Like Tree2Likes

Leacuri babesti pt.copii !?

Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773

Idee Leacuri babesti pt.copii !?

SUNTETI DE ACORD CU LEACURILE BABESTI?DACA NU,DE CE?
    DACA DA CE LEACURI STITI PT.DIVERSE PROBLEME DE SANATATE?

EX:CEAPA- drege gatul si plamanii, calmeaza tusea si elimina infectia ca prin farmec
    Bronsita - O ceapa mai mare, taiata rondele, se fierbe cu un pahar de alcool rafinat pe foc foarte mic, pana cand spirtul se evapora complet, iar ceapa se ingalbeneste putin. Se adauga: un borcan de 400 ml de miere de albine, un pachet de unt si 250 g ulei de floarea-soarelui. Se fierb pana se obtine un sirop putin legat. Se strecoara, iar ceapa se arunca. Cand siropul s-a racit, se adauga 30-40 de picaturi de tinctura de propolis luat de la un magazin apicol. Se iau trei lingurite pe zi (copiii) si trei linguri pe zi (adultii). Rezultatele sunt excelente!

Dureri de gat - Sase linguri de zahar caramelizat (ars intr-o craticioara) se sting cu o cana de apa. Se fierb timp de zece minute, impreuna cu o ceapa mica (necuratata de coaja), o nuca in coaja (spalata si sparta), o lingurita de seminte de chimen si trei frunzulite de dafin. Dupa cele zece minute se ia de pe foc, se tine vasul acoperit pana la racirea lichidului, care se strecoara, se pune intr-o sticla si se tine la rece. Se iau o data pe zi cinci lingurite, intre mese, pana cand siropul se termina. La terminarea lui, a disparut si boala.

Tusea - Un doctor foarte in varsta m-a invatat ca atunci cand tusea si bronsitele nu mai trec, trebuie baut un decoct fierbinte de ceapa. Se iau doua cepe intregi, cu tot cu coaja, de marime medie, se spala si se pun la fiert intr-o cana si jumatate de apa, timp de un sfert de ora. Se bea decoctul cat mai cald, indulcit sau nu, pe stomacul gol si fara alte adaosuri. Daca supravietuiti gustului acestui elixir, sigur ca va veti vindeca. Se zice ca nu exista leac mai bun contra tusei si durerilor de gat si de piept, mai ales pentru copii.

Febra - Reteta din muntii Apuseni: sosete cu ceapa. Se taie trei-patru cepe mijlocii, foarte marunt, apoi se baga in niste sosete de lana si se incalta inainte de a merge la culcare. Deasupra, se mai pune o pereche de sosete, tot de lana, si se doarme cu ele pana dimineata. Picioarele raman calde pana ce febra scade, iar cu doua perechi de ciorapi mirosul de ceapa nu se va simti, cau cel putin nu asa de tare!
    ALEXIA SOPHIA

Lilypie First Birthday tickers

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    nu sunt de acord cu leacurile babesti, dar sunt de acord cu medicina naturista, ceea ce e o diferenta! Chiar fac un curs de terapii naturiste si intentionez sa folosesc cu precadere astfel de remedii pentru familia mea, implicit bebelusul meu.
    Am cerut si sfatul medicului pediatru si mi-a recomandat compresa cu prapura de porc pusa pe pieptul bebelusului pentru tuse.
    Cu mine se petrece ceva. O viata de om.

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    medicina naturista=leacurile asa zisele babesti
    ALEXIA SOPHIA

ANDREEA RIHANNA

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    De la un pompier stiu ca un prim ajutor pentru arsuri este albusul de ou, prin colagenul pe care il contine, ce regenereaza pielea rapid.
    ALEXIA SOPHIA

