Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sara mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Nu stiu exact la cate luni trebuie sa ii dau apa la bebe si cam cata!

Floricica Nou Venita sara mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Am intrebat pe cineva care stie multe despre bebelusi si mi-a zis sa incep sa ii dau apa. Eu nu i-am dat pana acuma(are 5 luni jum) dar acum am inceput! Ii dau cateva lingurite de apa momentan si tot cresc cantitatea dupa mesele de mancare!

Floricica Senior iubytzik22's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2008
    Postari in forum
    2.946
    La 5 luni poti sa ii dai linistita apa dar sa fie ori filtrata ori apa plata

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    800
    eu i-am dat apa de la 7 zile (cand am venit cu ea acasa de la spital)iar apoi ceai baby drink

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    eu i-am dat gargaritei mele apa plata fiarta dupa varsta de 5 luni,iar dupa 8 luni nu i-am mai fiert apa plata;
    afost o masura de siguranta in plus pentru a nu avea probleme
    mi se pare cam devreme dela 7 zile;ceai baby drink nu i-am mai dat de la 2 sau chiar mai devreme deoarece mi se parea foarte dulce;am inlocuit ceai-ul baby drink cu ceaiul de anason si de fenicul care ajuta bebelusul la colici;
    http://superhainutebebe.blogspot.com/

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    800
    este dulce de la menta nu contine indulcitor iar de la 3 luni i-am dat ceai granulat de la hipp,humana de plante si de la 7luni cu fructe iar acum bem tedi indoit cu putina apa

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    800
    eu i-am dat apa si ceai devreme pt ca afara erau foarte multe grade am nascut in august

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    si eu am nascut in august,dar tot mi se pare prea frageda ca varsta pentru apa=7 zile de viata
    http://superhainutebebe.blogspot.com/

Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    800
    nu iti inchipui ca ii dadeam litriii cateva 2 sau 3lingurite dupa ce sugea laptic iar ceai cam de 2 ori pe zi(la o portie erau in jur de 15-20ml)

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    la ce foloseste ceaiul?
    (mesaj prea scurt)

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de drutza1799 Vezi mesajul
    si eu am nascut in august,dar tot mi se pare prea frageda ca varsta pentru apa=7 zile de viata
    ce tare esti "prea frageda pentru apa"....dar ceai pentru colici(apa+ierburi) e ok din prima saptamana nu?....

eu stiu asa.....copilul alaptat exclusiv nu are nevoie de apa indiferent de perioada cand a fost nascut atata timp cat i se da sa pape la cerere si nu dupa un program......apa se introduce odata cu diversificarea.........
    copilul alaptat artificial are nevoie pe langa laptele praf de apa.....care se poate da sub forma de apa simpla(si e cel mai recomandat) sau sub forma de ceai(care e mai bine acceptat de micut)...
    eu am nascut un copil in iulie cand noaptea la 12 aveam 30° in casa si a papat doar tzitzi pana la 4 luni....nu s-a deshidratat,nu a avut nimic......
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009