Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita felicita_babe's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    5
    Am o bebelina de 7 luni si impotriva principiilor mele am decis sa ii adaugam in mediu si carne pt ca este un alimnet nutritiv care pana la urma nu trebuie sa ii lipseasca. Si eu si sotul meu suntem vegetarieni convinsi si vroiam sa va intreb cum e cu carnea, ce carnita sa ii dau, de cate ori pe saptamana si cum sa o prepar.

Floricica Nou Venita irinapo's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    6
    Eu Irinucai i-am dat carne de pui la inceput si asta pe la 6 luni jumate. Carnea se fierbe separat de legume si se amesteca apoi la blender si se da cam de 3 ori pe saptamana. Noua ne-a recomandat carnea de pui sau de vita insa am ramas si acum tot la pui.

Floricica Nou Venita alexa_dana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    8
    Noi am inceput cu peste pe care il fierbeam si ii dadeam de 2 ori pe saptamana. Cantitativ...se incepe cu o lingurita apoi se creste progresiv. Noi nu i l-am dat simplu ci amenstecat cu legumele.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    Si eu tot cu carne de pui am inceput. La fel mi-a zis si mie sa fierb carnea separat si sa ii amestec apoi cu piureul de legume (totul bagat in blender). Ii dau de 3 ori pe saptamana. Peste sau carne de vita inca nu am incercat sa ii dau. Edi e si destul de mofturos cand vine vorba de mancare

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    felicita eu am inceput sa i dau carnita de la 10 luni pt ca nici eu prea s de acord cu carnita la bebelusi.pina acum a papat exclusiv legume ,fructe si lactate.si am un bb sanatos tun.
    eu ii fierb pulpita fara piele separat si o amestec cu blenderul cu dif legume ,orez fiert etc.la care adaug catevva perlute de ulei masline.
    Bri & Simo
    Bri 29.07.2008,ora 11,45

Cute Mommy Graphics and Layouts

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Noi i-am dat carne de la 5 luni, piept de pui, insa nu am fiert-o separat. La inceput o mixam in blender impreuna cu legumele din supica, acum o tocam fin si o amestecam cu mancarica. Se mai poate da carne de vita, peste alb
    Lilypie 1st Birthday Ticker cc

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    si noi mancam carnita de pui, de la 6 luni. am inceput cu piept de pui fiert impreuna cu legumele si apoi pus in blender si am trecut la peste cu carne alba, numai fiert tot impreuna cu legumele si de la 8 luni, ficatel de pui, care ii place cel mai mult, fiert tot cu legumele impreuna.
    eu am obiceiul sa-i dau o saptamana zilnic aceeasi carne(acum in saptamana asta va manca piept de pui cu legume) sa se obisnuiasca cu acest gust, sa-l cunoasca. ma gandesc ca de la 10 luni sa-i dau 2 zile,un fel de carne, apoi sa schimb (alt fel de carne)iar 2 zile si tot asa sa vad...dar legumele raman. si in supa ramasa eu fac galuste din gris sau tot felul de taitei. asta fiind felul I, iar felul II, pireul cu carnita si daca mai vrea, un biscuite cu 50 ml iaurt. astea la ora 14-15. iar la 18 cereale, branzica calcica cu mar copt, piscoturi cu lapte, mamaliguta cu iaurt de casa...

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Pai daca e impotriva principiilor voastre de ce ati hotarat sa-i dati totusi carne? Nu mai e universala parerea ca un copil are nevoie de carne pt a fi sanatos. Eu zic sa vorbesti cu un nutritionist bun daca te temi .. Din ce-am mai citit si din ce am experimentat eu, un copil creste bine merci fara carne.
    mami Adina si printesa iubita Ema - Stefania

Floricica Nou Venita anca28cris's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.09.2008
    Postari in forum
    12
    Eu am inceput sa-i dau bebelui meu supa de legume de 2 saptamani la recomandarea medicului! Acum are 4 luni jumate! Tot acelasi pediatru mi-a recomandat sa incep sa i fierb in supa si pieptul de pui ca apoi sa il dau pasat! Totusi eu sunt reticienta ca la varsta asta sa-i dau copilului carne! Cred ca-i ajung legumele si laptele formula! De exemplu am mai citit undeva ca la bebe nu se da sare pana la 2 ani...iar medicul mi -a zis sa -i pun sare in supa de acum! oare trebuie schimbat medicul?
    Lilypie

Banned Floricica Debutanta andreea2929's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2008
    Postari in forum
    936
    Eu nici acum nu pun sare in mancarea ei.Am noroc cu mama care sta cu fata si e la regim,face mancare separat numai pt ele.
    Carne i_am dat de la 6 luni jumatate de pui,vita,iar de la 8 luni peste si ficat.Eu am fiert carnea separat pana la 9 luni si o puneam la blender cu zeama de la legume.

Floricica Nou Venita anca28cris's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.09.2008
    Postari in forum
    12
    Cred ca am sa astept si eu la fel! Deocamdata cred ca -i ajunge supa crema de legume si putin suc de fructe! II mai dau si putin compot de mar sau para cu fructe pasate! Carnita maipoate astepta!
    Lilypie