Ultimele discutii din forum
    alinutza82
    Guest
    Citat Postat de kiddo Vezi mesajul
    Alina, cred ca atitudinea ar trebui sa fie de incurajare a acestor initiative. Cat despre faptul ca studiul ti se pare denaturat, pot sa-ti spun ca a fost efectuat pe un esantion reprezentativ la nivel national de elevi din clasele I-VIII din mediul urban si rural. Deci rezultatele astea sunt adunate din ceea ce spun copiii, copiii lumii in care traim. Se poarta cocoloseala, dar in primii ani, fix ce spunea scoobydoo, dar copilul are nevoie de atentia parintilor toata viata. Mai ales cand intra la scoala, ia contact cu o comunitate noua, se loveste zi de zi de noi situatii si are nevoie ca drumul spre scoala sa fie alaturi de unul dintre parinti, cand se intoarce acasa sa poata povesti parintilor ce a facut la scoala si tot asa.

Hai sa vedem mai bine cum putem face sa fructificam timpul petrecut cu cei mici? Sa-i intelegem si sa raspundem nevoilor lor.
    Nu, nu cred ca studiul este real. mai ales daca au raspuns copiii. Il si vad pe un copil de clasa a8a raspunzand sincer la aceste intrebari. Eu inca nu am auzit un adolescent care sa zica "ce cool e mama" sau "ce faini sunt parintii mei".

Cat despre atentie toata viata, ma faci sa zambesc:). De cate ori te duci acasa la parinti pe luna? Copii se fac, se cresc si apoi isi iau zborul. Evident ca trebuie sa fii alaturi de ei de cate ori au nevoie, dar sa nu exageram. Eu, personal, nu as vrea ca mama mea sa isi strice programul pentru mine, are si ea viata ei.
    Modificata de alinutza82; 28.04.2010 la 11:09:16.

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Alinutza, tu nu ai observat in jurul tau cazuri de copii ignorati de parinti? Sau de parinti atat de absorbiti de munca incat aproape "uita" ca au copii sau ca micutii lor au si ei nevoie de afectiune? Sunt probleme reale, ale societatii moderne, de care ne lovim zi de zi. Mai bine gasim solutii decat sa intram in faza de negare.

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Si inca o chestie: tu gandesti ca un adult, dar copiii aflati in situatia de mai sus, care au parte doar de o ora sau mai putin pe zi de atentia parintilor, crezi ca se pot dezvolta normal din punct de vedere emotional?

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Asta ziceam si eu, alecs. Ca sunt multe exemple, din pacate.

alinutza82
    Guest
    Nope, in mediul in care traiesc eu, nici unul. Ba chiar mai mult, parintii isi dedica total weekendul copiilor si serile cand se intorc de la munca.
    Personal, eu dupa ce ma intorc de la munca, la ora 6, stau numai cu copilul. Iar weekendul este pentru plimbari, cumparaturi, munca in gradina, toate facute impreuna.

Legat de studiu, nu stiu cum pot iesi acele procente in conditiile in care 60% din populatia Romaniei e la tara, deci oamenii aia nici nu se duc la munca, sunt acasa tot timpul. Nu zic ca nu exista problema, doar zic ca e exagerata.
    Modificata de alinutza82; 28.04.2010 la 11:24:20.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Alinuta cred ca iti scapa ceva, parintii de la tara cred ca muncesc mult mai mult chiar daca nu se "duc la servici" pentru ca isi asigura traiul de zi cu zi muncind pamantul pe care il au si mananca ce cultiva in gradina sau ce obtin de la animalele pe care le au in gospodarie, animale care trebuie ingrijite etc.
    Si mai este categoria celor care desi locuiesc la tara muncesc in oras si fac naveta iar naveta inseamana foarte mult timp pierdut pe drum iar seara cand ajung acasa muncesc din nou in gospodarie.

alinutza82
    Guest
    Si ce solutie ai avea? Sa munceasca mai putin? Sa lase treburile neterminate? Sa nu mai faca copii pentru ca nu au timp pentru ei? Deci lumea de la tara sa se lase de facut copii.

