Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Fetita mea nu sta singura

Mamici nu stiu ce sa ma mai fac.Fetita mea de 7 luni si o saptamana nu vrea sa stea singura deloc.Cateodata si cand ma duc la baie incepe sa planga.Ma striga "mamama" si uita daca nu vin la ea incepe sa planga cu niste lacrimi de imi rupe sufletul.Daca stam pe pat vine langa mine si ma trage de haine sa o iau in brate, sau pur si simplu se aseaza ea in bratele mele.Poate am gresit eu pe undeva dar cand era mica nu am tinut-o in brate, nici in perioada colicilor nu statea.dar acum e jale mare.Este sociabila in rest, am lasat-o la mama o noapte ca atrebuit sa mergem la o nunta, unde merg se si analizeaza tot, daca o mai ia cineva in brate nu plange numai ca parca prea e lipita de mine.Nu pot face mare lucru,decat sa stau cu ea in brate sau sa ne jucam.Ce e de facut?

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Poate ca traverseaza ea o etapa mai dificila din punctul asta de vedere. Anxietatea la despartire e normala la copii de varsta aceasta. Ai rabdare, ofera-i toata atentia ta, spune-i de fiecare data cand trebuie sa iesi din camera ca te intorci repede si ca nu o sa o parasesti niciodata si o sa treaca pe etapa asta:)
    Mă întreb dacă o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nu cred ca ai gresit tu cu nimic...eu zic ca e normal sa aiba nevoie de afectiune...nici cu jucariile nu sta singura?eu de exemplu i-am agatat la eric desupra patutului tot felul de jucarii,caruselul nu l-a atras si sta si se joaca singur...nu tot timpul tine figura sunt momente in care nu vrea nici el sa stea singur dar eu zic ca e normal...
    Daisypath Anniversary tickers
    Lilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    i-am agatat si eu tot felul de jucarii, nu e deloc incantata de ele.ma gandeam ca e fetita si va fi atrasa dar nu este deloc.poate va trece etapa asta cu bine.mi-e frica sa nu se invete asa si sa ma santajeze cu luatul in brate.acum om vedea ce va fi.de lasat sa planga nu o pot lasa.nu ma lasa inima

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu nu vad nimic anormal aici. sunt anumite etape in care copilul are nevoie de mai multa atentie si de afectiune si cine daca nu mama poate sa i le dea? stai sa vezi pe la un an si jumatate-doi, cand incepe sa apara (fara motiv!) teama de abandon... sa vezi cum devine umbra ta efectiv, cum vine peste tine oriunde esti, cum te striga la fiecare 10 minute pentru a se asigura ca esti in apropiere, cum se trezeste noaptea sa te caute.... sunt unii copii care trec mai usor peste, altii mai incet (fiica-mea a tinut-o asa vreo 4-5 luni), insa trec toate si sunt absolut normale. daca nu dai foarte mare importanta si nu exagerezi si nu amplifici temerile, acestea dispar fiindca se maturizeaza si incepe sa inteleaga faptul ca si parintii au momente in care trebuie sa faca singuri anumite lucruri (sa se spele, sa mearga la baie, sa mearga la munca), dar ca asta nu inseamna ca nu sunt la fel de iubiti si de importanti :)
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    eu nu vad nimic anormal aici. sunt anumite etape in care copilul are nevoie de mai multa atentie si de afectiune si cine daca nu mama poate sa i le dea? stai sa vezi pe la un an si jumatate-doi, cand incepe sa apara (fara motiv!) teama de abandon... sa vezi cum devine umbra ta efectiv, cum vine peste tine oriunde esti, cum te striga la fiecare 10 minute pentru a se asigura ca esti in apropiere, cum se trezeste noaptea sa te caute.... sunt unii copii care trec mai usor peste, altii mai incet (fiica-mea a tinut-o asa vreo 4-5 luni), insa trec toate si sunt absolut normale. daca nu dai foarte mare importanta si nu exagerezi si nu amplifici temerile, acestea dispar fiindca se maturizeaza si incepe sa inteleaga faptul ca si parintii au momente in care trebuie sa faca singuri anumite lucruri (sa se spele, sa mearga la baie, sa mearga la munca), dar ca asta nu inseamna ca nu sunt la fel de iubiti si de importanti :)
    Al meu si acum la 3 ani vrea sa vina dupa mine la baie.
    Incearca sa o lasi cate 5 minute cu jucariile apoi revii,dar sa fii cat mai aproape de tine,improvizeaza o paturica cu jucariile ei....
    E absolut normal......sa vezi pe la 1 an jumate ca asa......cum spuunea Snow....va eveni umbra ta...
    Incearca tu sa te adaptezi la situatia si cerintele copilului,si nu incerca sa schimbii copilul,nu ai nici o sasa.
    O mamaliga in minus e ok.....nu te agita mancati cu paine,,copila acum are cea mai mare nevoie de tine,tati mai asteapta un piculet

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    buna,cred ca este normal ceea ce face bebe,si fetita mea face asa,dar atunci cand am treaba (curatenie,mancare,etc) o pun in patut unde are multe jucarii si sta destul de mult timp acolo...UNeori trebuie sa ma duc la bucatarie sa ii fac mancarica si o iau cu mine si o pun in scaunel.Sta cuminte si e atenta la tot ce fac :) E normal sa fie asa,copiii mai ales atat de mici au nevoie de multa afectiune mai ales din partea parintilor..Nu cred ca e momentul sa iti faci griji ca ar putea sa devina un copil alintat,rasfatat,etc.Bucurati-va cat mai mult de timpul impreuna.Mie si asa mi se pare ca nu petrec destul de mult timp cu ea desi stau acasa
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Sa stiti ca si Andrei al meu face asa. Are 1 an jumatate si daca il las singur, urla de zici ca il tai. ba mai rau, plange cu sughituri, zici ca se sufoca. cum il iau in brate, cum gata. Si nu prea face asa decat la mine, la taica-su, care sta la fel de mult cu el si care il tinea si mai mult in brate cand era mic, nu prea reactioneaza asa. Mie insa, daca il las singur sau nu il iau in brate, sa ma fereasca sfantul!!!!!!!

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nici eu nu vad nimic anormal aici.este f normal ca un copil sa vrea sa te ocupi mereu de el.nu ai gresit cu nimic,e un copilas mamos si lipicios,nu are nimic.ai incercat sa ii dai ceva de lucru cand iesi din camera?niste chitaitori ceva.oricum stai linistita ca mult timp de aici incolo vei fii solicitata.atat ca trebuie sa ai grija sa o inveti si cu alte persoane,ca apoi iti va fii greu sa o lasi undeva.cand vine cineva la tine mai incearca macar 10 min sa dispari din peisaj sa se mai obisnuiasca si fara tne.acum e momentul perfect sa o inveti
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Intradevar fetita mea este f mamoasa.Vine si se urca in brate la mine, si pune capul pe pieptul meu, ma striga toata ziua.De stat sta si cu alte persoane.Chiar am lasat-o la mama,daca o ia cineva in brate nu plange, e sociabila.Numai cand suntem noi 2 in casa nu sta singura.Dar nu am incotro decat sa las alte treburi si sa ma ocup de ea, ca ea este acum cea mai importanta

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    baietelul meu si acum la aproape 3 ani merge cu mine la baie:(, daca dispar din raza lui vizuala e mare tragedie...! am facut sarmale cu el in brate... va imaginati!

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!