Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Andrada_Tudor's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2011
    Postari in forum
    4

Bebe nu mananca suficient

Buna ziua,
    Am un bebelus de 4 saptamani care la nastere cantarea 3.880 gr iar la 3 saptamani 4.350 gr.
    Il hranesc cu lapte formula de la HIPP Combiotic.
    Teoretic ar trebui sa manance 100 de ml la o masa / 5-7 mese / zi.
    Problema noastra este ca mananca foarte bine primii 60-70 de ml dupa care efectiv incepe sa urle si refuza biberonul sau adoarme cu biberonul in gura si nu mai suge. Daca totusi reusim sa golim tot din biberonul asta se intampla in decurs de o ora.
    Am incercat pana acum 3 feluri diferite de formule de lapte. Din maternitate am iesit cu Novalac dar ni s-a spus sa trecem treptat pe Nan pentru ca Novalac-ul nu este asa de consistent. Dupa Nan s-a constipat, iar acum ne hranim cu HIPP care pana acum vreo 5 zile l-a mancat foarte bine.
    Dupa fiecare masa ragaie foarte tare si are vanturi multe dar cam "chinuite".
    Are 1-2 scaune pe zi.
    I-am administrat Espumisan si Bonisan iar acum vrem sa trecem pe Debridat pentru ca pediatra ne-a spus ca s-ar putea sa refuze restul de mancare pentru ca il chinuie pirturile si ragaiturile.
    Astazi de exemplu a mancat 3 mese pana la aceasta ora de 65, 80 si respectiv 80 de ml.
    Avem incredere in pediatra noastra dar am vrea totusi inca o parere.
    Este cazul sa ne facem probleme si sa cautam mai "adanc" care ar putea fi cauza refuzului de a manca mai mult?
    Va multumim!

sma
    sma este offline.
    Floricica Nou Venita sma's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    32
    Buna. Cand primea Nan, manca mai bine? Poate totusi e de la lapte.Eu nu am o parere foarte buna legata de produsele Hipp.

Floricica Nou Venita Andrada_Tudor's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2011
    Postari in forum
    4
    Nan a primit in a doua saptamana de viata cand trebuia sa manance 7 x 70 de ml / zi. El a mancat bine pana acum vreo 5 zile. Manca 6 mese de cate 90 / 95 de ml. Numai de vreo 4 - 5 zile avem probleme. HIPP-ul mi-a fost recomandat de vreo 3 pediatre de accea am apelat la el.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    Buna! noi am inceput cu Nan si din a doua luna de viata am folosit Novalac, si acum ii place la nebunie. dar toate formulele sunt la fel de bune si de consistente. Nici cori nu manca cat scria pe cutie ca trebuie sa manance. nu stiu daca e bine sa insisti asa de mult cu laptele pe care nu-l mananca. laptele formula necesita un timp mai indelungat de digestie, de aici si colicii. noi nu prea am avut probleme cu colicii ...la o luna nu mai avea nimic. pentru colici e bun Protectis si cremele cu care il ungi pe burtica (noi doar atat am folosit). pediatra mea mi-a spus ca un copil trebuie sa manance zilnic a zecea parte din greutatea lui. Cori manca chiar minimul dar lua bine in greutate. 60-70 ml e suficient pentru un bebelus asa de mic. parerea mea e ca iti faci probleme degeaba. nici Cori nu manca mai mult dar nici nu insistam. multa bafta!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu iti face probleme.fimea papa cam 90ml lao masa si apoi voma absolut tot.asa a tinuto pana la 3 luni.si am nascuto cu 3100,si imi lua pe luna doar 400-500 grame.iam dat numai milumil cu care a tinuto pana la 2 ani.mie mise pare ca puiul tau papa foarte bine,tinand cont si ca nu ii vomita si ca ii raman in stomacel ar trebui sa te bucuri.foarte multi copii vomita.eu eram multumita cand nu voma,ma multumeam sa pape si 30ml si sa nu ii vomite.o sa isi revina singura stai linistita
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Sora mea are un bebe de 2 saptamani si se bucura cand mananca 60ml la o masa.
    Uneori mananca si 30 sau 40ml. Nici nu poate fi fortat sa manance mai mult decat poate. Daca a luat in greutate cum trebuie, nu e cazul sa te stresezi.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    737
    Daca bebe ia in greutate cat trebuie nu ai de ce sa te ingrijorezi,in privinta ,,ragaiturilor este absolut normal sa dea afara aerul inghitit in timpul suptului, nu te ingrijora .O intrebare,fara suparare ,de ce nu il alaptezi ti-ar fii mai usor si tie si lui bebe.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de Andrada_Tudor Vezi mesajul
    Buna ziua,
    Am un bebelus de 4 saptamani care la nastere cantarea 3.880 gr iar la 3 saptamani 4.350 gr.
    Il hranesc cu lapte formula de la HIPP Combiotic.
    Teoretic ar trebui sa manance 100 de ml la o masa / 5-7 mese / zi.
    Problema noastra este ca mananca foarte bine primii 60-70 de ml dupa care efectiv incepe sa urle si refuza biberonul sau adoarme cu biberonul in gura si nu mai suge. Daca totusi reusim sa golim tot din biberonul asta se intampla in decurs de o ora.
    Am incercat pana acum 3 feluri diferite de formule de lapte. Din maternitate am iesit cu Novalac dar ni s-a spus sa trecem treptat pe Nan pentru ca Novalac-ul nu este asa de consistent. Dupa Nan s-a constipat, iar acum ne hranim cu HIPP care pana acum vreo 5 zile l-a mancat foarte bine.
    Dupa fiecare masa ragaie foarte tare si are vanturi multe dar cam "chinuite".
    Are 1-2 scaune pe zi.
    I-am administrat Espumisan si Bonisan iar acum vrem sa trecem pe Debridat pentru ca pediatra ne-a spus ca s-ar putea sa refuze restul de mancare pentru ca il chinuie pirturile si ragaiturile.
    Astazi de exemplu a mancat 3 mese pana la aceasta ora de 65, 80 si respectiv 80 de ml.
    Avem incredere in pediatra noastra dar am vrea totusi inca o parere.
    Este cazul sa ne facem probleme si sa cautam mai "adanc" care ar putea fi cauza refuzului de a manca mai mult?
    Va multumim!
    Nu mananca suficient dupa opinia cui? Este o regula general valabila? Nu. Fiecare copil e unic, mananca cat ii trebuie.
    Daca nu lua in greutate deloc sau chiar scadea, aveai de ce sa iti faci probleme.
    Daca il alaptai ce faceai?
    Stai linistita daca singura problema sunt ml pe care nu le papa pana la cat vrei tu.
    Cum sa manance 700 de ml de lapte pe zi la 3 saptamani? De ce sa golesti absolut tot biberonul? Ce se intampla daca nu vrea? Il fortezi? Asa ti-a spus pediatra? Schimb-o
    La 4 luni ar trebui sa aibe aproximativ 6500.

