Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679

Idee Kiwi la bebelusi

Kiwi face parte in gama fructelor nerecomandate bebelusilor mai mici de 1 an, alaturi de capsuni si alte fructe cu samburi foarte mici ce nu pot fi indepartati, deaorece pot provica alergii.

In plus, la copiii cu probleme digestive sau probelem cu stomacelul, la fel este contraindicat deaorece samburii fermenteaza si provoaca gaze si dureri abdominale.

Eu nu i-am dat kiwi pana acum lui Edi, pana la 1 an pentru ca stiam ca este interzis iar apoi n-am mai apucat sa ii dau pentru ca lui nu ii plac fructele acre.

Voi ati dat kiwi bebelusilor?

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    eu nu i-am dat inca.Si mai astept pana sa ii dau.Poate pt ca nici mie nu imi place in mod deosebit.I-am dat doar mere, pere, portocale, banane, piersica, nectarina, caisa...
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    fata mea mananca uneori mancare de la borcanele si ma intreb de ce la borcanele sunt kiwi,fructe de padure,capsuni...............fructe interzise?si chiar sucuri naturale............oare ca sunt in germania si dr. de aici nu au nimic impotriva acestor fructe?sau.................?
    chiar azi i-am cumparat un borcanel de la hipp fructe de padure,capsuni si cereale.nu e prima oara cand ii dau de la 4 luni a mancat si multumesc lui D D nu a avut nimic.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    800
    mancarea la borcanele, dupa parerea mea este facuta din piureruri(chimicale,inlocuitori) sau din orice altceva decat un produs natural

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    Citat Postat de k_sina Vezi mesajul
    mancarea la borcanele, dupa parerea mea este facuta din piureruri(chimicale,inlocuitori) sau din orice altceva decat un produs natural
    nu cred ca chiar chimice sunt.aici nici o mamica nu sta in bucatarie sa prepare mancarica ptr bb.sa le spui sa faca iaurt sau branzica se crucesc.eu am patit.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Citat Postat de evaerika Vezi mesajul
    nu cred ca chiar chimice sunt.aici nici o mamica nu sta in bucatarie sa prepare mancarica ptr bb.sa le spui sa faca iaurt sau branzica se crucesc.eu am patit.
    ASa-i....mergeam la magazin si vedeam mamici cumparand cate 10-20 de borcanele odata...eu ii fac la amiaza zilnic,dar in rest ii mai si cumpar.
    Lilypie Kid<br />
<a href=Lilypie Third Birthday tickers

AM 8 DINTISORI ,4 MASELUTE si 4 CANIN

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    pai numai in Romania sunt sanatosi copiii :)
    Glumesc acum...dar chiar nu cred ca borcanelele sunt facute sa ne otraveasca copiii.Si eu i-am dat cand am fost nevoita si nu cred ca am gresit cu nimic.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    borcanelele sun chiar recomandate pentru ca sunt din alimente biologice strict si riguros controlate! ceea ce nu putem spune depsre legumele si fructele sau carnea cumparata din piata!
    Cu mine se petrece ceva. O viata de om.

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    pe la un an i-am dat kiwi ... in schimb scoteam semintele din el ... cum?
    luam un kiwi bine copt si il treceam prin sita unde ramaneau toti samburii ... apoi il amestecam cu banana.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.699
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    borcanelele sun chiar recomandate pentru ca sunt din alimente biologice strict si riguros controlate! ceea ce nu putem spune depsre legumele si fructele sau carnea cumparata din piata!
    Absolut corect! Iar in lagatura cu fructele care in mod normal se introduc mai tarziu, gen capsuni, kiwi si altele...sunt extrasi factorii alergeni cum sunt samburii...
    Hai sa fim seriosi, le cumparam de la magazin toate ingredientele care nu stim chiar deloc provenienta lor, sau care o stim, animale crescute cu hrana plina de hormoni, dar ne cramponam de borcanele care sunt atat de riguros verificate....