Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kmitza13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2011
    Postari in forum
    4

Alimentatie copil 7 luni jumatate

Buna ziua! baiatul meu are 7 luni jumatate. mie mi se pare ca nu vrea sa manance mancare. As vrea sa stiu ce parere aveti despre orarul nostru:
    - dimineata pe la 6-7 lapte(nu stiu cat...e de la mami)
    - la 9.30 avem cereale pentru bebelusi, cateva lingurite
    - la 11.00 foarte putin laptic(tot de la mami)cat sa adormim
    - la 14.30 diverse pireuri de legume cu sau fara carnita/supe, cateva lingurite
    - la 16.30 laptic si somn
    - 18.00 fruct cu biscuite/iaurt
    - 21.00 laptic si somn pana la 6-7 dimineata.
    PROBLEMA e ca din mancarurile care i le prepar ia foarte putin..maxim 5 lingurite.
    Noaptea mai mananca o data sau de doua ori.
    Ce ma sfatuiti....ar trebui sa mai astept? E prea devreme sa manance mai mult de 5 lingurite?Diversificarea am inceput-o la 5 luni jumatate.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    Cred ca fiecare copilas are ritmul lui.daca pana acum a luat cum trebuie in greutate nu vad de ce va faceti griji,Nici baietelul meu nu a mancat cantitati mari..dar important este ca accepta papa si o papa cu placere
    Mai ales ca doarme noaptea..Daca i-ar fi foame s-ar trezi des.
    Nu ati spus ce greutate are si daca e totul in regula pana acum la acest capitol.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am inceput la 4 luni diversificarea dar pot sa iti zic cu aprox programul care il avea de cand a stat in fund-7luni-8luni.dim la 6 laptic,apoi se culca la loc.pe la 10jumate mar,biscuite,banana si nectarina amestecate,apoi pe la 12 se culca si cand se scula pe la 1-2 ii dadeam supita,apoi pe la 4o culcam iar si pe la 5-6 ii dadeam cereale,iar seara laptic.intre mese ceai.la fiecare masa lua cam 10lingurite de ale noastre,ca nu iam dat din cele de plastic de bb.iar la masa de fructe,preferata ei si in ziua de azi ii faceam un mar mic intreg,juma de banana,2biscuiti si juma de nectarina.la masa asta papa tot,si mai cerea.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.851
    La 7 lunni copilul are stomacul ff mic 5-10 lingurite pe zi de mancare solida i sunt suficiente in cond in care baza este tot lapticul...nu insista el isi ia cat are nnevoie...pe parcurs va manca mai multicel sa i le faci din ce in ce mai solide macarurile mai groase.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Nou Venita kmitza13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2011
    Postari in forum
    4
    multumesc mult pentru raspunsuri.
    la capitolul greutate a mers foarte bine ultima oara l-am cantarit la 6 luni avea 9.125 acum cred ca are peste10.
    multumesc inca o data.
    incet incet...cu multa rabdare o sa papam si noi mai binisor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    Stati foarte bine la greutate..deci nu aveti de ce sa va faceti probleme.
    nu cantitatea conteaza.ci calitatea..!!!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de kmitza13 Vezi mesajul
    Buna ziua! baiatul meu are 7 luni jumatate. mie mi se pare ca nu vrea sa manance mancare. As vrea sa stiu ce parere aveti despre orarul nostru:
    - dimineata pe la 6-7 lapte(nu stiu cat...e de la mami)
    - la 9.30 avem cereale pentru bebelusi, cateva lingurite
    - la 11.00 foarte putin laptic(tot de la mami)cat sa adormim
    - la 14.30 diverse pireuri de legume cu sau fara carnita/supe, cateva lingurite
    - la 16.30 laptic si somn
    - 18.00 fruct cu biscuite/iaurt
    - 21.00 laptic si somn pana la 6-7 dimineata.
    PROBLEMA e ca din mancarurile care i le prepar ia foarte putin..maxim 5 lingurite.
    Noaptea mai mananca o data sau de doua ori.
    Ce ma sfatuiti....ar trebui sa mai astept? E prea devreme sa manance mai mult de 5 lingurite?Diversificarea am inceput-o la 5 luni jumatate.
    e foarte bine, nu ai de ce sa iti faci probleme. cantitatea va creste progresiv, o sa vezi. si, in general, copiii alaptati natural accepta mai greu alimentele si in cantitate mai mica. si mie imi era frica la inceput cu a mea si imi faceam probleme, insa a fost ok. tot asa facea, nu mai mult de 5-6 lingurite. dar tzitzi cat incapea... :))))))
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    aaaa,pai copilul tau papa foarte bine,daca are 9 kg la 6 luni.fimea papa foarte mult si avea 9kg la 1 an.si tiam zis manca foarte bine.nu iti mai face probleme
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

