Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195

Tu cat timp petreci alaturi de copilul tau?

Parintii petrec tot mai putin timp alaturi de cei mici, acest lucru avand un impact imens asupra dezvoltarii celor mici.

Tu cat timp petreci alaturi de copilul tau si cum il fructifici?

Cu o traditie de aproape zece ani in sustinerea cauzei copilului, Romtelecom initiaza acum campania „Copil, caut timp. De petrecut cu parintii mei” prin Fundatia Romtelecom pentru Romani, cu sprijinul Asociatiei Telefonul Copilului si site-ului Copilul.ro, pentru a trage un semnal de alarma privind o problema actuala, a lipsei de timp si comunicare in relatia dintre parinti si copii.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita rachetutza_mik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2008
    Postari in forum
    18
    Laudabila initiativa Romtelecom! Mai ales ca astazi tot mai multi parinti sunt preocupati de dezvoltarea personala, de serviciu... si mai putin de familie, copii.
    Timpul alaturi de cei mici ar trebui sa nu se rezume la masa de seara in familie si la un "noapte buna" sec, spus cand se baga in pat.
    Sper si eu ca acest proiect sa ajunga la urechile cat mai multor parinti si sa traga un semnal de alarma!

Succes!

Floricica Nou Venita scoobydoo's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    7
    Cu siguranta ca la inceput fiecare parinte petrece foarte mult timp alaturi de copil, in special mamele in concediul de crestere a copilului. Pe masura ce creste, copilul se bucura tot mai putin de prezenta parintilor. Mama incepe serviciul si ajunge sa-si vada copilul doar seara, dupa serviciu, cand ajunge obosita acasa...
    Noi incercam sa petrecem cat mai mult timp impreuna, in familie, si mai ales acum, ca se incalzeste afara si ziua devine mai lunga, incercam ca aproape in fiecare seara sa iesim la plimbare cu totii.
    In weekend-uri mergem, atat cat ne permitem, in diferite locuri in oras sau din apropiere sau ne jucam in casa. Inventam jocuri, facem crafturi (am luat si de aici de pe site o groaza de idei). Pentru noi timpul petrecut in familie este cel mai pretios si incercam sa profitam la maxim de fiecare minut.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    49% dintre copii petrec zilnic cel mult o ora cu parintii lor

Unul din doi copii beneficiaza de prezenta parintilor cel mult o ora pe zi, conform studiului comandat de Romtelecom.

„Studiul a fost initiat in urma rapoartelor Telefonului Copilului, care au evidentiat in 2009 o crestere a numarului de apeluri realizate de copii doar pentru a comunica cu cineva”, a declarat Cristina Popescu, Director Relatii Publice Romtelecom.

Rezultatele studiului au mai aratat ca doar 1 din 4 copii petrece mai mult de 5 ore cu parintii la sfarsit de saptamana. Parintii a 38% dintre cei mici nu se joaca decat rar sau niciodata cu acestia, chiar daca aceasta activitate este cea mai des mentionata intre preocuparile copiilor in relatia cu adultii.

Detalii pe timpimpreuna.ro.

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82

Foarte Bine

Pentru o dezvoltare corecta din toate punctele de vedere, copiii nostri au nevoie de toata dragostea si atentia noastra. Iar dragostea nu se arata prin faptul ca le facem cadouri materiale, ci prin faptul ca ii ascultam atunci cand au ceva infantil de povestit, ca le dam idei bune, ca ii mangaiem cu vorba si cu mana.

Din lipsa de atentie din partea partintilor ajung majoritatea adolescentilor sa sa razvrateasca, sa fuga de acasa, sa se drogheze, sa umble prin grupuri rau famate sau sa adopte cine stie ce concepte extremiste, gen natzi sau noua dreapta.

It's all about love!

alinutza82
    Guest
    Ce nu-mi plac mie ideile astea de marketing targetate pe ce se cauta...
    A venit cineva de la Romtelecom si a zis, trebuie sa aratam ca ne pasa de ceva, hai sa vedem ce e la moda acum in Ro. AAA, e boom de natalitate, trebuie sa avem o campanie pentru bebelusi si uite asa ne facem si noi imagine pozitiva.

Iar studiul mi se pare total denaturat, numerele alea sunt prea dure sa fie adevarate pentru o tara in care se poarta cocoloseala. Daca in Ro sunt procentele astea, inseamna ca in restul Europei copiii sunt total abandonati.

Evident ca asta nu schimba faptul ca aceasta campanie este una pozitiva pentru copii.

Floricica Nou Venita littleprincess's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2009
    Postari in forum
    37

Timpul petrecut alaturi de copilul tau este de nepretuit!

Consider ca parintii sunt cei care ii ajuta pe copii, ii educa si ii pregatesc pentru diferitele etape pe care le au de traversat si trebuie sa le ofere sfaturi copiilor in rezolvarea problemelor concrete cu care acestia se confrunta.

