Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tudorbaros's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.09.2009
    Postari in forum
    1

cand sta bebe in fundulet

buna mamici eu am un baietel de 4 luni jumate si are 8kg jumate si 68 cm ce credeti este gras la inaltimea lui.Eu cred ca la fiecare copil altfel se dezvolta uni se ridica mai repede alti vb mai repede si tot asa.Daca puteti sa imi dati un sfat ptr constipatie bebe meu este tare constipat are scaune la 3 zile si trebe ajutat am dat debridat, acuma am inceput cu lass baby ,suc de portocale,mar ,morcovi.

Floricica Nou Venita lauma's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    15
    un copil de 6 luni si greutate de 8kg nu e un copil gras.daca ar fi asa,atunci fetita mea de 2 luni care are 6 kg 300,e super obeza.:(

Floricica Nou Venita lauma's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    15
    un copil sanatos poate sta in fundulet de la 4-5 luni.nu prea mult totusi ca inca sunt fragili,coloana lor vertebrala nu e suficient dezvoltata:))

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    1.000
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    o fi ea fericita dar sistemul ei osos in special coloana, nu prea ...
    mai stiu un copil care era pus in picioare cateva secunde la 5 luni ... si i s-a inchis fontanela tarziu tare ...
    a... copilul normal ca era fericit :)
    nu are nici o legatura inchiderea fontanelei cu statul in fundulet, fontanela fiului meu s-a-inchis la cca 1 an si 6-8 luni pt ca el s-a nascut cu ea mai mare decat majoritatea bebelusilor si se inchidea in ritm normal dar fiind mai mare a durat mai mult.si-a dorit sa stea in fund de pe la 5 luni l-am lasat sa stea atat cat putea nu il fortam cu nimic.ajuta la inchiderea fontanelei calciu si vit d3 daca este bine asimilata!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    Gargarita mea a fost mai grasuna si in jurul varstei de 5 luni nu statea bine in fundulet, se mai dezechilibra;dar dupa 6 luni a inceput sa stea foarte bine si acum suntem happy
    http://superhainutebebe.blogspot.com/

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Citat Postat de tudorbaros Vezi mesajul
    buna mamici eu am un baietel de 4 luni jumate si are 8kg jumate si 68 cm ce credeti este gras la inaltimea lui.Eu cred ca la fiecare copil altfel se dezvolta uni se ridica mai repede alti vb mai repede si tot asa.Daca puteti sa imi dati un sfat ptr constipatie bebe meu este tare constipat are scaune la 3 zile si trebe ajutat am dat debridat, acuma am inceput cu lass baby ,suc de portocale,mar ,morcovi.
    Morcovul constipa!Asa ca daca el e constipat nu-i mai da morcov,mai bine da-i para,e laxativ si functioneaza la mai multi bebei,nu vorbesc doar din experienta mea.
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Când soarta ți-e împotrivă cea mai bună răzbunare e să supraviețuiești.

Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Flacaul meu are 6 luni jumate si are 7.4 kg si 67 cm si sta in fundulet si cate 10-15 minute,dar este foarte curios si se intinde dupa jucarii si cade.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    si noi testam statul in fundulet, abia la 6 luni... nu sta foarte mult, se trage pe fund si tot in pozitia lui preferata ajunge (in fund dar inclinat pe spate), azi am incercat sa merg cu spatarul de la carucior ridicat la 90 de grade, a rezistat cam la vreo 10 min... e un inceput promitator. Printre altele mentionam ca avem varsta de la Lilipie si 10 kg si 74 de cm.
    Cu mine se petrece ceva. O viata de om.

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    o fi ea fericita dar sistemul ei osos in special coloana, nu prea ...
    mai stiu un copil care era pus in picioare cateva secunde la 5 luni ... si i s-a inchis fontanela tarziu tare ...
    a... copilul normal ca era fericit :)
    Si medicul meu mi-a zis acelasi lucru,"sa-l tin atat cat vrea el",si eu il tineam cateva secunde in picioruse la 5 luni,asta nu pt ca voiam eu ci pt ca el impingea tare din picioruse sa se ridice singur,iar pe la 7 luni jum,medicul ne-a spus sa nu mai luam deloc vigantol pt ca avem fontanela aproape inchisa,asadar nu are nicio legatura fontanela cu statul pt cateva secunde pe picorusele lui,si asta,repet,numai pt ca a vrut el nu pt ca voiam eu sa vad ce viteaz e flacaul meu la 5 luni.
    Modificata de roxana_m; 14.08.2010 la 23:24:20.