Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata yryny's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    1.390
    dragile mele,ce mai faceti?

noi tocmai am inceput diversificarea si m-am gandit sa cumpar un aparat de gatit cu aburi de la TEFAL pentru prepararea legumelor,etc.

voi folositi astfel de aparat pentru bebelusi?ati incercat sa le dati sucul de la legumele fierte in aburi?ce parere aveti?

astept comentarii

tati Mihai:22/09/1975
    mami Irina:29/10/1980
    rodul dragostei noastre Smaranda:12/04/2008

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    nu se justifica. dureaza mult, ocupa mult loc, face abur mult si in plus pentru piure ai nevoie si de un pic de zeama.
    deci mai bine le faci mici pe toate si le fierbi in apa apa putina ...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Eu una folosesc unul de la tefal si sunt multumita, nu ocupa mai mult loc decat un prajitor de paine, iese foarte putin abur afara cand este in functiune si chiar nu dureaza mai mult decat o fierbere, zeama ramane intr-un container special de unde poate fi folosita pt piure spre exemplu.Ca sa nu mai zic ca alimentele preparate in acest fel , adica la aburi, sunt mult mai sanatoase deoarece nutrientii nu se pierd ca la o fierbere.
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Mischaela2000, eu nu am nimic personal cu tine, nici nu am actiuni la vreo firma care vinde aparate de gatit cu aburi, dar pur si simplu simt nevoia sa subliniez ca faci afirmatii cu "iz" de verdict despre lucruri pe care e clar ca nu le cunosti. Si asta nu este "fair" nici macar fata de tine, deoarece inseamna ca pierzi timpul la tastatura doar ca sa te afli in treaba, nu ca sa dai un sfat util.
    Folosesc si eu unul Tefal de cand am inceput diversificarea. E bun pentru ca se pastreaza vitaminele, mancarea este foarte gustoasa (mai putin daca faci piure de cartofi, e ca lipiciul...bleah). In plus, nu trebuie sa stai mereu langa el, sa nu dea in foc, sa nu se prinda de fund etc, setezi timer-ul si...cling cand e gata. Folosesti timpul castigat ca sa te mai joci cu bebe.
    Eu la inceput fierbeam mult timp morcovii si dovleceii, dar dupa 20 min sunt buni, chiar daca nu sunt moi. Am fiert tot felul de alimente. Cand era mai micutza faceam piure si-l subtiam ca sa nu zic ca nu i-am dat supa, dar acum papa ciorba gatita pe aragaz (iese mai buna). Mai sunt bune si fructele pentru piure fierte pe aburi si orezul.
    Ocupa ceva spatiu, sigur, dar daca te incurca in alta parte poti sa il pui in locul unei oale pe ochiul stins al aragazului (asta a fost o gluma ha ha). Nu e scump (eu am dat 150 ron, dar sunt si mai ieftine. Face abur, ce-i drept, de aceea nu recomand sa il puneti sub vreun corp de mobila,in special daca aveti din acelea de pal acoperite cu folie (eu exact asta am facut, asa ca o sa va dau de veste si cand cedeaza folia de pe mobila :)).
    De la inceputul diversificarii si pana la 9-10 luni cand bebe incepe sa pape cam ce papam si noi este foarte bun aparatul asta. Dupa aceea, depinde si de ce mananca parintii. Ma refer la faptul ca unii oameni folosesc acest aparat pentru a prepara si hrana pentru ei, nu numai pentru bebe.

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    Scuze ca sunt off topic! este o scumpica Iana:) de la David, spera sa-l primiti la petit!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu nu inteleg un lucru. e oare atat de greu sa pricepem ca suntem diferiti si drept urmare avem opinii diferite??? de ce trebuie sa-l jignim pe cel ce are o alta opinie decat a noastra??? oare nu putem sa ne expunem parerea in mod civilizat? trebuie neaparat sa-i adresam injurii? fiecare e liber sa spuna ce gandeste asa cum fiecare e liber sa asculte ce sfat i se pare potrivit
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    mischa, sper sa nu interpretezi gresit mesajul meu anterior. nu te subestimez, stiu ca esti capabila sa dai replica fara sa ai nevoie de sustinatori numai ca nu m-am putut abtine deoarece recent m-am confruntat cu o situatie similara
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Avansata yryny's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    1.390
    dragile mele va multumesc pentru opiniile pe care le-ati acordat acestui subiect,m-am cam lamurit...
    eu am gatit la acest aparat pentru toata familia si suntem foarte incantati de felul cu ies preparatele.
    chiar nu-mi pare rau ca l-am cumparat

tati Mihai:22/09/1975
    mami Irina:29/10/1980
    rodul dragostei noastre Smaranda:12/04/2008

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    si eu am aflat de curand ca este o diferenta intre fierberea in apa si cea in aburi... categoric voi lua pt bb meu un aparat din asta cand va fi cazul...si pt noi...de ce nu?

pediatra prietenei mele din italia a specificat sa dea la bb fierte in aburi nu in apa... gandesc si eu ca stia aia ce vorbeste...

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    in mod sigur daca e din italia ... trebuie sa fie mai "disteapta" pediatra aia ...

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.376
    si eu folosesc aparatul cu aburi si pt Dragos si pt noi. ies f gustoase legumele si in timp ce se fac poti sa te ocupi cu altceva ca nu e nevoie sa stai cu ochii pe ele.

Due Date