Like Tree6Likes
  • 1 Post By Georgiana1985
  • 1 Post By alynutza79
  • 1 Post By blue65
  • 1 Post By nicoleta_v
  • 1 Post By flor3ntza
  • 1 Post By complicata

Recoltare celule stem

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Georgiana1985's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2013
    Postari in forum
    3

Recoltare celule stem

Dragi mamici, peste cateva luni voi deveni mamica unei fetite mult asteptate.

De cateva zile incerc sa ma documentez asupra recoltarii de celule stem si recunosc ca sunt putin derutata. Peste tot intalnesti argumente pro si contra recoltarii.

Voi ce parere aveti? Poate imi puteti impartasi din experienta voastra.
    teodoraioana likes this.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu am tinut cont doar de argumentele pro. Medcina evolueaza si pe zi ce trece se dovedeste ca foarte multe afectiuni pot fi rezolvate cu celulele stem. Daca ai posibilitatea financiara sa le recoltezi, fa-o! Sper sa nu fie vreodata nevoie de ele, dar as regreta toata viata sa stiu ca puteau fi utile si nu le-am recoltat.
    teodoraioana likes this.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Eu nu mi-am pus "problema" recoltarii, insa, din intamplare, sa zic asa, am inceput sa ma interesez cam cu 2luni inaintea nasterii despre ce inseamna si ce costuri presupune si am decis sa incheiem contract; acum, nu imi pare rau:); sanatate multa!
    teodoraioana likes this.
    Due Date

Due Date

Floricica Nou Venita nicoleta_v's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2013
    Postari in forum
    18
    Salut! Si eu am recoltat celule de la bebele meu...asa cum spunea si alynutza79, medicina evolueaza f repede si paza buna... In Franta, am aflat de la o prietena care a nascut acolo, celulele stem trec automat intr-o banca nationala, de unde pot fi accesate de orice pacient compatibil...evident, si tu, ca donator, poti accesa celulele altuia...Eu locuiesc in Ungaria si aici am facut contract cu o banca...deci suntem asigurati ;)...Sper sa gasesti o oferta buna :) Succes!!
    teodoraioana likes this.

Floricica Nou Venita flor3ntza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    14
    si noi am recoltat dar sper sa nu avem nevoie niciodata de ele :(
    teodoraioana likes this.

Floricica Nou Venita complicata's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2014
    Postari in forum
    18
    buna, si eu am recoltat la prima fetita si acum ca asteptam pe cea de-a doua vom recolta din nou. Pacat ca nu exista si la noi o banca Nationala de celule, ar fi mai ieftin si pt noi parintii.
    teodoraioana likes this.

Floricica Senior teodoraioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    4.052
    Si eu sunt in aceeasi dilema... Sa recoltez,sa nu recoltez... cine stie cat sunt de sigure bancile astea ce le avem in Romania? Daca in 10 ani dispar, se muta se schimba falimenteaza etc...
    Nu stiu ce sa zic... din fericire ne permitem financiar da nu am incredere in sistemul de aici.. :-( nu stiu inca ce sa fac..

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!