Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu nu mi as dori sa o privez pe fica mea de o viata normala,adica sa poata creste cu mama si tata, intr-o familie si un mediu in care sa fie fericita. As face compromisuri si mai fac de dragul ei si a familiei care am format-o. Este greu sa te acomodezi cu noul stil de viata , de aceea am rabadare si cu mine si cu el. Dar bineinteles daca si peste 1, 2, 3 daca tot nu ne intelegem cum trebuie si ne certam,avem discutii si copilul este nevoit sa le auda, atunci este mai bine sa ne despartim, stiu cum este sa auzi parintii certandu-se, eu stiu din proprie experientza cand ma mai duceam la tatal meu ,care pe atunci se certa f mult cu sotia lui si numai suportam sa ii vad mereu certanduse ,ba chiar imi aduc aminte ca i am rugat sa nu se mai certe si ei mi-au promis ca nu se vor mai certa. Bineinteles ca nu ma luat in seama si la fel se certau cand le venea,dar stiu cum ma simteam in acel mediu. dsc03009..jpg
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si eu ti-o spun tot din experienta. eu in casa nu am auzit niciodata cuvinte vulgare, injuraturi sau scandaluri, insa tensiunea aceea dintre ei, care a durat ani la rand, faptul ca erau ca 2 straini, ca ii vedeam suferind pe fiecare in parte m-au marcat pentru toata viata si m-au maturizat inainte de vreme... acum, cand privesc inapoi, ma gandesc ca mi-a fost bine cu ambii parinti alaturi, dar trauma a ramas pentru totdeauna... nu vreau sa intru in detalii, dar daca fiica mea ar trebui sa treaca prin asa ceva, as prefera sa nu o faca...
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Georgiana,

îmi pare rău că ai trecut prin asta în copilărie. Te înțeleg că lași de la tine doar ca să fie fata fericită și să aibă ambii părinți lângă ea și sper să fie bine pentru voi, în cele din urmă.

La mine nu știu dacă se poate să fie bine cândva. Am ajuns la concluzia că "lupt cu morile de vânt" și că "trăiesc" cu un labil psihic. Nu cred că fata mea o să fie fericită că ne va avea pe amândoi lângă ea, dacă o să ne audă certându-ne mereu. Și crede-mă că încerc să mă abțin, dar degeaba.
    Lilypie Second Birthday tickers

Lilypie Breastfeeding tickers

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    Si eu sunt cam in aceeasi situatie de cand sa nascut alexandra am incercat sa il conving pe tatal ei sa vina sa o vada si nu vrea! Vezi doamne cica daca o vede prinde drag de ea si atunci automat situatia se schimba intre noi...
    Ghiocel,

poate o să-ți sune egoist ceea ce o să-ți spun, dar poate că ți-e mai bine fără el. Dacă mi s-ar mai da ocazia să aleg dacă-mi cresc copilul alături de tatăl lui sau singură, garantat aș alege să-l cresc singură. Acum e târziu să dau înapoi. Sunt atașați unul de altul și e prea greu să mă mai gândesc la "binele" meu.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de danas34 Vezi mesajul
    Am un baietel de 17 ani care pe tatal lui nu la interesat niciodata de el la un an a vazut copilul. Apoi suna ca disperatu ca vrea sa isi vada copilul cu toate ca nimeni nul oprea sa il vada . Cind avea copilul 4 ani a mintit copilul ca vine sa-l vada copilul era fericit ca il vede pe tati pauza na venit si din acel moment copilul nu a mai intrebat de tata. La 16 ani aveam nevoie de el de o procura si tot copilul la cautat si tatal binevoitor ia dat intalnire pe strada si a inceput sa-i spuna copilului ca el si-la dorit mult dar eu sunt vinovata ca copilul nu a crescut cu tata asa ca pentru asa oameni putem noi ca mame sa ne dorim sa-si cunoasca copiii tatal daca pe ei nui intereseaza nui nimic de facut. Si acum sa raspund la intrebare da am vrut sa-si cunoasca tatal si nu lam vorbit de rau in fata copilului am gresit poate amindoi in relatie dar copilul nu are nici o vina si nu am eu dreptul sai interzic sa-si cunoasca tatal parerea mea.
    Numai tată nu se poate numi tatăl copilului tău. Nu numai că nu s-a implicat în creșterea lui și nu a vrut să aibă tangențe cu el de niciun fel, dar a mai fost și egoist, încercând să întoarcă copilul împotriva propriei mame.
    De asta mă tem și eu. De câteva ori am "surprins" mici răutăți din partea lui, încercând să distanțeze copilul de mine și de ai mei și mă tem că atunci când fetița va crește, el, din prea mult egoism, o va întoarce împotriva mea.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Eu in legatura cu relatia inexistenta pot spune dintre Darius si tatal lui nu am absolut nici o vina...am incercat sa-i apropii, sa-l fac sa-l vada, sa se cunoasca...m-a mintit mereu ca vine la el, m-a pus de atatea ori sa car de copil 30 de km sa se intalneasca si in zadar....de fiecare data dorinta, suspans....apoi tristete ca iarasi a trecut ocazia, ca iarasi nu se vor vedea. El este acum plecat in Franta...inainte sa plece el m-a sunat sa vorbim, dar fara copil. M-am dus. Nu-l mai vazusem la fata de cand eram insarcinata in 4 luni. Socul mi-a fost mare. Era schimbat, arata foarte bine. Timp de 2 ore cat am fost la o cafenea, am vorbit numai despre Darius. Ii povesteam ca vroia sau nu, diverse intamplari si-i ceream sfaturi. Parea sa fie de acord sa vada copilul si sa-l recunoasca. Dar a plecat...Acum cateva luni mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe messenger daca va recunoaste vreodata copilul si ce sa-i spun daca ma va intreaba de el. El mi-a raspuns sec: Ca am murit! Cum pot spune asa ceva unui copil? Ce este in sufletul meu numai eu stiu. Cat sufar cand vad tineri impreuna cu bebelusul lor cum se plimba de manuta si sunt fericiti? De aceea m-am suparat si i-am dat ignore, special, sa rup orice legatura...

