Like Tree1Likes
  • 1 Post By tabitha

Bebe si soarele

Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385

Nelamurit Bebe si soarele

Buna dimineata mamici.
    Am o intrebare urgenta sa zic asa. Adica vreau un raspuns rapid.

Sotul meu drag si-a uitat mancarea azi dimineata, si lucreaza pana deseara si nu are nici bani la el, si vreau sa merg pana la el la lucru sa ii duc mancarea. Lucreaza sa zic la 15 min de casa, pot sa ma duc cu bebe tinand cont ca sunt 27 de grade afara ? Bebe are la carucior acoperis sa nu vina soarele pe el..ce ziceti ?

Banned Floricica Nou Venita tabitha's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2013
    Postari in forum
    182
    Normal ca poti sa iesi,mai ales ca distanta e scurta si bebe are conditii adecvate de transport.Pana la amiaza esti inapoi.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    desigur ca poti iesi! Copilul nu este expus direct la soare!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Totul este teoretic...practic suntem expusi radiatiilor solare indiferent ca purtam haine sau nu...ca avem umbrela...sau nu.
    Probabil nu ti s-a intamplat niciodata sa te arzi la mare, desi stateai sub umbrela...Dar se intampla...si asta pt. ca atata vreme cat nu se interpune o suprafata care reflecta, radiatia se propaga...Inclusiv cand sunt nori...
    Nu degeaba in ultima vreme au inceput sa apara si haine cu protectie....Se pare insa ca nimic nu-ti poate asigura o protectie totala...indiferent de factorul de protectie mentionat...si ca nu exista sintagma de "ecran total"...
    De asemenea trebuie sa avem in vedere ca, bebelusii se insoleaza nu doar prin expunere la soare, ci prin expunerea la caldura excesiva - si recunosc ca imi bag mereu pumnul in gura cand vad cate o mamica super dibace care acopera carutul cu un scutec sau o panza mai subtire....
    Totusi...sa nu fim exagerati...copiii vor creste in aceste conditii atmosferice...si oarecum trebuie sa se obisnuiasca...
    Ca sa-ti raspund la intrebare...poti iesi din casa, evident, dar inainte aplica o lotiune de protectie solara copilului, copertina carutului este permeabila la radiatii solare, chiar daca tu ai impresia ca sta la umbra...De caldura excesiva insa...nu ai cum sa-l pazesti....
    Lilypie Third Birthday tickers
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.

Banned Floricica Nou Venita tabitha's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2013
    Postari in forum
    182
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Totul este teoretic...practic suntem expusi radiatiilor solare indiferent ca purtam haine sau nu...ca avem umbrela...sau nu.
    Probabil nu ti s-a intamplat niciodata sa te arzi la mare, desi stateai sub umbrela...Dar se intampla...si asta pt. ca atata vreme cat nu se interpune o suprafata care reflecta, radiatia se propaga...Inclusiv cand sunt nori...
    Nu degeaba in ultima vreme au inceput sa apara si haine cu protectie....Se pare insa ca nimic nu-ti poate asigura o protectie totala...indiferent de factorul de protectie mentionat...si ca nu exista sintagma de "ecran total"...
    De asemenea trebuie sa avem in vedere ca, bebelusii se insoleaza nu doar prin expunere la soare, ci prin expunerea la caldura excesiva - si recunosc ca imi bag mereu pumnul in gura cand vad cate o mamica super dibace care acopera carutul cu un scutec sau o panza mai subtire....
    Totusi...sa nu fim exagerati...copiii vor creste in aceste conditii atmosferice...si oarecum trebuie sa se obisnuiasca...
    Ca sa-ti raspund la intrebare...poti iesi din casa, evident, dar inainte aplica o lotiune de protectie solara copilului, copertina carutului este permeabila la radiatii solare, chiar daca tu ai impresia ca sta la umbra...De caldura excesiva insa...nu ai cum sa-l pazesti....
    La 27 de grade si ora 11 dimineata nu mi se pare asa tragic sa iesi cu copilul o jumatate de ora,mai ales in caz de urgenta.Noi am inceput gradi pe 3 septembrie anul trecut,iar la ora 4 cand o luam erau si peste 40 de grade afara.La 8 dimineata avem cateodata 25 de grade deja,ne adaptam la conditii pentru ca nu avem de ales,nu poate fi primavara continua.
    In fine,ce voiam sa zic e ca sper ca sunt cazuri foarte rare cand o mamica acopera carutul copilului cu panza,iar eu daca as vedea nu cred ca m-as putea abtine,cu riscul de a ma baga in gura lupului.
    anna_creteanu likes this.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Va multumesc. Am mers pana la urma, bebe nu a avut nici o treaba, doar ca deviind putin de la subiect, ce pot sa fac pentru " bubitele " care ies de la caldura. Am bservat ca ii ies la Maxiii, din cauza transpiratiei. Pe la gat, si la manute si picioruse intre straturile de " grasime " ca e ca un porcusor. Pe langa faptul ca ii fac cipa-cipa si il sterg cu servetele umede, mai este ceva de facut ? Vre-o crema ceva ?

Si ca sunt tare fericita vreau sa va spun si voua ieri a facut bebe 8 luni. Si i-a erupt primul dintisor, si a facut pipi la olita. Avem niste prieteni de familie care au un bebe de 1 an si 6 luni, la fel si fratele meu are un bebel tot de aceeasi varsta. Si ambii au spus ca abia de cateva luni iau pus la olita si nu vor sa stea. Asa ca noi am zis sa il punem de acum daca tot sta in fundulet i-am luat olita scaunel si aseara cand am ajuns acasa i-a si facut inaugurarea.