Te sfatuiesc ca in cazul in care vrei sa iti petreci mai mult timp alaturi de copilul tau ii poti stimula dorinta de cunoastere dezvoltand impreuna cu el o gama variata de jocuri si astfel va putea sa invete culorile, formele, literele si numerele, iar tu vei castiga o experienta de neuitat iti vei putea cunoaste mai bine copilul si il vei vedea cum se dezvolta intr-un cadru armonis si anume familia.

Multa bafta in a petrece timpul cu copilul tau intr-un mod interesant si educativ!

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    ... studiul mi se pare total denaturat, numerele alea sunt prea dure sa fie adevarate pentru o tara in care se poarta cocoloseala. Daca in Ro sunt procentele astea, inseamna ca in restul Europei copiii sunt total abandonati. Evident ca asta nu schimba faptul ca aceasta campanie este una pozitiva pentru copii.
    Se poarta cocoloseala, dar nu peste tot, sa stii.

Si spun asta pentru ca stiu muuulte cazuri de familii destramate - divort, parinti alcoolici, parinti violenti, parinti dezinteresati etc. Sau de familii care muncesc prea mult pentru copiii lor si nu mai au timp de acestia - fie pentru ca sunt prea saraci si incearca sa produca pentru copii, fie ca invart cine stie ce afaceri care ii tin tot timpul ocupati si nu fac decat sa le dea bani de buzunar copiillor ca sa faca ce vor cu ei. :(

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Citat Postat de alinutza82 Vezi mesajul
    Ce nu-mi plac mie ideile astea de marketing targetate pe ce se cauta...
    A venit cineva de la Romtelecom si a zis, trebuie sa aratam ca ne pasa de ceva, hai sa vedem ce e la moda acum in Ro. AAA, e boom de natalitate, trebuie sa avem o campanie pentru bebelusi si uite asa ne facem si noi imagine pozitiva.

Iar studiul mi se pare total denaturat, numerele alea sunt prea dure sa fie adevarate pentru o tara in care se poarta cocoloseala. Daca in Ro sunt procentele astea, inseamna ca in restul Europei copiii sunt total abandonati.

Evident ca asta nu schimba faptul ca aceasta campanie este una pozitiva pentru copii.
    Alina, cred ca atitudinea ar trebui sa fie de incurajare a acestor initiative. Cat despre faptul ca studiul ti se pare denaturat, pot sa-ti spun ca a fost efectuat pe un esantion reprezentativ la nivel national de elevi din clasele I-VIII din mediul urban si rural. Deci rezultatele astea sunt adunate din ceea ce spun copiii, copiii lumii in care traim. Se poarta cocoloseala, dar in primii ani, fix ce spunea scoobydoo, dar copilul are nevoie de atentia parintilor toata viata. Mai ales cand intra la scoala, ia contact cu o comunitate noua, se loveste zi de zi de noi situatii si are nevoie ca drumul spre scoala sa fie alaturi de unul dintre parinti, cand se intoarce acasa sa poata povesti parintilor ce a facut la scoala si tot asa.

Hai sa vedem mai bine cum putem face sa fructificam timpul petrecut cu cei mici? Sa-i intelegem si sa raspundem nevoilor lor.

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Eu cred ca cel mai important nu este locul in care petrecem timpul cu copiii, ci ce anume facem in timpul acela sa ii intelegem si sa relationam. In Romania cred ca situatia nu este asa dramatica precum in tarile din Vest, dar asta nu inseamna ca nu poate sa devina asa. Trebuie sa ne gandim in premanenta cum sa facem sa stam cat mai mult cu copiii. Una dintre solutii, cred eu, ar fi sa-i implicam in lucrurile pe care le avem de facut zi de zi (inclusiv cumparaturi, facut curat, facut mancare) si sa luam macar o masa impreuna la care sa nu fim deranjati sau intrerupti de telefoane mobile sau televizor, calculator etc. Voi ce credeti? Este asa de greu sau pur si simplu nu ne dam interesul indeajuns?

Floricica Nou Venita dorothy's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    35
    Noi avem o nepotica tare draga alaturi de care petrecem cat de mult timp putem si la fel fac si parintii ei. Ea are practic 2 randuri de parinti. :) Dimineata unul dintre noi o duce la gradinita, iar drumul pana acolo este insotit de un soi de ritual: observam cum au mai crescut frunzele copacilor, ce s-a mai schimbat, ea ne spune in ce locuri ar vrea sa stam mai mult si dorinta ii este respectata la drumul de intoarcere de la gradinita. Tot cand ne intoarcem, ne povesteste ce a facut la gradinita, ce i-a placut, cine a suparat-o si vine cu idei de petrecere a restului zilei.
    Ea e un copil fericit, ca petrece mare parte din timp alaturi de parinti, de noi si de bunici. :)
    Lilypie Fourth Birthday tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!