Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu cumpar si voi cumpara haine de la second pentru ca nu imi permit sa cumpar haine noi noute avand in vedere ca o cresc singura pe asta mica intradevar cumpar si haine noi cand imi permit pentru ca e unicul meu copil si mai vad hainyte noi care imi plac si mie si atunci ceva normal ca cumpar in plus majoritatea hainelor de la second ce le cumpar sunt de firma si de buna calitate si de cele mai multe ori sunt mult mai frumoase ca cele noi noute
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.184
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    ...cine zice ca nu a luat dati-mi voie sa ma indoiesc...suna a snobism..pupici
    Imi pare rau ca te indoiesti, dar o faci degeaba. Cunosc persoane care din principiu nu cumpara de la SH. Printre ele ma includ si eu, dar o fac fiindca situatia materiala imi permite sa iau haine noi. Insa daca situatia materiala ar fi foarte nasoala, as apela in ultima instanta si la SH. Defapt am si facut-o in primele luni de Canada, cand nu lucram nici eu nici sotul. Mi-a picat bine la buzunar sa dau de ex. $5-8 pe o pereche de pantaloni la SH in loc de $20-25 la pret de nou, fiindca copilului ii trebuiau haine sa mearga la gradi.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

MJ
    If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude. Don't complain.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Sunt absolut de acord cu hainutele second hand la copii, mai ales la bebelusi. Este o varianta mult mai ecologica. In special in primele luni de viata , poate ca un bebelus folosete o bluzice de 2, 3 ori si apoi ramane mica. Ce sa facem cu ea, o aruncam? De ce sa nu fie refolosita? Doar exista detergent si masini de spalat, daca ne e frica de vre-o boala de piele...

Nu am cumparat hainele sh deoarece nu mi-am permis sa ii cumpar noi.... In strainatate oamenii sunt mult mai deschisi la variante reciclabile.... Aici nu scade valoarea hainelor sh foarte mult, daca am noroc poate ca iau ceva la jumatate de pret. O fac din principiu! Si si eu vand hainele micutului mei la randul meu. Poate si calitatea e mai buna aici, si rezista hanutele chiar la 5,6 copiii, fara probleme ( in cazul primelor marimi).
    Modificata de ana2003maria; 04.04.2011 la 20:37:47.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Nici eu nu suport sa port haine care le-a purtat si altcineva necunoscut mie. Eu am o finuta cu cateva luni mai mare decat Andrada, si mi-a dat niste haine de-ale ei, pe care nu le-a purtat atat de mult fetita si sunt in stare buna. Pe alea le-am acceptat.
    Altele, cele purtate de oameni necunoscuti, nu accept nici pace. Acum, cat imi permite situatia financiara cumpar haine nou-noute, dar cand nu o sa mai am...
    "Prea des noi ne bucurăm de confortul unei opinii fără disconfortul cugetării." John F. Kennedy

Floricica Nou Venita niko22tm's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    223
    acuma fiecare dupa posibilitati..dar sunt f multumita de hainutele second.ca daca ar fii noi nu mias permite sa dau 200 de lei pe o pereche de sandalute

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Pentru Iana am keltuit "kile" de bani pe hainute, in grupul meu de prieteni am fost prima care a avut copil. Pentru Andrei am primit de la prietenele mele majoritatea hainutelor. Si am cumparat vreo doua trei lucrusoare noi. In schimb am luat multe sh. si pentru Iana si pentru bebe Andrei. De firma, de calitate foarte buna, care arata impecabil. Prefer sa cumpar sh de calitate decat sa dau o caruta de bani pe haine din bazar cumparat ieftin din China si vandute scump in Romania, vopsite cu vopsele toxice care intra in pielea bebeilor. Cine isi permite sa cumpere haine de calitate noi, foarte bine. Dar trebuie sa ai o caruta de bani pentru asta:), nu au toti. Imi place sa merg in magazinele cu hainute pentru copii, ca fiecarei mamici, de multe ori cumpar pentru fetita, dar sa dau 80 de lei pentru o camasa de bebe de 3 luni mi se pare aberant. daca adaug si o pereche de blugi, inca 80 de lei iaca sfertul de salariu al multora (le-am luat de pe net sh, ca noi cu 15 lei amndoua si de firma:). si saptamana viitoare hai iarasi la shopping, ca doar bebele a crescut si au ramas mici. La Andrei daca ii luam haine noi, dadeam faliment, ca a ajuns in 3 luni de la 2,5 kilograme, la 7,3.
    Eu una cred ca e mai probabil sa se irite bebele de la detergentul cu care spalam hainele decat de la faptul ca au fost purtate de alti bebei. Cat despre microbi...ies si aia la spalat.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Eu u stiu daca in afara de o pereche de strampi i-am cumparat ceva...pt ca am primit. Am primit de la mamici de aici care imi cunosc situatia, am primit din Spania de la o mamica ft. ft. instarita numai hainute h&m si zara si toate cele cu kg., nu vad nimic rau...eu una fiind pe banii mamei mele nu-mi permit sa-i iau...mai bine ii iau o jucarie, un pampers, si ceva de mancare sanatos. De la second n-am cumparat pt ca am primit, dar daca sa zicem ca n u-mi gasesc de lucru voi fi nevoita sa apelez. Uiteti, eu imi cumpar pt mine de la second, si dintr-o piatza second unde vin tiganii carturari cu haine aduse de dincolo care sunt superbe si de firma si costa 1, 2 lei bucata. Cand ma vad prietenele ma invidiaza pt haine, mai ales ca nu stiu de unde le-am cumparat. Le spal, le dezinfectez, le calc....si sunt numai bune si frumoase. De ex. colega mea de banca si-a luat de la h&m o bluzita pe care a dat 180 lei, eu am luat-o din acea piata cu 2 lei:)) Identica, fara defecte, doar ca a mai fost purtata. Si inca ceva, daca stiti legea, nimeni nu are voie sa aduca din alte tari haine si sa nu fie dezinfectate(ma refer la cele pentru vanzare) daca nu au acte doveditoare de dezinfectie, le confisca si nu intra in tara cu ele. Va spun din experienta unei fete a carui unchi este vames.
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita AdinaT's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2011
    Postari in forum
    4

:)

Hainele second sunt de o calitate net superioara celor pe care le gasim in comert, majoritatea chinezarii, care sunt si periculoase pentru pielea bebeilor din cauza vopselelor din ele.
    Eu cumpar haine de la second pentru ca, asa cum spuneam, sunt de o calitate mai buna si pentru ca ..bebele creste impresionant. Oricum,nu mi-as permite sa dau 80-90 lei pe o hainuta, un tricou sau mai-stiu-eu-ce. Nu cred ca sunt multe mamici care isi permit asta..In plus, hainutele odata spalate se curata..ce poate fi rau ?
    Oricum..cateva opinii pe care le-am vazut aici suna mai mult a lauda.. Ar fi frumos sa tratam oamenii egal, indiferent de situatia lor financiara sau de alegerile pe care le fac. In fond, orice mamica vrea ce e mai bun pentru bebele ei.