Ultimele discutii din forum
    Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    si impachetarile astea pe trunchi tot la febra peste 39 cu 5... copiii fac f usor febra mare... daca nu e risc de convulsii nu trebuie intervenit asa agresiv... de cele mai multe ori la ei de opreste cam la 39 cu 4 sau cu 3

Floricica Veterana cinderella's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    schema antitermica data de medic pediatru:
    pentru un copil de 15kg:
    Nurofen la orele 6-12-18-24, cate 3,5 ml
    Panadol la orele 9-15-21-03, cate 7 ml
    Novocalmin sau Algocalmin supozitor la orele 08-20 cate o jumatate taiat pe lungime, de sus in jos,eu foloseam o lama, ca sa nu se sfarame..de sus in jos, pentru ca asa se pastreaza substanta activa
    Schema se respecta intocmai..!e garantata 100%..
    nurofenul e pe baza de ibuprofen, panadolul pe baza de paracetamol, novocalminul e algocalmin, toate trei sunt antitermice..
    vedeti cantitatea de sirop ce trebuie administrata in functie de varste, ca e scris pe prospect..
    daca febra a disparut, tot se mai continua o zi cu schema..!
    sanatate la micutzi, rabdare la mamici!
    viata nu se masora in nr. de respiratii, ci in nr de momente care iti taie respiratia...

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    eu mai puneam sosetzele inmuiate in otet indoit cu apa ..ii puneam in zonele mai vascularizate..adica sosete in maini, ca manusi, sosete in picioruse, ca sosete, o batista pe burtica, o batista pe frunte..
    cu un buretel, se da putin si subsuori cu otetul diluat in apa la temp camerei..
    viata nu se masora in nr. de respiratii, ci in nr de momente care iti taie respiratia...

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    copilul sa nu fie invelit sau imbracat..geamuri deschise,aer, lichide multe de baut, ca se pierd datorita febrei, si apare deshidratarea..o data cu lichidele se pierd si minerale si vitamine..deci,de baut apa la greu....ori ceai, ori suc de fructe, legume..ideea e sa fie lichid

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    cat despre impachetari..asa se face si la camera de garda, la urgente..
    udam un cearsaf in apa la temp camerei si il infasam ca pe un bebe, sa absoarba corpul apa, stingand astfel febra..apoi il stergeam prin tamponare, cu un prosopel..
    cat despre infasat cu sau fara zona plamanilor, a toracelui,asta acum aud prima data..
    v-am scris parerea mea, luati ca atare sau nu, eu v-am impartasit din experienta mea de mama cu doi copii, baiat mare si f bolnavicios in copilarie, acum are 13 ani si ceva..si mai am o printesa de 2 ani si 5 luni......la mine au dat rezultate strategiile astea..

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    multumesc Carmen!

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    sa traiesti o mie de ani si sa iti ofere viata ceea ce merita sufletul tau generos si sensibil..
    trebuia sa m-astept sa te gasesc pe topicuri unde e de facut bine, de dat sfaturi bune..

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    pa..ganduri bune tuturor, sanatate si viata far' de nori..!copilarie frumoasa pruncilor vostri!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Nu stiu de ce se mai foloseste algocalmin , este foarte toxic, in toate tarile eu este interzis , aici in Anglia inca din anii 70, inainte era tinut in acelasi dulap cu morfina....si asa ca o experienta personala -sora mea a facut o reactie hematologica foarte nasoala, dr credeau ca este leucemie...
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    asa o fi cum spui tu, nu am auzit ca ar fi interzis..la noi e fabricat si comercializat si fructificat cu succes..
    ..noi traim in Romania..si vad ca algocalminul le da in cap la virusii care bantuie pe-aici..iar medicii si spitalele le folosesc si da randament, mai ales la febra si alte dureri

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Pt ca este foarte puternic...cauta pe google
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers