Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita delora's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2006
    Postari in forum
    2
    Salut mamicilor,
    am o fetita de 3 luni si ma chinuiesc sa incep diversificarea doar cu sucuri; as vrea sa stiu daca sucul de mere provoaca diaree si daca se dau 2 lingurite de suc in a doua zi una dupa alta sau la un anumit interval de timp?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Buna mamicilor!
    Am un baietel de 5luni,ii dau mancare diversificata si nu am avut probleme.Cand am inceput sa-i dau galbenus de ou,a facut dearee.Ce trebuie sa fac?
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita aliced's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2005
    Postari in forum
    1
    Am un baietel si de la trei luni am inceput si eu diversificarea.I-am dat patru lingurite in prima zi ,opt in a doua zi si intr-o saptamana am ajuns la 100mL.Sucul are si putina pulpa, il dau cu biberonul,dar cu tetina ptr. lichide groase.L-a primit foarte bine,sucul de mere neprovocand diaree.Bafta in continuare!

Floricica Nou Venita bratosin's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2006
    Postari in forum
    2
    Am un baietel de 3 luni si i-am inceput diversificarea cu sucuri dar a facut diaree; m-am gandit sa incep cu cereale de orez; le introduc progresiv?

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    ce lapte mananca copiii vostri? cred ca lapte praf, de-ati inceput diversificarea de la 2-3 luni. Pt. cei hraniti cu san, se incepe de la 4 luni. Oricum, da, sucul de mere in cantitati mari, provoaca diaree. se face o pauza de 2-3 zile pana isi revine copilul si apoi se da iar suc.
    al meu a mancat prima data mar cu biscuiti apoi banana si apoi cereale.
    Pe langa mar, este foarte bun sucul de morcov. Combinati-le si n-o sa mai fie probleme.

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Diversificarea incepe la 4 luni pentru copii hraniti artificial si de la 6 luni pt. cei hraniti natural. I-am inceput diversificarea cand am vazut ca nu-i mai ajunge laptele (pe la 4 luni). I-am dat la inceput mar cu biscuie pt. ca merele erau acre in acea perioada. Nu a fost incantata deloc, asa ca am renuntat 2 saptamani, dupa care i-am dat din nou, si i-a placut...un timp,dupa care n-a mai vrut lapte...asa ca i-am introdus pireu de legume (5 mese/zi: 3 lapte + 2 consistente). Apoi i-am dat cereale cu lapte (Humana). S-a saturat si de ele, asa ca am trecut-o pe mancaruri autohtone. I-am dat Nan1, apoi Humana, iar acum ii dau Similac Gain, care ii place cel mai mult (n-am vrut sa-i dau lapte de vaca).

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Galbenusul se da progresiv si bine fiert: 1/4, apoi 1/2, 3/4 si in final tot. Nu determina diaree daca oul e proaspat si bine fiert.

Floricica Nou Venita closan lavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    11
    Buna ,
    Sunt Lavinia si am un baietel de 1 an si trei luni .Sucurile(de portocale si de morcov) trebuiau introduse de cand avea bebelusul tau 6 saptamani treptat 1 lingurita azi ,2 lingurite maine (una dupa alta cand consideri tu dar dimineata in general)3 lingurite a doua zi etc.,indiferent daca copilul este alimentat la san sau ii dai lapte praf.Niciodada sa nu-i dai completare lappte prt ca il doare burtica (tu poti sa bei lapte dupa suc?)iar sucurile i le dai alternativ Cand ii dai 2-3zile de morcovi(caci cu asta trebuie sa incepi caci e cel mai dulce),cand ii dai 2-3 zile de portocale,cand de mere .La 3 luni daca ii dai lapte praf trebuia sa-i introduci fiertura de morcov cu telina ,ceapa, patrunjel ,la 4 luni ii introduci banana,la 5-6 luni ii dai fiertura cu carne.ia si tu MAMA SI COPILUL si vezi ca acolo iti explica tot ce tine de diversificare

Floricica Nou Venita closan lavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2005
    Postari in forum
    11
    DIVERSIFICAREA AlIMENTATIEI
    LUNA 4: La ora 10 se da suc de fructe sau pireul de fructe(mere,piersici,caise )la masa de pranz se da supa si pireul de zarzavat,daca nu-ti bea supa se poate adauga in ea cereale fara gluten(orez,malai ,tapioca).Dupa ce se obisnuieste cu aceste 2 feluri ii introduci treptat branza de vaci proaspata in pireul de zarzavat.
    LUNA 5:Se introduce carnea fiarta(pasare ,vitel)mixata sau doar zeama .Se incepe treptat cu o linguritasi se creste pana la 5 lingurite,Se da la ora 3-4 mar ras cu biscuit,banana.
    LINA 6:Ii introduci galbenus de ou fiert tare(se incepe cuun sfert de galbenus crescandu-se treptat)de 2 ori pe sapt, incorporat inpiureul de legume.Cand ii dai ou nu-i dai carne
    LUNILE 7-9:se introduc iaurtul,ficat de pasare,paste fainoase,compot de fructe,perisoare fierte in supa
    LUNILE 10-12:Copilul mananca aproape tot ce consuma membrii familiei.Poti sa-i dai budinci,creme,prajituri

Floricica Nou Venita ankpaduraru's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    9
    Nu prea sunt de acord cu voi.niciodata nu se da suc de portocale la sugarul sub 4,5 luni.Se incepe de la 2 luni cu suc de morcov cate o lingurita pe zi pana se ajunge la 30,40 ml.Se poate combina cu putin suc de mar daca morcovul nu e prea gustos(mai ales iarna).Eu am 2 baieti unul de 8 ani si unul de 4 luni.Cel mic mananca lapte praf Milumil2,la ora 10,11 30,40 de suc de morcov,cateodata dupa amiaza banana cu branza calcica si seara in biberonul de la ora 22 ii pun o masura de cereale Milupa cu banana ,grau si ovaz sau mar, morcov si grau.Pe la 4 luni jumatate am sa incep cu supa de legume.BAFTA.

Floricica Nou Venita mariacristig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2006
    Postari in forum
    2
    Numele meu este Maria. Am un baietel de 4 ani si 2 luni si o fetita de 3 luni si 10 zile. Pe Matei l-am alaptat pana la 9 luni, iar diversificarea am inceput- la patru luni si jumatate, cu suc de morcovi, apoi de mar, dupa care am intodus cerealele si, in final, supa de legume, oul, supa de carne de pasare etc. La Catinca nu am inceput inca diversificarea si am de gand sa o aman pana la 6 luni. Voi incepe tot cu sucul de morcov, si apoi celelalte. Fara sare sau dulciuri pana la 1 an.Banana pe la 9 luni.