Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nenea's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2010
    Postari in forum
    1
    Buna ziua, scuze pentru deranj :-)

Am citit ce spune Alinuţa:

Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    Personal, eu dupa ce ma intorc de la munca, la ora 6, stau numai cu copilul. Iar weekendul este pentru plimbari, cumparaturi, munca in gradina, toate facute impreuna.

Legat de studiu, nu stiu cum pot iesi acele procente in conditiile in care 60% din populatia Romaniei e la tara, deci oamenii aia nici nu se duc la munca, sunt acasa tot timpul. Nu zic ca nu exista problema, doar zic ca e exagerata.
    Cu tot respectul, doamnă, dar a locui cu cineva nu înseamnă neapărat şi a petrece timp împreună.

Ideea nu e de a "sta" cu copilul "în timp ce fierbe ciorba", ci de a comunica, de a-i dedica lui, direct, timpul, de a face ceva, cu el, numai pentru el..

Afirmaţia că oamenii de la ţară "nici nu se duc la muncă" este atât de tristă încât nu cred că poate veni decât din partea cuiva care care crede că laptele se face în supermarket. Poate că ar trebui să lansăm o petiţie pentru includerea vacii în colecţia de animale exotice de la zoo (cu tot cu descrierea modului de întrebuinţare).

Felicitări fundaţiei pentru iniţiativă şi pentru campanie.

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de Nenea Vezi mesajul
    Buna ziua, scuze pentru deranj :-)

Cu tot respectul, doamnă, dar a locui cu cineva nu înseamnă neapărat şi a petrece timp împreună.

Ideea nu e de a "sta" cu copilul "în timp ce fierbe ciorba", ci de a comunica, de a-i dedica lui, direct, timpul, de a face ceva, cu el, numai pentru el..

Afirmaţia că oamenii de la ţară "nici nu se duc la muncă" este atât de tristă încât nu cred că poate veni decât din partea cuiva care care crede că laptele se face în supermarket. Poate că ar trebui să lansăm o petiţie pentru includerea vacii în colecţia de animale exotice de la zoo (cu tot cu descrierea modului de întrebuinţare).

Felicitări fundaţiei pentru iniţiativă şi pentru campanie.
    Probabil ca si tu crezi ca mancarea vine dintr-un loc magic... Sau poate tu ai descoperit o metoda sa supravietuiesti fara mancare... Si nu am zis ca nu muncesc, am zis ca stau mai mult acasa.

Ideea campaniei era de a maximiza timpul petrecut impreuna cu copilul, fie ca este dedicat complet copilului, fie facand treburi casnice impreuna...

Sa stii ca poti mulge vaca si sa discuti cu copilul... Eu asa mi-am petrecut copilaria la bunicii mei, bunica mea plivea gradina si eu pe langa ea... Bunicul ranea la vaca eu pe langa el...
    Modificata de alinutza82; 02.05.2010 la 11:26:53.

Floricica Nou Venita Railatan's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2010
    Postari in forum
    1

Timpul parintilor si timpul copiilor

Buna in primul rand administratorilor si celor de pe forum si felicitari pentru studiu. Abia acum am aflat de el si ma bucur sa vad ca se studiaza problema copiilor din ziua de azi. Eu personal am participat anul trecut la un studiu pe un esantion de adolescenti de la un liceu din Arad si vreau sa spun ca rezultatele au fost dupa asteptari. Studenta fiind la medicina si lucrand cu profesori de la psihologie si avand in jur foarte multi copii si adolescenti am putut sa fac aceleasi afirmatii si sa trag aceleasi concluzii ca si cei care au expus rezultatele studiului Gallup. Este o problema reala a zilelor noastre si trebuie sa existe oameni care sa se ocupe si sa se ingrijeasca de aceasta.

Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38
    este de laudat initiativa voastra
    eu imi petrec tot timpul cu fiica mea. are noua luni si nu ma pot dezlipi de ea. nu vreau sa pierd nici un moment din dezvoltarea ei. imi doresc ca acest lucru sa fie posibil tot timpul. este foarte important sa iti faci timp pentru copilul tau mai ales ca in ultima perioada parintii nu prea au timp pentru ei. multi dau o importanta deosebita muncii cu scuza ca pentru copii o fac. am vazut totusi ca sunt mamici care nu isi petrec prea mult timp cu copii nici char in concediul de maternitate.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Un alt spot video al campaniei:

Pe mine m-au impresionat...

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Senior dalida's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2008
    Postari in forum
    3.167
    Salut tuturor, ma bucur ca macar exista acest topic, cu controverse sau nu...eu aproape ca am facut depresie pe ideea ca nu pot sa le fac pe toate, desi inca sunt in concediul de crestere, copilul neavand decat 1 an si aproape 2 luni...am senzatia ca ma invart in cerc, ca desi imi propun sa fac, sa stau cu el mai mult, parca nu apuc sa duc la bun sfarsit nimic...ma intreb atunci ce va urma cand reincep serviciul?
    a href="http://lilypie.com/">Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.370
    Citat Postat de dalida Vezi mesajul
    Salut tuturor, ma bucur ca macar exista acest topic, cu controverse sau nu...eu aproape ca am facut depresie pe ideea ca nu pot sa le fac pe toate, desi inca sunt in concediul de crestere, copilul neavand decat 1 an si aproape 2 luni...am senzatia ca ma invart in cerc, ca desi imi propun sa fac, sa stau cu el mai mult, parca nu apuc sa duc la bun sfarsit nimic...ma intreb atunci ce va urma cand reincep serviciul?
    cind vei intra in casa si il vedeazimbind,strigindute si sarinduti degatvei uitade tot.te veidedica trusi suflet lui,iar celelate treburi vorfi pelocul2.levei facecind dorm toti,fie zisau noapte.
    Lilypie Kids Birthday tickers
    babies
    baby

Floricica Senior dalida's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2008
    Postari in forum
    3.167
    Deja de acum vad ca se bucura cand apar de undeva, daca plec, cat de putin...am o matusa pensionara care il scoate zilnic in parc, cu care s-a obisnuit, dar cand il aduce acasa si ma vede ca apar pe usa blocului, numai ca nu sare din carucior...as fi vrut sa-l scot numai eu la plimbare,d ar atunci nu mai apuc sa fac nimic, inclusiv mancarea lui...nu am niciun alt ajutor in casa...pe de alta parte, ma gandesc ca trebuie sa se obisnuiasca , treptat, si cu alte persoane, o sa vina gradinita, scoala, n-as vrea sa planga de cate ori il duc la gradi, cum am mai auzit ca se intampla...
    a href="http://lilypie.com/">Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita samira.marinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2010
    Postari in forum
    8
    Seara, de pe la 16.00, ne-o petrecem impreuna. Ne plimbam prin parc, punem masa impreuna si apoi la culcare mai citim cate o poveste

iubytzik22
    Guest
    eu stau tot timpul cu el...asa ca imi petrec tot timpul cu el...sa vedem cand va merge la gradi cum ne vom descurca ...cu toate acestea mereu o sa imi fac timp pt el pt ca el conteaza cel mai mult...

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    dalida, sunt sigura ca te vei obisnui si vei afla „secretul succesului”, astfel incat sa valorifici timpul si sa-l imparti, sa poti avea grija de copilul tau cat mai bine.

E normal ca atunci cand copilul este mic sa petreceti mult timp in compania lui, ideea este ca pe masura ce el creste, sa manevrati timpul cu dibacie astfel incat sa-i acordati copilului cat mai multa atentie.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!