Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sara mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    As vrea sa deschid aceasta discutie deoarece nu mai stiu ce sa ii mai dau sa pape! Scrieti-mi va rog ce le dati voi la bebei de 5 luni jum sa manance ca sa ma mai pot inspira si eu! ! Merci! ! ! !

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.382
    la varsta asta nu ai f multe variante...supe/ciorbe de legume, suc de fructe, fructe pasate cu branzica calcica, cereale cu lapte...si muuult lapte...

- Daruind, facem lumea mai buna!

Andreea Maria, minunea mea cumintica...

Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita dreea24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2009
    Postari in forum
    72
    Maia are si ea 5 luni jumatate si am inceput diversificarea acum 2 saptamani.
    Inca o alaptez la san, asa ca meniul nu e foarte divers:

la 10,30 - 11 un piure de mere cu 1-2 lingurite faina de orez (Milupa)
    la 14,30 - 15 supica de legume (morcovi, cartof, patrunjel, telina, dovlecel + 1 lingurita ulei de masline), cu legume pasirate, si felul doi 50 ml laptic de la mine amestecat cu 2-3 lingurite faina de orez

Restul doar laptic.
    De maine vreau sa incerc si suculet de morcov, amestecat cu piureul de mere

Tu ce i-ai dat pana acum?

Maia-Cristina, 04.10.2009, ora 17.15

Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Eu am inceput mai demult diversificarea pe la 4 luni jum ( nu am avut suficient lapte si de la 2 luni i-am dat lapte praf milupa)si papam deja destul de bine. Azi insa am fost plecati si nu am reusit sa papam dimineata alta mancarica in afara de laptic. La ora 13:30- 14 am papat pireut de cartofi cu un sfert de galbenus de ou(prima data cand i-am dat galbenus). De obicei dimineata ii dau mar cu biscuite sau borcanel de la nestle cu mar si para, ori in alta zi branzica de vaca cu mar. Dupa masa papam fie supica de legume in care o data la 2 zile adaugam piept de pui fie pireut de cartofi sau de legume! Suculetul nu il prea place;am incercat cu cel de portocala dar nici gand sa dechida gurita;nici cel de morcov combinat cu mar nu il agreaza. O sa incerc sa ii mai dau suc de mar simplu doar ca mi-e frica ca o sa faca diaree! Bebelache meu nu agreaza nimic ce ii facut din orez( se consita f repede), bebitza ta nu se constipa de la faina de orez?

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    cum "in care o data la 23 zile adaugam piept de pui fie pireut de cartofi"

adica ii dai ou si nu ii dai carne?
    gresit
    si e prea devreme pentru ou.

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    cred ca voia sa zica o data la 2-3 zile...

poti evita cerealele cu orez,sunt pe piata foarte multe tipuri de cereale pe care i le poti da...cele de la 4 luni
    si da,e prea devreme pentru ou,dar acum daca i-ai dat si n-a facut niciun fel de alergie si l-a mai si acceptat...

Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Da am gresit, am vrut sa zic o data la 2-3 zile. In primul rand carne ii dau mai demult si doar azi am inceput cu oul. Nu mi se pare prea repede deoarece saptamana viitoare face 6 luni. Oul l-a acceptat si i-a placut f mult. Nu a facut nici un fel de alergie!

Floricica Nou Venita irinuca2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2010
    Postari in forum
    4
    Buna. Sunt noua aici, dar si fetita mea a facut 5 luni pe 18 martie si ma interesa un meniu pentru diversificare. Inca o alaptez. Eu ma bazez pe ce scrie in "Mama si copilul", caci pana acum ne-a fost bine cu aceasta carte, dar de multe ori invatam si din experienta celorlati.

dreea24, inteleg ca ai inceput diversificarea deja. Noi de la 4 luni jumate ii dam numai fructe si ne gandeam ca de la 5 luni jumate sa incepem cu supa , apoi la 6 luni: carne, ou, branza.
    Dar se pare ca nu e prea devreme sa ii dau deja supa de zarzavat. Pot incepe cu o sapt inainte :D

sara mihaela : in carte scrie ca galbenusul de ou se da doar de 1-3 ori pe saptamana, si in rest carne. Dupa ce scrie acolo nu e devreme pentru ou, dar sa nu se renunte la carne. Oul e o sursa importanta de fier, la fel si ficatul (doar pasare si manzat pentru bebe).

Pofta buna la bebei !

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680
    Si eu m-am ghidat dupa Mama si Copilul insa unele chestii acolo sunt un picut depasite. Din cate stiu eu oul, ficateii sunt ok dupa 7 luni, la fel si iaurtul. Eu asa am procedat cu Edi.
    Eu la 5 luni ii dadeam lapte principal si supa de legume (morcov, pastranac, cartof) sub forma de piure, frcute (mar copt si amestesc de para cu banana) si cereale.

Floricica Debutanta 2you4ever's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    1.145
    Offtopic:
    Dati un click aici va rog frumos!
    Multumesc!
    "A baby will make love stronger, days shorter, nights longer,bankroll smaller, home happier,clothes shabbier,the past forgotten, and the future worth living for"
    Copilul nu datoreaza parintelui viata,ci cresterea(N. Iorga)

Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Buna! Mi-a spus cineva ca la varsta asta pot sa incep sa ii dau paine si sa ii pun in supica taitei de casa , voi ce credeti? Eu consider ca inca ii prea devreme si nu mi se par potrivite aceste alimente pt varsta lui! ! ! !