Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680

Idee Crema pentru fundulet iritat

Noi nu am avut pana acum probleme cu funduletul iritat insa stiu ca sunt mult copilasi care mai ales in primele luni de viata se irita tare la fundulet. Asa ca vreau sa va intreb care sunt cremele pe care le folositi sau le-ati folosit pentru funduletul iritat al copiilor vostri?

Noi in primele 2 saptamani am folosit Bepanthene (asa ni s-a recomandat din maternitate) apoi la sfatul unui medic dermatolog am inceput sa folosim numai dupa baita Cold cream de la Avene si dupa ce i s-a depistat dermatita atopica folosim Atodem de la Bioderma la fel numai seara dupa baita.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.607
    noi nu am avut probleme cu iritatia la fundulet cat a fost micut,in schimb acum ne confruntam periodic cu iritatii destul de urate,am folosit bephanten,sudocrem si crema de galbenele
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.680
    Andreea am inteles de la un medic dermatolog ca vestita crema de galbenele nu ar fi chiar atat de indicata si de buna pentru copii
    Noi ne intelegem foarte bine cu Atodem de la Bioderma. Este scumpa crema intr-adevar, insa la cat e Edi de mic cutia de crema (de 500 ml) ne ajunge cateva luni bune, dat pe tot corpul dupa baita.

Floricica Cu Vechime stefaniajohansson's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2007
    Postari in forum
    8.062
    eu folosesc inotyol la bebe, dar cand am fost in romania si mi-a facut J o iritatie foarte urata de la Pampers cumparat in timisoara, am cumparat sudocrem si am fost foarte multumita:)

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    si eu folosesc bephanten si sunt foarte multumita.Am folosit si crema de la mustela si de la Avent, dar imi place cel mai mult Bephantene.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita nita's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2009
    Postari in forum
    23
    Noi suntem foarte multumiti de crema Sudocrem.Am folosit si altele...dar asta e cea mai buna pentru noi,mai ales ca ne iritam prea repede,uneori.(noi=gemene)

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    eu am folosit cu succes la Ayda sudocrem pana la varsta de 1 an,cand mi-a facut o iritaie urata de la scutecele pampers.am incercat multe creme atunci (bephantene, mustela,nivea,dermocare) dar fara succes,ba chiar s-a agravat iritaia,deja ii dadea sangele. atunci am incercat petrini,si de la prima utilizare s-a vazut rezultatul.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

am 12 dintisori si 8 maselute

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.082
    care este cauza fetelor la iritatiile la fundulet?
    vorbesc de bebe alaptat la san
    amo vecina are o fetita de 2 saptamani si se irita raude tot..i-a dat cu n creme si nici un efect
    se poate trata si altfel?
    oare este nevoie de un examen de urina??
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.184
    Citat Postat de afrodita-elena Vezi mesajul
    care este cauza fetelor la iritatiile la fundulet?
    vorbesc de bebe alaptat la san
    amo vecina are o fetita de 2 saptamani si se irita raude tot..i-a dat cu n creme si nici un efect
    se poate trata si altfel?
    oare este nevoie de un examen de urina??
    Este o crema pt iritare la Dm si nu e scumpa costa in jur de 9 lei sau mei este o crema care se face in farmacie crema eridem fesiet.Eu cred ca nu a gasit crema .

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de timyg Vezi mesajul
    eu am folosit cu succes la Ayda sudocrem pana la varsta de 1 an,cand mi-a facut o iritaie urata de la scutecele pampers.am incercat multe creme atunci (bephantene, mustela,nivea,dermocare) dar fara succes,ba chiar s-a agravat iritaia,deja ii dadea sangele. atunci am incercat petrini,si de la prima utilizare s-a vazut rezultatul.
    Exact, uitasem cum se numeste.Si Petrini de la Farmec e foarte buna.Si foarte ieftina.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Novice yonaindra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    Salutici.
    Noi am folosit la inceput Sudocrem, bepanthene si uneori galbenele. Acum folosim babylove care se foloseste la fel ca Sudocrem, avand aceeasi consistenta, e ff faina. Cred ca se gaseste in DM, sunt singurii care au Babylove in RO si cred ca e si mai convenabila la pre.
    Lilypie Second Birthday tickers

Cuvinte cheie pentru acest topic