Mădălina,

cred că a fost prea speriat de sarcină la momentul respectiv și gândește așa pentru că nu a văzut copilul, încă. Ai spus că ai logodnic, deci nu mai e cale de împăcare, dar măcar să recunoască copilul și, de ce nu, să ajute la creșterea lui, financiar și nu numai.
    Nici prietenul meu nu a fost pregătit să devină tată și când a realizat că nu mă poate convinge să renunț la copil, a făcut tot posibilul să ne despărțin, dar să pară că ruptura s-a produs din cauza mea. Hotărâsem că-l voi lăsa să vadă fata și chiar nu aveam vreo pretenție materială de la el, ca să nu fiu acuzată că am păstrat copilul cu vreun scop anume. Cât s-a dat el de șmecher, când a văzut fetița n-a mai fost cale de întoarcere și a vrut s-o creștem împreună fie ce-o fi. Normal că am fost bucuroasă de decizia lui, gândindu-mă la fetiță și mai ales că mai aveam sentimente unul pentru celălalt, DOAR CĂ..are fetița un an și noi suntem din ce în ce mai nefericiți împreună. EU o SCLAVĂ NEAPRECIATĂ în casa altora, EL....un nimic pentru mine.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Totusi, nu pot fi si nu am fost niciodata de acord cu compromisurile pe care unele perechi le fac de a ramane impreuna doar pentru a creste copilul. Mediul conflictiv, viata de cele mai multe ori dubla a parintilor, discutiile, cerrturile sau tensiunea dintre acestia sunt mult mai daunatoare pentru dezvoltarea psihica si intelectuala a copilului decat trauma divortului/ separarii.

Din păcate, așa este! Copilul meu nu scoate un sunet atunci când noi ne certăm. Dacă înainte mai aveam rușine față de ai lui, acum ne certăm pe unde ne apucă, de față cu oricine. Am vrut așa mult să nu audă copilul meu certuri, deși este mic, încă. Mă tem că nici atunci când va crește, nu ne vom putea abține să ne certăm de față cu el.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de Albastrica Vezi mesajul

