Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita teodor's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2006
    Postari in forum
    1

Scaunul la copii

Topicul este raspuns la articolul Scaunul bebelusului, cand sa ne ingrijoram?

Copilul meu are patru luni si jumatate si de 10 zile are scaun doar cu supozitor, la doua zile. Ce-i de facut?
    Bea doar lapte de mama, deocamdata.

Floricica Nou Venita ancuta_t2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2005
    Postari in forum
    7
    Am avut si eu aceeasi problema (baietelul meu are tot 4 luni jumate) cam pe la la 3 luni jumate. Eu am inceput sa ii dau suc de portocala, cate 2 lingurite la inceput si si-a revenit. Pe langa asta i-am dat ceai de musetel cu tei chiar dinainte de a incepe diversificarea (cate 100 ml pe zi). Se poate sa nu bei tu destule lichide, daca il hranesti exclusiv cu lapte. Pentru a nu abuza de supozitor foloseste si termometrul. Acum cand are probleme de genul asta ii dau o lingurita de Bonnisan si se rezolva. Insa de cand am inceput sa ii dau si altceva sa pape nu mai are probleme cu constipatia.
    Multa sanatate!

Floricica Nou Venita prigatel's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    16
    Sfaturile ancutei sunt bune, dar nu abuza de termometru. toti cei 4 medici pe care i-am consultat mi-au spus acelasi lucru.

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    fetitza mea are 2 luni si nici la 4 zile nu are scaun daca nu i-as baga supozitor...are scaunul foarte moale, oare de ce nu face? moale o fi de la supozitor?
    ioana(16 nov 2006) si io ana(10 mai 1979)

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    nu trebuie sa le puneti nici un supozitor si nici un termometru,nu inseamna ca e ceva rau daca nu au scaun in fiecare zi,se poate sa fie doar rutina lor de a face caca mai rar pt ca laptele de mama se digera intr-un procent f mare.asigurati-va insa ca bebele suge destul.daca nu papa destul de unde si kk?

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    bebelusul meu de 5 sapt e constipat de doua sapt
    am incercat ceai de musetel ...nu mere
    il alaptez dar ii dau o masa pe zi completare
    acum facem de trei zile tratament cu duphalac dar degeaba inca nu si face efectu
    cred ca trebe sa faca scaun macar o data pe zi de aceea daca in 24 e ore nu a facut ii pun suppozitor si asa face...dar se chinuie saracutu
    oare de la ce sa fie asa de constipat???
    MAMI DIANA SI NAZDRAVANII EI IUBITI
    Lilypie Kids Birthday tickers & Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Am citit pe undeva ca bebele alaptat poate face kk si la 4 zile si e ok,nu inseamna ca e constipat.Acum nu stiu ce sa zic daca tu ii dai si lapte praf..daca se chinuie sa faca kk si nu poate atunci e constipat.Poate ai mancat tu ceva care il constipa?
    Laura si Luka

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    pai ce as fi putut manca sa l tina constipat 2 saptamani...ca doar nu manc in fiecare zi acelas lucru...
    si lapte praf ii dau doar o masa pe zi cel mult doua
    nu mai stiu ce sa zic de la ce poate fi...

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    se chinuie saracutu cand ii vine...si pana nu i pun supozitor nu poate sa si dea drumu
    si mi e mi au zis multi ca e obligatoriu sa aiba un scaun pe zi...sau unu la doua zile...dar deja trei zile fara scaun zice ca ii problema
    si daca il las doua zile si nu face ...incepe sa planga de nu l mai opresc decat dupa ce i pun supozito si face caca

Floricica Nou Venita madalina_stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2007
    Postari in forum
    94
    Am aceasi problema cu bubuta dar face si verde mi-a spus doc sai bag si 2 supozitoare pe zi ca nu are nimic.inainte am incercat cu termometru si nici un efect.De 3 zile iese fara supozitor dar ii dau Ferrum Hausmann 5pic de 2ori pe zi.Mananca numai san si ceai nu vrea sub nici o forma.
    20 August 2007 Carmen Maria
    mady81

Floricica Nou Venita dea3's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2008
    Postari in forum
    3
    Copilul meu are 4 lini si jumatate si de cateva zile are scaun de fiecare data cand mananca ,cel mai mut mi-a avut 7 scaune pe zi. Oare este normal? va rog ajutatima.