Bebelacheeee al meu ..

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Va multumesc. Am mers pana la urma, bebe nu a avut nici o treaba, doar ca deviind putin de la subiect, ce pot sa fac pentru " bubitele " care ies de la caldura. Am bservat ca ii ies la Maxiii, din cauza transpiratiei. Pe la gat, si la manute si picioruse intre straturile de " grasime " ca e ca un porcusor. Pe langa faptul ca ii fac cipa-cipa si il sterg cu servetele umede, mai este ceva de facut ? Vre-o crema ceva ?

Si ca sunt tare fericita vreau sa va spun si voua ieri a facut bebe 8 luni. Si i-a erupt primul dintisor, si a facut pipi la olita. Avem niste prieteni de familie care au un bebe de 1 an si 6 luni, la fel si fratele meu are un bebel tot de aceeasi varsta. Si ambii au spus ca abia de cateva luni iau pus la olita si nu vor sa stea. Asa ca noi am zis sa il punem de acum daca tot sta in fundulet i-am luat olita scaunel si aseara cand am ajuns acasa i-a si facut inaugurarea.

Bebelacheeee al meu ..
    Draga mea...fara sa fac reclama...noi folosim de cand eram bebelaci mici 1-ere eau de la Uriage, este o lotiune de curatare fara spalare care ne-a scos fata curata de fiecare data...si in situatii diferite...si ii curata foarte bine zonele astea...la noi apar spuzeli pe linia parului, si pe gatut jos, unde se scurge si saliva, nu numai transpiratia. Cand se ingroasa gluma ii aplic un strat subtire de Sudocrem...sau orice cremuta de scutec, care contine zinc.
    La multe lunite, sa cresteti frumos! Felicitari pt. "inaugurare"...Noi avem in curand 1 an si 6 luni, dar nu l-am pus pe olita...pe la 9 luni am avut o tentativa si s-a lasat cu urlete si plansete. Oricum, el nu are o regularitate in mictiuni...ba mai mult, daca este fara scutec, scanceste si plange daca se intampla se faca pipi - ceea ce s-a intamplat de foarte putine ori, le numeri pe degetele de la o mana....
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    NAMASTE! I honour the place in you in which the entire Universe resides. I honour the place in you which is of LOVE, of TRUTH, of LIGHT and PEACE. When you are in that place in you and I am in that place in me, WE ARE ONE.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    385
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    Draga mea...fara sa fac reclama...noi folosim de cand eram bebelaci mici 1-ere eau de la Uriage, este o lotiune de curatare fara spalare care ne-a scos fata curata de fiecare data...si in situatii diferite...si ii curata foarte bine zonele astea...la noi apar spuzeli pe linia parului, si pe gatut jos, unde se scurge si saliva, nu numai transpiratia. Cand se ingroasa gluma ii aplic un strat subtire de Sudocrem...sau orice cremuta de scutec, care contine zinc.
    La multe lunite, sa cresteti frumos! Felicitari pt. "inaugurare"...Noi avem in curand 1 an si 6 luni, dar nu l-am pus pe olita...pe la 9 luni am avut o tentativa si s-a lasat cu urlete si plansete. Oricum, el nu are o regularitate in mictiuni...ba mai mult, daca este fara scutec, scanceste si plange daca se intampla se faca pipi - ceea ce s-a intamplat de foarte putine ori, le numeri pe degetele de la o mana....

Multumesc frumos de raspuns. Si unde se gaseste lotiunea aceea? In farmacii ? Chiar nu imi place sa il vad cu nimic pe el. I-am facut baita si l-am dat cu pudra de talc, si nu a mai transpirat in zonele ale ca sa ii iese bubite iar. Sper sa fie ok, oricum o sa incerc si lotiunea! Pupici.

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Multumesc frumos de raspuns. Si unde se gaseste lotiunea aceea? In farmacii ? Chiar nu imi place sa il vad cu nimic pe el. I-am facut baita si l-am dat cu pudra de talc, si nu a mai transpirat in zonele ale ca sa ii iese bubite iar. Sper sa fie ok, oricum o sa incerc si lotiunea! Pupici.
    Eu cumpar din farmacie...si recipientul e mare...tine mai mult de jumatate de an....Cred ca apa termala din compozitie face minuni, asa ca daca ti se pare scumput, cred ca poti lua orice apa termala...Eu la asta am primit o mostra in maternitate si am ramas 4ever in love...
    Cand era piticel mic, in primele saptamani, ii ieseau ca niste cosulete...care uneori faceau si mot galben...initial i-am dat cu Triderm, dar tot continuau sa-i iasa....Si asta ne-a scapat de ele....
    De spuzeli...nu mai vorbim...
    La noi a devenit un soi de ritual de ingrijire...seara dupa baita si inainte de nani il sterg bine pe fatuca si sub gatut...mai ales cum baleste el....
    Si noi folosim pudra...desi unii mai catolici decat papa zic ca nu ar fi asa de indicata (mai ales pe zone unde exista pericolul de a fi inhalata)....si mai ales ca am gasit-o pe cea de la Topher, care are si galbenele si tarate in compozitie....Cel putin noi ne pricopsisem acum mari cu un eritem de scutec...si am tot probat tot felul de unguente...a trecut destul de greu cu Sudocrem, dar cum dadea putin de umezeala, aparea iar....si acum vad ca cu pudra asta, de vreo 3 saptamani e zona curata.
    Draga mea, sa nu crezi ca fac vreo reclama :)....iti povestesc doar despre ce am testat noi pe pielicica noastra...si a avut efect....
    Spre exemplu, pt. noi, Bepanthenul n-a fost nici o scofala...desi la altii a facut minuni....

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!