Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita daniela stefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5
    ma numesc daniela si locuies in spania . eu lam facut si bebelusl e foarte bine .eu nu cred ca are efecte secundare

Floricica Nou Venita daniela stefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5
    BUNA SINT DANIELA DIN SPANIA AM FACUTBEBELUSULUI MEU ACEST VACCIN AICI SI DA O SATI DEA DOAR O DOZA ...AVETI NOROC AICIE 90 E DOAR O DOZA

sof
    sof este offline.
    Floricica Novice sof's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    eu l`am facut fetitei mele la Centrul de diag. si trat. V. Babes- bucuresti. Se fac 2 doze pana in varsta de 1 an si in 3 doze dupa. l`am facut la 2 luni jumatate si la 3 luni jumatate. O doza costa 2 mil. 700 mii vechi . Sunt virusi vii atenuati sub forma de solutie buvabila.( se da pe gurita ) Nati nu a avut nimic dupa el. Sfatul meu este sa il faceti daca aveti posibilitatea caci este tare pacatos rotavirusul. Succes!

Floricica Nou Venita corina ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2008
    Postari in forum
    27
    buna mamici!
    tocmai am nascut ,,,adica cu 2 sapt si 3 zile in urma,,,si am aflat in maternitate despre acest vaccin,,,
    prea multe detalii nu stiu,,dar poate cu aujutorul vostru o sa ma lamuresc!!inca nu am vb cu pediatrul copilasului, ci doar cu cel de la maternitate, care sincer, nu m-a lamurit.
    astept mai multe informatii! pupici!! sa va creasca bebelasii!!!

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Daca poti sa-i faci fa-i vaccinul.Ralis a avut gastroenterita si este cel mai mare chin si pentru el si pentru mine.M-am chinuit in urma acelei boli doua luni cu diaree si nu lua deloc in greutate .Ca urmare a mai dezvoltat si intoleeranta la lactoza ca a fost trecut pe HN25 cat a avut diaree si cand i-a trecut nu a mai putut sa tolere lapte cu lactoza.E groaznic va zic eu acum trebuie sa astept sa faca 8 luni sa-i fac si eu vaccinul ca la l boala nu a trecut de mult si nu putem sa-i facem.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Floricica Nou Venita myky2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2008
    Postari in forum
    1
    Buna!
    Si eu l-am dat fetitei mele pe gurita la 3 si la 5 luni. Nu a avut nici o reactie secundara.
    La 2, 4 si acum la 6 luni ii face infarixul. Nici la acesta nu a avut reatie secundara.

Floricica Nou Venita milenuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2008
    Postari in forum
    16
    Buna,
    Am o intrebare: ati administrat singure vaccinul bebelusului vostru, sau a facut-o pediatrul? Fiind vorba de un vaccin oral, ma gandesc ca pot si eu sa o fac...
    Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Eu va sfatuiesc sa il faceti, acest rotavirus este destul de nasol la bebe mic adica: febra 2 zile urmand cu 3 zile de diaree severa!!! dureaza in jur de o saptamana pana dispare,nu exista tratament la acest virus si daca copilul nu bea lichide multe exista riscul de deshidratare ceea ce inseamna internare cu perfuzii! Si cel mai rau bebe slabeste foarte mult. Eu am patit-o rau.
    Este un vaccin simplu pe care va sfatuiesc sa il faceti!!!
    Pacat ca eu nu am stiut de el, dar cine stie sa il faca cu incredere.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Lui Vlad I-am facut prima doza a vaccinului pe 29 decembrie si ma bucur ca am reusit sa i-o fac. Pana acum 5 bebelusi pe care ii stiu au ajuns in spital , intr-o singura luna,cu infectie cu rotavirus. Este o nebunie anul asta cu rotavirusul si e mai bine sa previ decat sa ajungi cu copilul bolnav in spital. Va recomand vaccinul.

Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Buna, si eu i-am facut fetitei mele vaccinul Rotarix la 3 si probabil la 4 luni facem cealalta doza,la 2,4 si 6 luni facem Infanrix iar de la 7 luni facem Prevenar.Multa sanatate tuturor bebelusilor.
    Lilypie Kids Birthday tickers
    mami Loredana si tati Sorin

Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    La noi pediatra la facut, si tot de la ea am luat vaccinul,lucreaza cu un depozit de medicamente si ia vaccinurile la pret de "prima mana".
    Lilypie Kids Birthday tickers
    mami Loredana si tati Sorin