, si mama si evident si copii, acolo unde se poate pt ca nu poti sa-l pui pe unul la 3 ani sa stanga masa, dar pe unul de 7 da.

Eu asa vad lucrurile, trebuie sa le dam atentie copiilor sa purtam discutii mature cu ei, nu doar sa stam in preajma lor, nu este suficient.

Acum cateva zile eram in statia de autobuz asteptand masina, si langa mine o mama foarte nervoasa ca intarzia fica nu stiu unde, din cauza ca a stat seara la serial. Pentru asta a pedepsito, spunandu-i ca nu va mai merge in tabara in vacanta de vara. mi s-a parut o atitudine deplasata, si chiar ridicola, nu cred ca era chiar atat de important ca intarzia cateva minute la scoala, si nu cred ca era chiar atat de grav, ce ma uimit a fost atitudinea mamei, care avea ticuri nervoase destul de violente, am crezut ca va da in fata, dar s-a abtinut si s-a auto lovit pe solduri.
    fata era destul de suparata, nu zicea nimic.
    cu astfel de atitudini si reactii, nu facem decat sa-i indepartam, nu au curaj sa ne vorbeasca. Ma intreb daca lucrurile in relatia lor nu se schimba, peste cativa ani, cand fata va ajunge la adolescenta, cu cine va vorbi despre, inceperea vieti sexuale, despre protectie, despre cum sa-si aleaga prieteni, etc.

spunea cineva mai sus ca este la moda cocoloseala, nu cred asta, pt ca nu inseamna a ocroti, rasfata si iubi, dand bani, pt ca acei copii care sunt cocolositi doar asta primesc.

Floricica Avansata princess's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2010
    Postari in forum
    1.755
    Conteaza in aceeasi masura si cum petreci timp cu copilul tau, nu doar cat.
    Sunt cazuri in care parintii sunt destul de ocupati, dar atunci cand petrec timp cu copiii il fructifica cum pot mai bine si mai cu folos.
    Si sunt parinti care stau cu copiii tot timpul dar prin comportamentul lor sunt mai mult absenti ca mama dupa ce termina treaba prin gospodarie sta cu ochii in tv sau la calculator, ii tranteste copilului niste jucarii sau desene si cateva ore "nici nu stie ca are copil in casa". Dupa care sta cu prietenele la o barfa si la o cafea, il duce pe cel mic eventual la o plimbare in timp ce ea vorbeste de zor la telefon si uite asa trece ziua petrecuta in totalitate alaturi de copil.

Copiii copiaza comportamentul parintilor asa ca in masura in care noi le acordam atentie la fel ne vor lua si ei in serios mai tarziu.

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!