Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita buneaalinaelena82's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20

Nasuc infundat

bebelusa mea de 3 luni jum respira greu si suierator.au consultat-o 2 medici pediatrii si au spus ca nu e vorba de nici o viroza sau vreo raceala.nasucul il curatam la 4-5 ore cu ser fiziologic si cu pompita,dar tot greu respira si se chinuie sa pape. ce parere aveti?sa fie vorba de raceala sau de vreo alergie la ceva?atunci cind se infunda,mai si tuseste,dar febra nu a facut pina acum.va multumesc!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Daca nu-i vorba de nici o boala, cel mai probabil e de vina aerul din incapere. Aeriseste cat poti de des, in special inainte de culcare si foloseste umidificatoare!!!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si al meu tot asa a patit, bine a si racit intre timp, dar eu nu am reusit sa-l desfund cum trebuie pana nu mi-am cumparat o pompa pentru aspirator. medicul pediatru mi-a zis ca nu e prea indicat sa o folosesc decat in caz de urgenta si am folosit-o de vreo 2 ori, dar de atunci respira bine. pompele para de cauciuc la noi nu au facut nimic, dar dupa cum ziceam popa pentru aspirator o folosesc cat de rar pot si doar cand a fost foarte foarte infundat si nu putea respira in rest ser fiziologic. cat a fost racit ce am mai facut eu a fost sa cumpar o candela cu esenta de eucalipt si menta pui putina sa nu fie mirosul puternic, eu zic ca si-a facut treaba, l-a desfundat si improspateaza aerul din camera pe langa ca si umidifica umpic.

Floricica Novice cristinag's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2006
    Postari in forum
    387
    s-ar putea sa fie aerul cam uscat in camera, incearca sa pui pe calorifer un vas cu apa, poti pune in el si cateva picaturi de eucalipt( dezinfecteaza aerul si desfunda nasucul)sau mai poti incerca sa pui linga bb o ceapa taiata care atrage virusii si desfunda nasul.