Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Idee Sfaturi utile despre cum sa doarma bebe toata noaptea!

Stiti bine cat de important este somnul de noapate linistit si neintrerupt pentru bebelusi, copiii dar si pentru parinit .

In primele luni bebelusii se trezesc si peste noapte sa manance, si unii bebelusi reunta mai greu decat altii la mesele de peste noapte.

Sunt si bebelusi si chiar copilasi trecuti de 1 anisor care se trezesc peste nopate pentru "joaca", povesti sau "discutii cu mami si cu tati".

Eu spre marea mea fericire n-am avut parte de povesti, discutii sau sesiuni de joaca nocturne cu Edi insa pentru mamicile aflate in astfel de situatii, vroiam sa va rog sa povestiti ce trucuri aveti pentru un somn lung si linistit pana dimineata!

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Noi am avut mari probleme cu somnul in primele 6 luni, cand mi-am zis ca trebuie sa fac ceva, ca nu mai rezistam fizic si psihic, aratam ca un zombie incercanat.

Ana Maria a avut in primele 4 luni colici aproape permanent, iar noaptea era un cosmar, daca reuseam sa dorm 2-3 ore legate era mare minune. Cand avea 4 luni am fost in Romania, a schimbat locul... chin si acolo cu somnul...peste o luna ne-am intors in Norvegia...iar lupta cu somnul ca nu se acomoda acasa.
    Asa ca intr-o buna zi (cand Ana Maria avea in jur de 6 luni) m-am dus la dispensar si o asistenta m-a sfatuit s-o mai las sa si planga atunci cand se trezeste noaptea. Mi-a zis ca daca se trezeste de 4 ori, de 2 ori s-o las sa planga pana adoarme la loc si sa nu-i mai dau san (o alaptam) ori de cate ori are plange fiindca mi-a prins slabiciunea si profita. Si tot asa treptat sa-i sistez cate o masa de noapte pana ajunge sa doarma toata noaptea continuu.

Asa ca in prima seara am zis sa renuntam la prima masa... s-a trezit pitica mea dupa 2 ore si s-a pus pe urlat...la inceput a ulat mai tare, mai-mai sa ma inmoaie si sa cedez, dar am ramas tare pe pozitie, desi ma durea sufletul cand o auzeam. Ii cantam soptit cantecele de copii, incercam s-o linistesc spunandu-i ca mami e langa ea si ca trebuie sa doarma mai mult pt ca e fetita mare, nu mai tin minte exact ce-i tot sopteam. Uneori se enerva pe mine si urla mai tare, apoi se calma...si asta a tinut cam o ora si ceva dupa care a adormit pitica si nu s-a mai trezit pana dimineata. Nu-mi venea sa cred, eram in culmea fericirii in dimineata aia pt ca putusem si eu sa ma odihnesc ca lumea prima data dupa ce nascusem. Nu-mi venea sa cred ca nu se mai trezise deloc pana dimineata. Asta mi-a demostrat ca nu se trezea de foame cum credeam, ci din obisnuinta, se invatase ca mami sa-i fie cu tzitzi la dispozitie oricand voia ea.

A doua seara pitica mea s-a trezit si se tot zvarcolea si suspina in patut dar nu a plans deloc, parca stia ca nu primeste nimic daca plange. In scurt timp a adormit la loc si s-a trezit dimineata.

A treia seara a dormit pana dimineata...si uite-asa am trecut si noi la un program de somn normal.

Nu stiu daca metoda asta ar functiona pt toata lumea, dar poate va ajuta vreo mamica disperata cum eram eu candva. Sfatul meu e unul singur, fiti tari pe pozitie, calme si nu cedati tipetelor copilasior care va manipuleaza. Daca cel mic este sanatos tun, trebuie gasita cumva o metoda de a-l face sa doarma. Cu rabdare si tact se rezolva si problema asta.
    Modificata de niconor; 31.01.2011 la 16:43:59.

"Fa o pasiune din a invata. In acest fel nu vei inceta niciodata sa te dezvolti.” Anthony J. D’Angelo

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Niconor, o sa incerc sa aplic si eu, sau macar sa incerc daca e solutia pentru noi, ca deja am capiat de nesomn.
    Ruxi si printesele roz
    Lilypie Kids Birthday tickersLilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Noi am avut mari probleme cu somnul in primele luni din cauza colicilor.Eram disperata si tot cautam solutii pe internet si am vazut niste articole in care scria ca unii copii se linistesc daca aud sunetul de la un uscator de par.Am incercat si surpriza..a functionat,acum scapasem de plansete dar nu mai suportam acel sunet de la uscator.
    Era un chin pt noi dar foarte odihnitor pt el,daca plecam undeva sa dormim il luam cu noi,altfel nu se culca,iar noaptea daca il opream dupa 10 minute se trezea,ii dadeam drumu si adormea la loc.
    Asta pana pe la 11 luni cand intr-o noapte s-a ars,am facut noapte alba si alte 2 dupa,dar s-a dezobisnuit sa mai doarma cu el.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    si noi suntem disperati. Darius are un an jumate si tot se mai trezeste de 2 ori pe noapte. si se trezeste din obisnuita, pentru ca nu vrea nimic. Precizez ca doarme leganat:( prost obicei, deprins de la mama mea x( acum nu mai stiu cum sa-l dezvat si sa-l fac sa doarma o noapte:( helpppppp
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    aceeasi problema avem si noi cu somnul...doarme in pat cu noi,daca il pun in patutul lui dupa ce adoarme parca are senzor si cum sting tv ca sa ma culc si eu se trezeste si plange pana cand il il iau cu mine in pat...deisgur suge tziti de cate ori vrea pe noapte .am incercat sa schimb cu ceai dar tot vrea san si nu se lasa pana nu obtine...pe la 4 luni incepuse sa doarma toata noaptea in patutul lui de ma miram si eu ca nu se trezeste nici macar de sete apoi am plecat in tara si acolo a dormit mereu cu mine in pat asa ca la intoarcere n-a mai fost chip sa-l dezvat,bine recunosc ca e si vina mea , cu problemele lui de sanatate am preferat sa-l am aproape.acum nu stiu cum sa fac ca sa-l obisnuiesc in patutul lui.nici ziua nu vrea sa stea acolo si doarme doar daca e f obosit desigur dupa ce il adorm in brate sau in patul meu
    Lilypie Second Birthday tickers
    Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers
    Lista :avem 8 dintisori si 4 maselute

Floricica Nou Venita dia81's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2012
    Postari in forum
    3
    Buna, am un baietel de 2 luni si 2 saptamani problema noastra nu este ca se trezeste peste noapte sa pape(cu asta m-am obisnuit) problema este ca l-am invatat sa doarma in brate si nu vrea sa faca nani nici in pat langa mine darmite in patut. Stiu ca e vina mea, dar a avut colici foarte urat pana acum si era singura modalitate de a-l face sa se calmeze. Acum nu stiu ce sa fac. Am incercat sa-l adorm in brate si apoi sa-l pun langa mine...nici o sansa, doarme iepureste si imediat se trezeste sau doarme maxim 20-30 minute, daca-l tin in brate doarme si 2 ore (ziua). Mentionez ca daca nu doarme in brate ( adica rar) face nani pe burtica...asa ii place daca-l pun pe spate urla de parca il ard cu ceva. Vreun sfat aveti?
    Modificata de dia81; 07.05.2012 la 09:54:20.