- Daruind, facem lumea mai buna!

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.092
    hai sa fim seriosi..cat poate sa fie de mare stomacelul lui bebe la 1 luna?
    eu zic ca papa bine.nu ai de ce sa iti faci griji.
    nu-l forta.papa cat poate.mai ales ca nu aveti probleme de refux.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mamico, nu te stresa daca bebelusul nu manaca atat cat crezi TU ca ar trebui. El stie mai bine de cat are nevoie. Din cate inteleg, ia foarte bine in greutate, deci nu ai de ce sa te agiti.
    Pe tine te ingrijoreaza ca acum manaca mai putin decat inainte... e, pai daca ai schimbat laptele, poate are si el nevoie sa se obisnuiasca.
    Stau si ma intreb ce ai fi facut daca ai fi fost in locul meu... Eu pe fetita mea am alaptat-o, si avea obiceiul sa suga din ora in ora, dar foarte putin (ca timp -cantitatea nu o stiu). Sugea 1 minut, dupa care ori adormea, ori pur si simplu nu mai vroia. Iar cand ragaia, voma foarte mult... uneori ma si intrebam de unde scoate afara atat de mult lapte. Recunosc, si eu ma ingrijoram, dar cand vedeam ca lua bine in greutate, ma linisteam.
    Parturile, ragaiturile, sunt destul de normale la varsta asta... vor trece si astea. De fapt, nu vor trece, dar copilul se va obisnui, nu va mai avea dureri etc.
    Eu zic sa ii dai bebelusului sa bea jumatate din cantitate, lasa-l sa ragaie, sa se linisteasca si incerci apoi cu cealalta jumatate.
    Fetita mea chiar si acum, la 2 ani, tot asa manaca: dupa jumatate din cantitate (indiferent de aliment) imi spune ca nu mai vrea. Atunci stiu ca vrea sa ragaie. O las 1-2 minute, elimina aerul si dupa aceea isi termina portia.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.800
    Eu zic ca a luat in greutate suficient- trebuie sa tii cont ca, desi el s-a nascut cu 3.800, a scazut in greutate cam 10% din greutatea initiala (asa e normal)- si pe aceasta a trebuit s-o recupereze. Incearca si o formula fara lactoza, sa nu aiba o intoleranta, dar nu cred, pur si simplu unii bebelusi au multe gaze si in primele luni regurgiteaza mai mult.
    Cu privire la calmarea bebelusului iti voi da poate un sfat mai putin ortodox :), dar care la noi functioneaza mai bine decat orice sirop anticolici. Este vorba de o minge mare de fitball (ti-o poti comanda pe net, noi am cumparat-o de la Lidl- dar si o minge din aceea pe care sar copiii e suficienta in primele luni). Il pui pe bebe pe burtica pe minge si il legeni usor inainte si inapoi, in lateral, rotiri. Pe langa faptul ca se relaxeaza si scoate gazele, isi intareste muschii spatelui si ai cefei si ii este stimulat aparatul vestibular. Este un exercitiu pe care l-am vazut la kinetoterapeuta fetitei noastre si poti vedea diverse filmulete pe youtube daca tastezi bebe fitball sau baby fitball therapy (ajungi tu acolo)- sau uite aici gasesti un link de unde sa vezi si alte filmulete asemanatoare. Pe Cati o calmeaza mai bine decat orice altceva, si pentru un bebe normal e o stimulare nemaipomenita!
    - Daruind, facem lumea mai frumoasa!

Silviu- 19 februarie 2009

Cati- 26 aprilie 2011