mada_lyna
    Guest
    fi-miu si acum la 1 an si 9 luni mananca putinel ,prin comparatie cu alti copilasi. stiu un baietel care toata ziua ciugulea cate ceva si papa si mesele f bine .si e si f slabut. dar eu una ma bucur ca papa putin ca acum se pun bazele adultului de mai tarziu. si daca mi-a luat f bine in greutate e si mai bine.
    personal noi foosim de la 6 luni de cand am inceput diversif.un scaun pt bebei. si s-a invatat ca de cate ori termina de mancat(adica cand se satura ) sa se dea jos.iar eu niciodata nu l-am fortat sa manance.daca s-a ridicat inseamna ca s-a saturat .

ADY_ELA
    Guest
    Draga mamica,Fiecare copilas este unic .Se dezvolta diferit si mananca atat cat ii este necesar.
    Baietelul tau arata foarte bine avand in vedere kilogramele si mananca atat cat poate asimila.
    Fetita mea la 6 luni si jumatate cantarea 7600, iar acuma la 7 luni si 3 saptamani nu cred ca sare de 8 kg.
    Nu mai are falcile pe care le avea la 6 luni (poza profil), dar s-a inaltat.
    Are 5 mese pe zi compuse din:
    ora 6-7 150ml lapte cu cereale, ora 9-10 200g piure fructe, ora 12-13 piure legume+carnita pui 100-150g, uneori si cateva lingurite de supita sau de ciorbica, ora 16-17 200g iaurt cremoso+branzica facuta cu calciu lactic+6 biscuiti petit beure+1 galbenus ou (la cateva zile) sau 2 iaurturi danone nutriday cu biscuiti, ora 20-21 150ml cereale cu lapte. Dupa cum observi, fetita mea nu vrea sa mai bea lapte deloc, asa ca-i pun cereale si le mananca la lingurita.
    Pe parcursul zilei bea 200 ml ceai.
    Nu ai pentru ce sa-ti faci griji.
    Multa sanatate si rabdare.
    Modificata de ADY_ELA; 25.11.2011 la 05:38:55.

Floricica Nou Venita vionik's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2011
    Postari in forum
    2
    pe la 6 LUNI COPILASUL MU MANCA TOT CAM ASA AVEAM O MARE PROBL CA NU VROIA SA PAPE SI ERA DESTUL DE GREUT CAM 9-350KG CRESTEA FF BINE DAR CAND AM FOST CU EL LA PEDIATRA SA CAM SPERIAT CE II DADEAM EU SA PAPE MANCARICA DE BAZA ERA LAPTICUL DE MN SI MA SPERIAT SI PE MN FF TARE CA MIA ZIS CA BAIATUL TREBUIE SA PAPE LA PRANZ SI SEARA CARNITA NEAPARAT CU LEGUME CU FORMAGIU SI PASTINA PT BEBEI EI TOT II EXPLICAM CA NU VREA SA PAPE SI MIA ZIS SA REDUC MESELE DE TZTZI SI SAI DAU SA PAPE MANCARICA DE ATUNCI NU II DAU DECAT DIMINEATA PE LA 7-8 LAPTIC SI SEARA INAINTE DE CULCARE IN REST FRUCTE SI PAPICA LA PRANZ SEARA II DAU CEVA MIA USOR CA NU DOARME BINE DACA II DAU CARNITA SAU PASTINA SI ACUM BAIETELUL PAPA TOT CE II FACE MAMII EU ZIC CA E DESTUL DE MARICICA SA PAPE MAI MULT NU AI MENTIONATT CATE KG ARE LA 7-JUMATE POOP SI SA CREASCA MARE