Din păcate, așa este! Copilul meu nu scoate un sunet atunci când noi ne certăm. Dacă înainte mai aveam rușine față de ai lui, acum ne certăm pe unde ne apucă, de față cu oricine. Am vrut așa mult să nu audă copilul meu certuri, deși este mic, încă. Mă tem că nici atunci când va crește, nu ne vom putea abține să ne certăm de față cu el.
    Nu este bine ceea, ce face-ti .. daca tot nu va intelege-ti bine si va certati peste tot si in fatza oricui ... de ce nu ii propui sa va despartiti ?? sa vezi ce parere are si el?? Eu cand aveam perioada de ne certam mereu , i am propus si nu admite asa ceva , dar sa mai skimbat putin ca sa nu se ajunga la asta. ce astepti sa se faca fetita mai mare si sa iti spuna mami de ce va certati?? sau sa s invetze si mai mult cu ei ?? gandeste-te bine ca timpul trece si nu iti dai seama. shimbati ceva in relatia asta. decat sa isi auda mereu parintii certandu-se si fiind nefericitii unul alaturi de celalalt doar de dragul ei , mai bine lipsa.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    Nu este bine ceea, ce face-ti .. daca tot nu va intelege-ti bine si va certati peste tot si in fatza oricui ... de ce nu ii propui sa va despartiti ?? sa vezi ce parere are si el?? Eu cand aveam perioada de ne certam mereu , i am propus si nu admite asa ceva , dar sa mai skimbat putin ca sa nu se ajunga la asta. ce astepti sa se faca fetita mai mare si sa iti spuna mami de ce va certati?? sau sa s invetze si mai mult cu ei ?? gandeste-te bine ca timpul trece si nu iti dai seama. shimbati ceva in relatia asta. decat sa isi auda mereu parintii certandu-se si fiind nefericitii unul alaturi de celalalt doar de dragul ei , mai bine lipsa.
    Mie personal, cearta in fata oricui si oriunde sau - cum ii zic eu - spalatul rufelor in public mi se pare o lipsa totala de respect a partenerilor unul fata de altul. Este stanjenitor pentru cei implicati, dar si pentru cei care asista. Ca sa nu mai vorbim de cum se poate simti un copil intr-o astfel de situatie.... Sa propui cuiva sa te desparti????? Il lasi si atat, nu ii propui, nu negociezi, cand iti ajunge cutitul la os o faci...Acu, depinde si cata carne e pana la osul ala, daca are in ce taia ani de zile... Si am o intrebare pentru toate cele care citesc pe aici: voi ati vazut vreo persoana care sa se schimbe, in adevaratul sens al cuvantului? (nu zic barbat, pentru ca nu intotdeauna el poarta vina unei casnicii/relatii nereusite) Eu nu am vazut inca pe nimeni, am vazut promisiuni, incercari, muuuuult teatru de teama de a nu pierde comoditatile unei relatii caldute, insa schimbari nu. Din contra, cand rabufneau o faceau cu toata violenta acumulta in perioade de reprimare a sentimentelor si de frustrare...
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul

Georgiana,

ne-am certat o dată tare în fata surorii mele și zilele astea ne-am certat cu ai lui acasă. E adevărat că ușa la cameră era închisă și ei erau la parter, dar vorbeam destul de tare și chiar dacă nu auzeau ce spuneam, era evident că ne certăm, deci nu ne certăm chiar de față cu oricine.
    I-am propus să ne despărțim și mi-a zis să plec, dar fără fată și iar m-au apucat nervii. Nu sunt absurdă! Cu el n-ai cum să nu te cerți. Cei apropiați mie mă întreabă cum îl mai suport, în timp ce ai lui îi iau apărarea, pentru că lor li se pare normal ce face el și cum se comportă, pentru că sunt la fel de ciudați.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    401
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Mie personal, cearta in fata oricui si oriunde sau - cum ii zic eu - spalatul rufelor in public mi se pare o lipsa totala de respect a partenerilor unul fata de altul. Este stanjenitor pentru cei implicati, dar si pentru cei care asista. Ca sa nu mai vorbim de cum se poate simti un copil intr-o astfel de situatie.... Sa propui cuiva sa te desparti????? Il lasi si atat, nu ii propui, nu negociezi, cand iti ajunge cutitul la os o faci...Acu, depinde si cata carne e pana la osul ala, daca are in ce taia ani de zile... Si am o intrebare pentru toate cele care citesc pe aici: voi ati vazut vreo persoana care sa se schimbe, in adevaratul sens al cuvantului? (nu zic barbat, pentru ca nu intotdeauna el poarta vina unei casnicii/relatii nereusite) Eu nu am vazut inca pe nimeni, am vazut promisiuni, incercari, muuuuult teatru de teama de a nu pierde comoditatile unei relatii caldute, insa schimbari nu. Din contra, cand rabufneau o faceau cu toata violenta acumulta in perioade de reprimare a sentimentelor si de frustrare...
    El nici măcar nu promite că se schimbă. Spune că așa este el și n-am ce-i face. În plus, consideră că n-are nicio problemă și că eu exagerez...deși, e evident că n-o fac.
    Așa voi face și eu, imediat ce găsesc un loc unde să stau cu fata mea. Voi pleca cu fetița fără ca el să știe și-apoi, n-are decât sa mă dea în judecată.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!