Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita denielle's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    12

Varsaturi in jet la sugari

Buna ziua mamici,nu prea cunosc bine site-ul asta asa ca scriu aici si as vrea sa va intreb daca este normal ca un sugar sa vomite in jet cam de doaua ori pe zi,mie asa mi se intampla cu micuta mea de cand am adus-o saptamana trecuta de la spital,ar trebui sa-mi fac griji sau este normal?astept raspuns.multumesc
    Modificata de denielle; 02.06.2011 la 17:31:22.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de denielle Vezi mesajul
    Buna ziua mamic,nu prea cunosc bine site-ul asta asa ca scriu aici si as vrea sa va intreb daca este normal ca un sugar sa vomite in jet cam de doaua ori pe zi,mie asa mi se intampla cu micuta mea de cand am adus-o saptamana trecuta de la spital,ar trebui sa-mi fac griji sau este normal?astept raspuns.multumesc
    denielle, nu stiu de ce ati fost in spital, dar sigur v-ati intors cu altceva de acolo. Nu este deloc in regula ce se intampla cu fetita ta, ar trebui sa te intorci la spital sau sa te duci la doctorul tau. Risti sa se deshidrateze pentru ca pierde foarte multe lichide prin varsaturi si prin transpiratie pentru ca este si cald. Scaunele cum sunt?
    - Daruind, facem lumea mai buna!

"Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" - Mahatma Gandhi

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Danielle , sigur nu e normal...trebuie consultat un medic!

Daniele, eu cred ca sapt trecuta a adus micuta din maternitate, numai ce a nascut-o...zic si eu!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.094
    Si eu cred ca este nou nascuta( daca ma insel sa ma corecteze mamica)..nu este normal sa se intample asa ceva.mergi cu printesa la medic.
    sanatate multa si asteptam vesti bune.
    Modificata de dami28elena11; 02.06.2011 la 16:18:38.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679
    denielle iti spun si eu acelasi lucru ca si fetele, nu este normal sa iti verse in jet. Mergi neaparat la medic pentru ca poate sa fie fie intoleranta la lactoza sau refux-gastroesofagian sau orice altceva. Nu este de joaca si nici de stat.

Sanatate multa ii doresc micutei tale

Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    12
    da,saptamana trecuta am nascut-o,adica marti si joi am venit cu ea acasa.......pediatra mi-a zis ca e prea lacoma cand mananca(ii dau lapte de la san) si nu de fiecare data ragaie dupa ce mananca,ma gandesc ca asta ar putea fi cauza oricum ieri cand mi-a vomitat in jet m-am speriat foarte tare,a dat afara si pe nas si pe gurita,se ineca......stiti care-i pozitia corecta de a o tine cand vomita?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am patit asta cu fetita mea pana la aproape 2 luni.nu avea absolut nimi,mia zis pediatra ca e din cauza ca mananca prea repede si foarte mult.si fetita mea voma cred ca de 4-5 ori pe zi,si dadea si pe nas si pe gurita,DAR NU IN JET.este o diferenta intre a voma in jet si a voma cum vomita normal aproape toti bb-lusii.nu a venit medicul de familie la tine cand ai adus-o acasa?daca nu du-te tu cu ea la medic sau la pediatru.sanatate
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cand voma pe nasuc statea pe spate in patut,dar normal cand vomita ridica cum ar fi in picioare ,tine-i caputul intr-o parte ca sa nu se innece.eu asa am procedat cu fata mea.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Nou Venita rusu elena geanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    187
    dute la un medic pediatru el iti poate spune mai multe dupa ce o consulta .poate sa nu fie nimik grav sau poate sa fie stenoza pilorica prietena mea asa a patit cu bebelusul ei.depinde acum cat vomita? cum vomita? (adica laptele e branzos sau e laptele abia mancat)sanatate si sa te auzim cu vesti bune.pupici
    rusu

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu am patit asta cu fetita mea pana la aproape 2 luni.nu avea absolut nimi,mia zis pediatra ca e din cauza ca mananca prea repede si foarte mult.si fetita mea voma cred ca de 4-5 ori pe zi,si dadea si pe nas si pe gurita,DAR NU IN JET.este o diferenta intre a voma in jet si a voma cum vomita normal aproape toti bb-lusii.nu a venit medicul de familie la tine cand ai adus-o acasa?daca nu du-te tu cu ea la medic sau la pediatru.sanatate
    FOARTE CORECT SPUS!!!!
    peste tot ai sa gesesti scris despre regurgitarile nou nascutilor...sunt normale...cu conditia sa nu verse in jet, sau sa aiba o culoare ciudata...
    mergi la medic de urgenta...asteptam vesti

Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    12
    a fost pediatra la noi acasa a vazut-o si a zis ca e bine doar ca e ea prea mancacioasa.....laptele vomitat este branzos si mai e ceva stranuta si sughite destul de des,e normal?multumesc mult pentru raspunsurile date