Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    @Kiddo suna tare frumos ce zici tu, dar realitatea e un pic diferita.

Parintii in cel mai bun caz ajung acasa la ora 7 (zic pentru un job in Bucuresti). Copilul trebuie sa doarma la cel tarziu 10, deci tie iti raman 3 ore pentru a face cele zise de tine.
    Gatit+lectii+curatenie in 3 ore? Hmmm, greu de atins. Decat daca ai gatit anterior si mancarea doar o incalzesti. Dar asta inseamna ca ai petrecut o zi anterioara doar gatind.

Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu tine, eu nu vad altfel situatia (ajutat lectii, citit povesti etc), dar trebuie sa vedeti si cealalta latura. Viata e grea, iar nivelul de trai in Romania e scazut, implica mai multa munca casnica si nu prea vad ce ai putea schimba aici.
    Cred ca putem schimba ceva, totusi. Putem schimba mentalitatea. O mama nu trebuie sa le faca pe toate singura, cum se intampla de cele mai multe ori. Ii poate implica si pe ceilalti membri ai familiei si munca se face de doua ori mai usor! Cum spunea si kiddo, tot timp petrecut impreuna se cheama...Iar in weekend obligatoriu trebuie sa ne facem timp pentru a discuta cu copiii, cu fiecare in parte. Intr-adevar, e greu, dar se poate!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Alinuta nu asta spuneam ca nu ar trebui sa munceasca. Tu ai spus ca cei de la tara nu muncesc, stau acasa si deci pot petrece mult timp cu copilul. Eu doar evidentiam faptul ca poate cei de la tara muncesc mult mai mult decat cei de la oras daca nu la fel de mult.
    Intr-adevar timpul este limitat pentru toata lumea cred ca tine de noi sa il gestionam asa cum putem mai bine pt a nu ne neglija nici copiii nici treburile casei.

alinutza82
    Guest
    Scuze daca am fost cam dura, dar acest studiu mi se pare similar cu unul de genul:
    Se face un studiu in care se descopera ca 90% din taranii romani au vaci baltata romanesca, care da 20 de l de lapte, nu 40 ca baltata elvetiana. Iar concluzia studiului este ca taranii romani sunt niste *****i pentru ca nu stiu sa maximizeze productia, dar uita sa mentioneze ca baltata elvetiana este vreo 1000 de eur pe cap si oamenii efectiv nu isi permit.

Initiativa este laudabila daca se pun toate datele problemei pe masa, nu doar franturi. Inainte de a adresa niste acuze unor parinti, trebuie sa fii absolut sigur pe ceea ce zici.

Eu sunt deschisa la orice idee care m-ar ajuta sa stau mai mult cu copilul meu, atata timp cat este realizabila.

Floricica Nou Venita alinadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    4
    hello, felicit initiativa celor de la Romtelecom.
    e adevarat ca nu trebuie sa te neglijezi pentru copii ci sa stii sa pastrezi o balanta. Daca te neglijezi, cand va fi mare copilul tau isi va dori un parinte sic nu unul ramasin epoca lui, are nevoie de parinti cu care sa poata discuta si alturi de care sa fie mandru.

Avem nevoie cu torii de educatie pe tema asta...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Este o initiativa buna. Pana la urma trebuie incurajata orice implicare a unei companii intr-o actiune sociala. Daca fiecare companie s-ar implica cat de putin in diverse campanii sociale, ne-ar fi mult mai bine.

Legat de subiect: eu nu petrec atat timp cat mi-as dori cu copiii mei, nici pe departe. Este adevarat ca mare parte din timpul meu este mancat de job, iar apoi de activitatile casnice. Dar pe langa astea, mai fur din timpul copiilor si pentru a sta cu ochii in tv (mai rar in ultimul timp) si ca sa sa bantui pe net (chiar prea mult in ultimul timp). De ce sa nu recunoastem ca multi parinti isi ignora copiii mare parte din timp, dar sunt foarte ocupati sa vorbeasca ore in sir la telefon (ca tot avem mii de minute in retea) sau sa stea cu orele pe net sau pe jocuri.

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.370
    @Kiddo suna tare frumos ce zici tu, dar realitatea e un pic diferita.

Parintii in cel mai bun caz ajung acasa la ora 7 (zic pentru un job in Bucuresti). Copilul trebuie sa doarma la cel tarziu 10, deci tie iti raman 3 ore pentru a face cele zise de tine.
    Gatit+lectii+curatenie in 3 ore? Hmmm, greu de atins. Decat daca ai gatit anterior si mancarea doar o incalzesti. Dar asta inseamna ca ai petrecut o zi anterioara doar gatind.

Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu tine, eu nu vad altfel situatia (ajutat lectii, citit povesti etc), dar trebuie sa vedeti si cealalta latura. Viata e grea, iar nivelul de trai in Romania e scazut, implica mai multa munca casnica si nu prea vad ce ai putea schimba aici.
    draga mea,cit fierbe ciorba pe foc saufriptura e la cuptor,sepoate sta cu copilul.in camera unde faci curat poti avea copilul linga tine sil pot isupraveghea la lectii.eu am 4 copii si credema ca sintem numai noi fara cineva sa ne ajute iar la ora 13,30 eu am mincarea gata si curatenia in 3 camere.plus ca ma joc cu ei si daca te uiti la tikere vezi ca is la varsta curiozitatii.

Cineva spunea mai sus ca in Vest situatia e mai grava, eu zic ca ei stau mai bine cu timpul liber, acum nu stiu cat il petrec sau nu cu copiii. Motivele sunt urmatoarele:
    - exista o gama varianta de mancare gata gatita de buna calitate, automat se gateste mai putin in casa, mai putin timp pierdut cu gatitul si curatenia de dupa.
    - isi permit sa isi cumpere tot felul de produse si gadgeturi care sa ajute la treaba in casa
    - foarte multi isi permit sa angajeze pe cineva pentru treburile casei
    - joburile sunt mult mai decente, nu trebuie sa muncesti pana iti dai duhul, la ora 6 bate vantul prin companii.
    cine cumpara mincare semipreparata o face din comoditate si ptr a avea timp de plimbat,nu de acordat copilului.cunosc acestgen de persoane.eu ma ocup cu sotul meu de copiii si treburile casei fara ajutor din afara.si credemacanui usor sa intretiiocasacu 3 copii mici si 1 la scoala.
    Modificata de valentinasandaf; 28.04.2010 la 23:05:35.
    Lilypie Kids Birthday tickers
    babies
    baby

alinutza82
    Guest
    Draga mea, nu am zis mancare semipreparata, am zis mancare gatita... Adica sa comanzi la un restaurant inainte de a pleca acasa si sa o iei de pe drum. Si daca imi vii cu argumente ca mancarea de la restaurant nu e buna, atunci chiar ca nu mai avem ce discuta...

Ai cumva si servici, ca sa poti compara? Tu de la 8 la 12 esti bine merci acasa, eu sunt la munca, ba chiar o sa ajung acasa pe la 7. Cata treaba mai faci tu de la 7 incolo? Ia sa smotruiesti toata casa de la 8 la 6, doar cu o pauza de o ora la pranz si de la 7 sa o iei de la capat. Esti de admirat cu 4 copiii, dar crede-ma ca este mult mai greu sa ai si copii si servici.
    Modificata de alinutza82; 28.04.2010 la 23:20:32.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    topicul asta incepe sa semene cu unul mai vechi : " femeia casnica pro sau contra"

alinutza82
    Guest
    Nu, in nici un caz. Valentina compara mere cu pere... Ea zice ca pana la 1 a terminat tot si dupa are timp de copiii, eu ii zic ca campania nu se adreseaza ei care sta acasa cu copiii, se adreseaza celor care muncesc si au putin timp.
    Nu are legatura cu alegerea de a sta sau nu acasa, cel putin eu nu am vazu nimic in campanie care sa insinueze ca femeia ar trebui sa ramana acasa.

Apropo :D, tocmai am terminat de smotruit bucataria, a trebuit sa o fac dupa ce a adormit fetitza, altfel nu ma lasa in pace.
    Modificata de alinutza82; 28.04.2010 la 23:42:40.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    buna!uite va spun si eu un banc!
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.622
    "Un baietel isi asteapta tatal de la servici! Vine tatal obosit fara chef de nimik...baietelul il roaga sa se joace cu el...tatal nu ca e prea obosit! Dupa o jumatate de ora pustiul revine si si intreaba tatal:Cati bani ia pe ora...sau ceva de genul...tatal"5 ron"...
    Dupa un timp in care baiatul lipseste ...vine si l roaga pe tatasa i dea 2,5 ron....tatal mirat il intreaba pentru ce i trebuie.Baiatul"ca sa cumpar o ora de stat cu tine"
    Poate ca nu l am spus eu prea corect, dar mesajul se intelege......
    Cat despre cat timp petrec eu cu copilul meu....Hm....Sa stiti ca nu e usor sa faci mancare sau sa dai cu mopul si copilul sa tipe ca vrea afara sau ca vrea sa faci nu stiu ce cu el....plus ca tocmai ai avut o zi super incarcata la servici cu o sefa care ti mananca nervii!
    De Exemplu cat sunt micuti, nu au rabdare, eu cand sunt singura cu Cosmin nu pot face prea multe treburi in casa.....
    Lilypie Fourth Birthday tickers

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!