Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Davidelo's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    3

Exclamatie Alimentatie bebe 4 luni si o saptamana

Buna seara mamici. Avem 4 luni si o saptamana si am inceput diversificarea. Meniul nostru arata cam asa: dimineata la 6-7 230 ml lapte, nu e sigur ca papa tot, pranz jumatate de borcanel de piure cu o lingura de cereale, dupa amiaza 230 ml lapte; nu papam chiar tot, mai lasam ceva in biberon..iar seara, inainte de culcare, 240 ml de cereale humana, preparate cu apa, au lapte inclus. Noaptea nu mai papam. Am o mare dilema.. avem doar 3 mese de lapte pe zi si una solida... mi se pare f putin... sau doar sunt eu mai ingrijorata ??? Pana de curand, papam si cate 5 mese pe zi, dar doar lapte praf ( formula ) ,pt ca nu am avut deloc lapte... a cate 200ml sau chiar mai mult/zi... iar acum am scazut la 3 pe zi de lapte si una solida :( salivam mult, pt ca incep sa ne dea dintisorii si suntem si maraiti si nu prea dormim... insa ma ingrijoreaza problema papatului... s-a mai confruntat cineva cu probl asta ??? Oare papa destul pt varsta lui ??? Astept pareri, va rog.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    dupa parerea mea e prea devreme cu diversificarea. de ce atata graba???? dupa aia ne miram ca sunt copii alegici sau au oarecare sensibilitate la alimente. si eu tot cu formula am hranit-o dar medicii mi-au zis (3 la numar) ca diversificarea se incepe dupa 5 luni. doar daca e mai slabut copilul se incepe cu cereale in lapte mai devreme. acum fiecare medic cu parerea lui! tu poti sa-ti dai seama cel mai bine daca e suficient sau nu. cantareste-l o data pe saptamana la aceeasi ora din zi. trebuie sa ia cel putin 100 grame pe saptamana. fetita mea manca mai putin decat multi copii de varsta ei dar lua bine in greutate. eu zic ca al tau mananca suficient si ia-o mai usor cu diversificarea!!!! mult succes!!!!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    306
    Si mie mi se pare cam devreme pentru diversificare, dar poate ca pediatru stie mai bine de ce a decis asa. Piureul de la pranz banuiesc ca este din legume..dar nu inteleg de ii mai bagi si cereale?! Cereale vad ca ii dai si seara, eu consider ca o data pe zi e suficient.
    Daca copilul nu mai mananca noaptea, inseamna ca mananca suficient peste zi.
    Am observat insa un interval orar cam mare, adica de 6-7 dimineata pana la pranz, in care nu mananca nimic. Nu mai cere sau nu-i mai dai tu?
    Modificata de meprincipessa; 25.05.2013 la 18:38:15.

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    3
    Da,legume sau fructe. intre masa de dimineata si cea de pranz, nu mai papa nimic, pt ca nu cere, nicidecum ca nu as vrea sa-i dau.. doamne fereste, dormim o ora sa zic.. si cam atat. Am incercat sa-l fac sa pape la un interval mai mic de timp, insa refuza... papa nici jumatate de biberon, apoi face crize de plans... :( Nu stiu ce sa cred, daca e ok acest program de masa sau este prea putin cat papa.... oare ca aport caloric.. cereale, legume.. laptic o fi suficient pt el ???

Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    3
    Sa-i fac cantitle de laptic mai mici si in felul acesta, sa-i mai adaug o masa... voi ce ziceti ?? De multe ori, chiar si dupa 5-6h cand vine ora de masa... refuza sa pape tot si lasa in biberon...sa fie oare acum doar o pasa proasta din cauza dintisorilor sau...?? Voi ce ziceti ??

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    306
    Copii mananca atata cat au nevoie, daca nu goleste biceronul inseamna ca a fost suficient pentru el. Eu ii dadeam o masa si pe la ora 10, de aceea am zis ca mi se pare cam mare intervalul.La aceasta varsta copiilor le este suficient doar laptele, de aici isi iau tot ce au nevoie pentru a se dezvolta normal. Eu am inceput diversificarea la 6 luni, pana atunci doar gustul laptelui l-a cunoscut.

Cuvinte cheie pentru acest topic