Daca pui problema ca nu sunt joburi suficiente incat un om sa isi permita sa munceasca in orasul lui, inteleg, dar nu are nici o legatura de cum isi creste omul ala copilul.

Aceasta campanie se refera la oamenii care isi ignora copiii, desi au timp suficient.

Si apoi iar nu inteleg, ce ai vrea sa fac? Sa las vasele sa se adune pana la tavan doar ca sa stau juma de ora sa ma joc cu copilul? Nu cred ca asta ai vrut sa exprimi.

Eu zic ca studiul vrea sa se refere la acei oameni care pleaca de la munca la 9 in loc de 6, care in weekenduri mai fac juma de norma la munca sau fac chestii care nu sunt necesare(cum ar fi curatenia in casa). Dar eu cred ca numarul asta este foarte mic.
    Lipsa timpului alocat copilului e afectata de nivelul de trai din Ro. Suntem saraci, nu ne permitem sa mancam des la restaurant impreuna cu familia, automat gatesti, faci curatenie dupa gatit, care iti fura din timp.

Dar de aici sa dai vina pe parinti, mi se pare tare aiurea.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Haideti sa ne concentram mai mult pe partea frumoasa a lucrurilor, pe scopul acestei campanii si anume acela de a povesti cum petrecem timpul cu cei mici sau de a veni cu idei de petrecere a timpului cu copiii.
    Eu m-am gandit la o seara in familie: parintii vin de la serviciu, copilul de la scoala, face lectiile in aceeasi camera cu parintii si le cere ajutorul atunci cand are nevoie. Apoi cina: merge toata familia in bucatarie si fiecare ajuta cu ce poate: mama pregateste mancarea si o pune in farfurii, tata taie painea, copilul pune tacamurile pe masa - timp in care, din nou - fiecare povesteste cate ceva din ce a facut pe parcursul zilei.
    La masa, incalcam regula "la masa nu se vorbeste" si mai povestim putin. :) Cat mama spala vasele, copilul poate sterge masa si dupa toate astea mai stam un pic la televizor. Alte povesti, noi intrebari si noi raspunsuri.
    La culcare, un pupic pe fruntea copilului de la ambii parinti, eventual si o poveste citita de unul dintre ei sau un joc cu povesti in care fiecare inventeaza o continuare si... noapte buna! :)

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

alinutza82
    Guest
    @Kiddo suna tare frumos ce zici tu, dar realitatea e un pic diferita.

Parintii in cel mai bun caz ajung acasa la ora 7 (zic pentru un job in Bucuresti). Copilul trebuie sa doarma la cel tarziu 10, deci tie iti raman 3 ore pentru a face cele zise de tine.
    Gatit+lectii+curatenie in 3 ore? Hmmm, greu de atins. Decat daca ai gatit anterior si mancarea doar o incalzesti. Dar asta inseamna ca ai petrecut o zi anterioara doar gatind.

Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu tine, eu nu vad altfel situatia (ajutat lectii, citit povesti etc), dar trebuie sa vedeti si cealalta latura. Viata e grea, iar nivelul de trai in Romania e scazut, implica mai multa munca casnica si nu prea vad ce ai putea schimba aici.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Da, dar cum ai spus si tu mai sus, in toate activitatile il poti implica si pe cel mic sau macar sa-l tii pe langa tine. :) Si e tot timp petrecut in compania lui.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

alinutza82
    Guest
    Cineva spunea mai sus ca in Vest situatia e mai grava, eu zic ca ei stau mai bine cu timpul liber, acum nu stiu cat il petrec sau nu cu copiii. Motivele sunt urmatoarele:
    - exista o gama varianta de mancare gata gatita de buna calitate, automat se gateste mai putin in casa, mai putin timp pierdut cu gatitul si curatenia de dupa.
    - isi permit sa isi cumpere tot felul de produse si gadgeturi care sa ajute la treaba in casa
    - foarte multi isi permit sa angajeze pe cineva pentru treburile casei
    - joburile sunt mult mai decente, nu trebuie sa muncesti pana iti dai duhul, la ora 6 bate vantul prin companii.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!