Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942

Idee Diversificarea la 6 luni

buna ,bebele meu a facut 6 luni si vrem sa incepem diversificarea pina acuma a papam numai titi ,cu ce putem incepe diversif si de cite ori pe zi

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    cu cereale specifice varstei... se incepe cu cateva lingurite si se creste cantitatea treptat....

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu am inceput cu suc de morcovi (poate fi si de mere, piersici dar de preferat mai intai cu morcov pentru ca nu-l accepta asa usor dupa mar si piersica, nu e asa bun la gust ca cele 2) cateva lingurite la masa de la 10-11 dimineata.
    Multa bafta!!

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    daca da de gustul dulce al fructelor s-ar putea sa refuze restul alimentelor apoi.. dupa noile reguli nu se mai incepe diversificarea cu sucuri...

plus ca fructele sunt acide, inclusiv sucurile....... e cam grea trecerea direct la ceva acid pt stomacelul lor.

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.314
    si eu vreau sa stiu daca e bine sa incepem diversificarea mai devreme
    eu ii dau tzitzi si as vrea sa ii dau si morcovel
    ce ziceti?sa mai astept?

buna
    scuze ca am intrat asa
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    pai dupa tikerul tau mai ai de asteptat macar 2 luni jumatate ... 3

Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    nu ai zis cit timp are,normal daca ii dai titi cel mai bn sa incepi la 6 luni,.... eu pina la 6 luni nu iam dat nimik ca si laptele nimik nu este mai bun

Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    violetta 6 luni.... daca ii dai san!

Floricica Nou Venita cosmyela2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2010
    Postari in forum
    25
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    daca da de gustul dulce al fructelor s-ar putea sa refuze restul alimentelor apoi.. dupa noile reguli nu se mai incepe diversificarea cu sucuri...

plus ca fructele sunt acide, inclusiv sucurile....... e cam grea trecerea direct la ceva acid pt stomacelul lor.
    cand au aparut andreea noile reguli?
    eu una tot cu suc de mar/morcov am inceput......dar am uitat ca tu probabil le sti pe toate.........

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu am fost acum 2 yile la control la pediatru si mi-a spus ca pot sa incep diversificarea de la 5 luni, chiar daca e alimentata natural. recomandarea a fost sa incep cu suc de mar/morcov/piersica (asta din urma mai intai de proba pentru ca unii copii nu o tolereaya) si imediat dupa ce stomacelul s-a obisnuit sa introduc piureul de fructe, diluat cu suc de fructe la inceput pentru usurarea inghitirii. pentru morcov mi-a specificat ca in momentul in care introduc piureul trebuie suspendat sucul deoarece excesul de caroten dauneaya. despre cereale mi-a spus ca nu e cayul decat mai taryiu, cand voi renunta la mai multe mese de lapte matern, pentru ca risc sa o ingras prea mult . acestea ducand la cresterea tesutului adipos. scuye ca scriu cu Y, dar nu merge tasta care ar trebui :))
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    eu am fost acum 2 yile la control la pediatru si mi-a spus ca pot sa incep diversificarea de la 5 luni, chiar daca e alimentata natural. recomandarea a fost sa incep cu suc de mar/morcov/piersica (asta din urma mai intai de proba pentru ca unii copii nu o tolereaya) si imediat dupa ce stomacelul s-a obisnuit sa introduc piureul de fructe, diluat cu suc de fructe la inceput pentru usurarea inghitirii. pentru morcov mi-a specificat ca in momentul in care introduc piureul trebuie suspendat sucul deoarece excesul de caroten dauneaya. despre cereale mi-a spus ca nu e cayul decat mai taryiu, cand voi renunta la mai multe mese de lapte matern, pentru ca risc sa o ingras prea mult . acestea ducand la cresterea tesutului adipos. scuye ca scriu cu Y, dar nu merge tasta care ar trebui :))
    david luni a facut 6 luni,am fost la vaccin si am intrebat-o pe pediat cu ce sa incep si mia zis ca sa incep cu fructele citeva zile ,apoi suculet ,legume da asa putin sa nu ii dau in loc de o masa numai sa guste sa se obisnuiasca cu gustul ,mi-a zis ca pina la 8 luni sa nu insist prea mult numai putin sa se obisnuiasca cu gusturile deci ...........nu stiu ..pfffff