Like Tree1Likes

Vitamina D3 injectabila

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana.iosup's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    9

Vitamina D3 injectabila

Buna , nu stiu daca ma puteti ajuta , am o mare nedumerire , copilul meu are o boala de reflux , l-am tinut cu tratament pana la 3 luni si 2 sapatamani , a luat in greutate , are deja 65 de cm si 6,4 kg >pediatra a recomandat sa ii facem vitamina d3 injectabila , el este pe lapta humana ar , din pacate este singurul pe care l-a tolerat si cu care a luat in greutate.Am auzit diverse pareri in legatura cu injectarea vitaminei , ba inchide fonatlena prea devreme , ba ca in afara nu e indicata , voi ce parere aveti?
    Si o alta nelamurire , medicul vostru de familie va da vreum medicament gratuit pentru copilul vostru?

Floricica Nou Venita adrycon's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Buna, baietelul meu are 1 an si 8 luni, si de cand s-a nascut si pana acum a facut numai D3 injectabil.Asa mi-a recomandat doctorul neonatolog din maternitate.A mers bine n-am avut probleme, fontanela a avut-o micuta de cand s-a nascut..si am stat cu emotii..insa s-a inchis complet pe la 1 an deci a fost ok. Sincer mie mi-a fost usor...cu picaturile e mai greu sa ai grija sa i le dai in fiecare zi...parerea mea.Medicul meu de famile mi-a spus ca are o multime de copii care au luat vigantol si s-au trezit cu rahitism. Acum tu faci cum crezi e alegerea fiecaruia..eu iti spun ca n-am avut probleme, si mai am prietene care au facut tot injectabil si a fost totul bine.Dupa mine, e mai riscant cu picaturi, am auzit multi copii ca nu le asimileaza.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    inainte se facea numai injectabil d.sa stii ca chiar daca iti e mila sa il intepi eu zic ca e mai bine pentru ca stii sigur ca se asimileaza tot.asa trebuie sa stai sa ii dai in fiecare zii cate o picatura sau doua,depinde de recomandare.eu sincer de multe ori am uitat sa ii dau,si e foarte importanta aceasta vitamina,mai ales pe timp de frig,sau cand nu e soare,pt ca de la lumina isi mai ia aceasta vitamina.iar legat de pastile mie imi da totul gratuit.imi da ibalgin,siropuri de tuse,cand era mica mai imi dadea fier haussmen si vigantol,cand e bolnava imi da totul gratuit.e obligata sa iti dea.nu iti da gratuit calciu decat daca are probleme,vitamine ca sunt optionale,sunt mai multe,dar in general trebuie sa iti dea tot ce e compensat
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    9
    Multumesc pentru sfaturi .
    Voi de unde procurati vitamina d3 , in italia se da numai pe baza de reteta , cunoasteti vreo alta tara din UE care casa elibererze vitamina fara reteta?

Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Mie imi face rost o prietena care e asistenta medicala, insa mi-a spus ca la multe farmacii se vinde fara prescriptie medicala acum in italia..numai ca se gaseste si la ei cam greu in ultimul timp.Medicamentele de la medicul de familie..le mai iau si eu gratuit..insa tot alea mai ieftine sunt compensate sau gratuite..in schimb cele care sunt mai scumpe si mai bune..siropuri de tuse..nu sunt compensate...asa ca mare lucru nu am avut de castigat..de multe ori preferam sa cumpar cate ceva care costa pana in 10 lei..decat sa stau pe la usa cabinetului cate o ora sa-l iau gratuit.

Floricica Nou Venita alinaDF's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2011
    Postari in forum
    4
    Vand Vitamina D3 injectabila 100.000 UI/ ml DIBASE Vitamina D3 Solutie injectabila 100.000 UI/ 1 ml, Colecalciferolo - Abiogen 6 fiole la 1 ml. 50 ron/cutia sau 10 ron/fiola Valabilitate: 10.2014
    ioana.iosup likes this.

Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    9
    ti-am dat mesaj pe privat , vb, vreu 2 cutii daca ai
    Modificata de ioana.iosup; 08.03.2012 la 08:24:10.

Floricica Nou Venita alinaDF's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2011
    Postari in forum
    4
    Vand Vitamina D3 injectabila 100.000 UI/ ml DIBASE Vitamina D3 Solutie injectabila 100.000 UI/ 1 ml, Colecalciferolo - Abiogen 6 fiole la 1 ml. 50 ron/cutia sau 10 ron/fiola Valabilitate: 10.2014

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.595
    Citat Postat de ioana.iosup Vezi mesajul
    Multumesc pentru sfaturi .
    Voi de unde procurati vitamina d3 , in italia se da numai pe baza de reteta , cunoasteti vreo alta tara din UE care casa elibererze vitamina fara reteta?
    Din moment ce pediatra ti-a recomandat D3 injectabil,de ce nu ti-a dat si reteta ?Eu nu as avea incredere sa cumpar de pe internet de la o persoana,au mai fost cazuri in care unii au profitat de buna credinta a altora si i-au pacalit,dandu-le altceva,desi medicamentele erau sigilate,dar contrafacute.De la o farmacie on line nu ar fi probleme,dar cand e vorba de viata copilului tau,fii cu ochii in patru!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Lilypie Fifth Birthday tickers
    There are 5 things in life you cannot recover: A stone after it's thrown. A word after it is said. An occasion after it's missed. The time after it's gone. A person after they die.
    Life is short. Break the rules. Forgive quickly.Love truly. Laugh uncontrollably. And never regret anything that made you smile!

Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Daca nu stiai in tara la noi nu se gaseste, si in italia a inceput sa se procure f greu. Asa ca ce reteta vrei tu?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.595
    Citat Postat de adrycon Vezi mesajul
    Daca nu stiai in tara la noi nu se gaseste, si in italia a inceput sa se procure f greu. Asa ca ce reteta vrei tu?
    Draga mea,nu locuiesc nici in Ro,nici in Italia si habar nu am cum se vinde D3 injectabil.In orice caz,intrebarea mea nu-ti era tie adresata,nu ai observat?
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Lilypie Fifth Birthday tickers
    There are 5 things in life you cannot recover: A stone after it's thrown. A word after it is said. An occasion after it's missed. The time after it's gone. A person after they die.
    Life is short. Break the rules. Forgive quickly.Love truly. Laugh uncontrollably. And never regret anything that made you smile!