Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ssymona's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    31
    puiul meu are 8 luni jumate si 10kg nu mai papa laptic praf deloc deloc si nu stiu ce sa fac dimineata papa 8-9 iaurt cu biscuite sa cu branzica sau cu galbenus de ou apoi nani apoi o supica sau o ciorbica de pui pe la 13 -14 apoi 18 fructe apoi seara 19 -20 cereale cam din 90 ml lapte si cereale si gata

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    bebele meu papa la 8 luni asa: pe la 6-7 tzitzi, la 10 fructe (mar cu biscuite si avocado, mar cu branza calcica si biscuite, mar cu mango), la 13.30-14 piure de legume cu carnita(piept de curcan sau de pui) sau galbenus sau peste ( doar somonul ii place, am mai incercat cu salau), pe la 16 o gustare de tzitzi ( mai mult de sete :), la 18.30 tot fructe sau iaurt cu biscuite si la culcare tzitzica . de baut bea cu paharul apa sau ceai (biberon si suzeta nu a vrut de mic).

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna fetelor sunt noua printre voi am un baietel de 8 luni si 3 saptamani si nu mai stiu ce sa ii dau sa pape, eu inca il alaptez si deseori imi refuza mancarea pentru san ce sa mai fac sa pape? ii da piure de legume,supe,branzica de vaci cu piure de fructe si deseori imi refuza mancarea.ce sa ii fac sa pape? va multumesc

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Poti sa-i introduci iaurtelul deja. Poti sa-i introduci si pestele(peste alb, mai slab, pastrav eu i-am dat) si il pregateam cu legume la cuptor. Si fi-miu a fost un mofturos si piureul clasic de legume nu mi l-a mancat niciodata. O reteta cu care am avut succes a fost piureul de avocado cu carnita si iaurt. Din asta manca pe nerasuflate. Poti sa mai incerci cu cartof dulce, in loc de cartoful clasic, care seamana la gust cu dovleacul... Poti sa-i mai faci supe creme, de dovlecel, broccoli etc, poate ii plac mancarurile mai zemoase. Poti sa-i faci piure de spanac si sa-i dai in combinatie cu galbenus de ou sau cu ficatel de pui!
    Bine, acum daca nu i-ai introdus ceea ce ti-am scris aici, stii ca trebuie sa le introduci pe rand si nu pe toate odata...
    Si daca tot nu vrea sa manance, nu-l forta, o sa manance el, cand va fi pregatit...pana la 1 an sanul e de baza!

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    va multumesc pentru sfaturi. am incercat sa ii dau ficatei de pui si a papat acu de vreo 3 zile papa mai bine
    va imbratisez si sa va faceti mari
    va multumesc

Floricica Nou Venita ryannuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2011
    Postari in forum
    1

Zambitor ryanna

bebeiusa mea de 8 luni si jumatate mananca de toate pentru varsta ei ,dar cu ce am probleme este cu laptele praf. de moment ii dau san dar o sa trebuiasca sa merg si la servici si as vrea sa o obisnuiesc de pe acum. IL REFUZA CATEGORIC . dati-mi un sfat va rog cum o pot obisnui la biberon.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    mai fetelor... eu stiu ca pestele sa da abia de la 9 luni... eu una nu ma grabesc deloc. fetita mea are 8 luni insa abia de vreo 2 saptamani ii dau gluten. in rest.. dimineata laptic la 10 gustare in general cereale cu fructe acum ii dau si mar cu biscuite, branzica cu banana, iaurt. branzica s banana sunt facute de mine.
    la pranz piure de legume, nu ii place mai cu zeama, asa ca il primeste mai grosut. legume: radacinoase morcov cartof, ardei, dovlecel, broccoli care ii place la nebunie. ii pun la fiert si o ceapa pe care o scot apoi. piureul il imbogatim cu carnita de gainusa de tara, sau vita sau ficatel. la 5 aceeasi masa ca dimineata. la orele de nani mai primeste un bibe de laptic 120 ml. seara la culcare papa 150 de lapte cu cereale.
    de ieri primeste cereale cu buactele de la milupa:) se cam stramba dar le papa

Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna ryannuca si bebeul meu suge are 9 luni dar bibi nu vrea deloc si nici suzeta dar eu in general lichide ii dau cu paharul.poti sa incerci daca vrei ,eu ii dau de la 6 luni cu paharul si bea si suc si ceai si apa tot cu paharul, nimic cu bibi.incearca daca vrei sa ii dai cu paharul poate bea
    Modificata de florin22; 19.01.2011 la 14:55:43.