Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mylady22's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2009
    Postari in forum
    2
    Bebelusul meu are aproape 8 luni, si de vreo saptamana, s-a schimbat total. Se trezeste plangand noaptea de multe ori, ziua doarme foarte mult, si cand e treaz e foarte plangacios, daca ies din camera, face crize.

Nu are deocamdata niciun dintzisor, saptamana trecuta mi a facut febra 41°.

Inainte dormea fara nicio problema noaptea, si ziua la fel, dar mai putin ca acum, era foarte in forma. Acum am impresia ca e suparat....

cineva a mai trecut prin asta?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    n-am auzit pana acum de vreo criza la 8 luni...
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Nou Venita mylady22's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2009
    Postari in forum
    2
    ar fi perioada cand îsi da seama ca el si mama sunt 2 persoane diferite, ca daca nu o mai vede pe mama (sau tata), crede ca nu se mai intorc, incepe sa ii fie frica de persoane necunoscute...etc
    se zice ca toate aceste schimbari in psihicul copilului se manifesta prin cosmaruri si plansete...
    zic si eu ce am auzit, acum trec prin asta si ma întreb oare cat o dura?

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Hai ca eu m-am amuzat sa stii de ce ai auzit....nici eu nu stiu de vreo criza de genul....poate criza de 1an 2luni si 5zile, cat are fii-mea si m-a adus in pragul disperarii asta-seara....si e realitate.
    Mylady....tre sa fie de la dinti, daca bb e sanatos...numai bine!
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna Mylady,si eu cred ca e de la dinti,asa si fiul meu,plangea intr-una si era foarte agitat,si noi am ajuns intr-o seara la febra 39.acum asa e in perioada asta a dintilor,trebuie sa avem rabdare cu saracuti.

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Exista criza de la 8 luni, cand bebelusul se simte extrem de atasat de mama lui. Am citit recent asta intr-o carte despre psihologia copilului, din pacate nu mai tin minte si motivele. Daca e necesar revin cu amanunte.

http://roxanaraducan.blogspot.com/

Floricica Senior bea08's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    3.549
    fetelor eu am citit in multe carti si pe net iar perioada de la 6-89-luni e cea mai grea mai ales ANGOASA DE LA OPT LUNI puteti cauta si veti gasi creze cum spune si fiona
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
    Mamy . Ana
    Taty . Tudor

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna,
    nici eu nu am auzit de nici o criza de 8 luni, dar asta nu inseamna ca nu exista....
    din ceea ce mi-a descris o prietena, cam asa s-au manifestat la printulina ei dintisori....

andrasaraotilia.blogspot.com

http://picasaweb.google.com/adriana.elena.istrate/An1Luna215011402

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Uite, revin cu citatul din cartea "Psihologia copilului" de dr Pauline Morand de Jouffrey :" "Angoasa lunii a opta" este specifica. In ac timp in care copilul invata sa se exteriorizeze de lumea exterioara, el ii recunoaste pe cei apropiati si reactioneaza negativ in fata unei figuri straine; cand un necunoscut vorbeste unui bebelus de 8 luni, acesta apleaca ochii, intoarce capul sau incepe sa planga si se agata de mama lui. Acest fenomen, descris deja de Freud, a fost aprofundat si de Spitz, pt care angoasa lunii a 8-a este indicatorul celui de-al doilea organizator psihic, primul fiind surasul. Angoasa lunii a 8-a este mai putin accentuata la copiii de care parintii s-au ocupat mult in primele luni"

http://roxanaraducan.blogspot.com/

Floricica Cu Vechime milia's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2008
    Postari in forum
    9.212
    Buna! Cu aceeasi problema ne confruntam si noi..de ceva timp, piticot al meu se trezeste noaptea fff des si plange, uneori suspina in somn...dc ma vede ca ma duc la baie si parasesc camera se pune pe un plans...si nu este vorba de dintisori pt ca avem 6 si niciodata n-a facut asa...

Am gasit si eu cate ceva despre frica despartirii de mama ce se manifesta in jurul lunii a opta:

Bebe are 8 luni?
    “Nelinistea lunii a 8-a” reprezinta unul din momentele esentiale ale diferentierii dintre copil si mama sa. Copilul incepe sa planga atunci cand este in prezenta unui strain si mama sa se indeparteaza.

Mai inainte zambea tuturor, ramane serios de acum inainte, chiar foarte intimidat. Ii este frica de cel sau cei pe care nu ii cunoaste. Nu puteti sa il incredintati altcuiva in brate fara sa tipe si sa planga. Are cosmaruri si se trezeste plangand. Ii este frica sa se desparta de dumneavoastra, sa nu va piarda si nu suporta absenta dumneavoastra nici pentru cateva secunde.

De fapt, dumneavoastra sunteti reperul sau pentru o stare de bine (fie ca sunteti mama sau tatal). Dumneavoastra ii aduceti securitatea, blandetea, mancarea, mangaierile si consolarea. Cum ii este imposibil sa isi imagineze intoarcerea dumneavoastra atunci cand lipsiti, nu ii este cu putinta sa isi aminteasca, pentru ca deja sunteti mereu inapoi.

Singurele sale modalitati de comunicare sunt intotdeauna lacrimile si tipetele, dar linistiti-va, nu va plange decat cateva minute atunci cand il veti incredinta bonei sau ingrijitoarei de la cresa, chiar la timp pentru a se adapta schimbarilor de loc, de persoane… Acest lucru va reincepe in fiecare dimineata atunci cand plecati de langa el, dar aceasta adaptare ii este necesara pentru a-i fi pe plac, ca si atunci cand are nevoie de o perioada de adaptare cand va regasiti seara…

Pentru majoritatea psihanalistilor, aceasta reactie nu poate fi datorata doar fricii de straini, ci si de nelinistea separarii dublata de teama ca nu isi va mai revedea mama (recunoscuta de copil ca fiind singurul lucru privilegiat).

Teama lunii a 8-a este una dintre perioadele cheie in dezvoltarea bebelusului. Prima fiind perioada primului zambet si a treia fiind perioada lui “nu”, ce apare in preajma varstei de 18 luni.

Intensitatea acestei nelinisti nu este aceeasi de la un copil la altul. Ea variaza in functie de modul sau de viata, daca este obisnuit sa traiasca in colectivitate, de a vedea regulat figuri noi, in functie de caracterul sau, daca este sociabil sau nu, si in functie de propriile dumneavoastra nelinisti. Aceasta perioada dureaza intre 3 saptamani si cateva luni.

La unii copii, aceasta perioada poate fi practic neperceputa.
    Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Cu Vechime adinutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.330
    buna
    si eu am citit in diverse carti ca da exista o asa zisa criza de 8 luni in care copilul se ataseaza ff mult de mami,daca pana acumse ducea si radea la oricine il baga in seama,de acum nu va vrea decat in brate la mami ,la nimeni altcineva si asta din cauza ca ii este teama ca acel strain sa nu i-o ia pe mami,sau sa-l ia pe el de langa mami.eu cel putin asa stiu si mi-am dat seaama ca se adevereste din comportamentul fetitlor mele,cand ne intalnim cu cineva strain sunt in stare sa ma stranga de gat si daca una din ele e la tati si ne gasim cu cineva care vrea sa vb cu ele,tot la mine vor amandoua.
    Maria Alexandra & Ioana Teodora
    04/08/2008

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!