Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Buna mamici, am si eu o intrebare! La cate luni au mers bebeii vostri in picioare? Fetita mea are 8 luni si nu da nici un semn doar daca o tin eu de subrat se tine pe picioruse.

Floricica Nou Venita tilloya's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    98
    E devreme inca.. depinde de ritmul fiecarui bebelus...nu trebuie sa te ingrijorezi.
    Al meu merge pe langa pat de la 7 luni ,iar acum merge daca il tin de o manuta..isi mai da drumul singurel, face cate 2 pasi , apoi cade...
    Fiecare copil are ritmul sau , nu trebuie sa ne ingrijoram sau sa insistam noi...fiecare etapa la momentul potrivit.
    http://tilloya.blogspot.com/

Lilypie First Birthday tickers

Daisypath Anniversary tickers

Lilypie Breastfeeding tickers

Primul dintisor la 8 luni si 1 saptamana si 4 zile!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Baietelul meu s-a ridicat in picioare prima oara singur, sprijinit de marginea patutului la 6luni si 3 saptamani. La 7 luni mergea de-a busilea peste tot unde-i permiteam si mergea in picioare sprijinit de orice se apuca. La 5 luni jumatate se tara ca soldatii in transee pe coate. Merge fara probleme de la 10 luni si jumatate. Acum toata casa e a lui. Alearga dupa surioara lui. Nu l-am fortat niciodata, doar l-am ajutat, l-am sprijinit. Copilul nu trebuie fortat. Deci, fiecare copil are ritmul lui. Sprijina-l si sustinel, nu te panica atunci cand vezi altii in jur de aceeasi varsta cu el ca merg, se tarasc, etc. In curand si el va face la fel. Apoi iti va fi dor sa-l mai vezi de-a busilea ca mie. Numai bine si rebdare.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Am revenit. Fetita mea are acum 9 luni si tot nu merge ,am int. Mamici cu bebei de aceiasi varsta si spuneau ca de la 7-8 luni au nceput sa mearga. Eu cand o tin de subrat sa mearga ea topaie nu paseste. Deja ma enerveaza. Pe 24 luna asta face 10 luni. In premergator nu vreau sa o pun. Sunt nerabdatoare sa mearga ma repede

Floricica Nou Venita mamicipitici's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    8
    Cu Matei am avut ceva probleme, a mers pe picioarele lui de abia in jurul varstei de un an si jumatate, desi, din punct de vedere fizic, era ok. Am auzit ca baietii sunt, oricum, mai inceti. Ce sa spun, la fel a fost si cu vorbitul... Da' na, poate cei din urma vor fi cei dintai, intr-un final :D
    http://mamicipitici.blogspot.com

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa tarziu?ce ma intreb. si fetita cumnatei mele a mers tot pe la 1 an jumate dar era foarte grsuta. deci mai am de asteptat. eu oricum exersez in fiecare zi cu ea poate poate va merge. si fetita mea este sanatoasa tun dar este lenesa ca nici deabuselea nu vrea.

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    Mers la cate luni? ? ? ? Pai de cand lumea si pamantul varsta de la care a mers copilul este in jurul unui an. . . Mai mult sau mai putin. . . Fetita mea a mers singura primii pasi la un an fara o zi. . . Apoi numai de manuta pana la un an si trei luni. . . Ii era frica. . . Noroc de bunici ca eu cedam nervos. . . Vai cade. . . Finii mei isi puneau copilul in picioare la 5 luni si illasau cateva secunde bucurandu-se. . . Mama ce inaintat e. . . Acum. . . Nu mai zic. . .

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.388
    fata mea a mers singura imediat dupa ce a implinit 1 an...de la opt luni insa mergea in patru labe peste tot prin casa, parca era jucarie intoarsa cu cheia, asa prindea viteza...se sprijinea de mobila sa se ridice in picioare dar cand sa paseasca se aseza din nou in maini...

- Daruind, facem lumea mai buna!

Andreea Maria, minunea mea cumintica...

Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Fetita mea nu vrea nici in partu labe cand o pun pe burtica se intoarce ca arsa. Nu a vrut de bebe sa stea pe burtica cand o puneam incepea sa planga.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    fetita mea a mers la 11luni...Nici nu este indicat sa fortezi copilul sa iti mearga de la 6luni. Ok, sunt copii precoce, dar nu e litera de lege(desi...no comment:))..un copil incepe sa merga in jurul varstei de un an..daca m intarzie asta nu inseamna ca e bolnav.
    Nu va m luati dupa ce a spus x si y..copilul va merge intr-un tarziu....asa ca...relaxeaza-te acu ca nici nu ai idee ce te asteapta.
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers

Floricica Nou Venita deeatam's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    3
    Eu am o fetita de 8 luni si inca nu mergem in picioruse. Sta singurica in picioare , face 2-3 pasi ajutata de mine si apoi se pune in fundic. De-a busilea nu vrea sa mearga , o pun si pe burta si intr-o secunda e intoarsa pe spate. O sa mearga ea intr-un final , vorba unei mamici care a scris mai sus , sa ne bucuram cat mai stau , ca dupa ce umbla in picioare tot dupa ei trebuie sa fim. Fiecare copil cu ritmul lui. Sanatate multa tuturor bebeilor si nu in ultimul rand : hristos a inviat! ! !