ANDREEA RIHANNA

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    pentru arsuri e bun untul, sau ceva gras.. untura sau chiar ulei.
    la copii am folosit si eu... pentru febra sosetute cu otet, decoct de ceapa numai ca eu pun si doua nuci bine spalate si il indulcesc cu miere.
    la el sirop de ridiche neagra ( se scobeste ridichea si se unge cu miere) pentru tuse.
    nu sunt de acord cu cine stie ce retete babesti ( parca la tv au aratat un copil mort ca luase nu stiu ce lichid facut de bunica)
    de ex ii dau copilului cel mare lamaie cu miere cate o lingurita pe stomacul gol in fiecare dimineata in se zonul rece

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    pentru arsuri e bun untul, sau ceva gras.. untura sau chiar ulei.
    la copii am folosit si eu... pentru febra sosetute cu otet, decoct de ceapa numai ca eu pun si doua nuci bine spalate si il indulcesc cu miere.
    la el sirop de ridiche neagra ( se scobeste ridichea si se unge cu miere) pentru tuse.
    nu sunt de acord cu cine stie ce retete babesti ( parca la tv au aratat un copil mort ca luase nu stiu ce lichid facut de bunica)
    de ex ii dau copilului cel mare lamaie cu miere cate o lingurita pe stomacul gol in fiecare dimineata in se zonul rece
    vroiam sa pomenesc si eu de bunica ucigasa de nepoti dar ea nu a folosit un remediu naturist, dimpotriva unul extrem de toxic si nici macar pentru uz uman, in sens ca numai leac babesc nu a fost ala, ci prostie si e un caz de prostie care ucide!
    Si mai cred ca in general folosim aceste metode fara prea mare discernamant, crezand ca nu ne pot face rau, de fapt pot! ca orice alt medicament, folosit abuziv, folosit cand nu e cazul... chiar si uleiul de care pomeneai, poate agrava arsura daca e mai grava, uleiul mentine caldura si nu permite racirea tesutului, pus imediat pe arsura. Asa a facut bunica-mea cu o nepoata si i-a jupuit toata pielea din locul ars... Din ciclul "babe nebune"...

nr#1 - 7 luni (21.08.10) nr #2 - 7 luni si 2 saptamani (03.09.10) nr#3-4 8 luni si 3 saptamani (11.10.10) cu febra 39,7) nr #4 (10.11) - FEBRA 7 ZILE, NR#5 - 2 MASELUTE, febra 39,8!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    De la un pompier stiu ca un prim ajutor pentru arsuri este albusul de ou, prin colagenul pe care il contine, ce regenereaza pielea rapid.
    sora-mea s-a ars de curand si a suferit mult, pentru ca s-a dus la spital si medicul i-a spart basicile! si i s-a infectat si a copt... si eu i-am zis, spalaturi cu coaja de stejar cat de dese si cataplasme cu suc proaspat stors de aloe... am citit ca si tinctura de levantica are efecte remarcabile, in ciuda usturimii... evident ca nu m-a ascultat ca-mi racesc gura degeaba cu ea!
    Cam asta e abordarea fata de medicina naturista la multi. O doctorita mi-a zis chiar ca atunci cand oferea sfaturi gratis nu o lua mai nimeni in seama si cand a inceput sa perceapa un tarif, brusc sfaturile ei au devenit valoroase si urmate chiar!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Eram total impotriva leacurilor babesti, din simplul considerent ca mi se pareau frectie la piciorul de lemn. Iar daca isi faceau efectul, si-l faceau dupa administrare indelungata.
    Sunt genul de om lipsit total de rabdare si mai ales cand ma doare sau ma sacaie ceva, vreau efecte imediate.
    DAR, cateva leacuri, pe care le-am incercat, ca nu mai aveam alta speranta, intr-adevar si-au facut efectul imediat, de ex. fiertura de ceapa pt. tuse.

- Daruind, facem lumea mai buna!

Daisypath Anniversary tickers

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    eu sunt de acord cu leacurile babesti pana la un anumit punct...sa dai solutie de raie la copii,groaznic,trebuie sa nu ai prea multa minte sa faci asa ceva...
    ALEXIA SOPHIA

ANDREEA RIHANNA

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de ralukut Vezi mesajul
    Eram total impotriva leacurilor babesti, din simplul considerent ca mi se pareau frectie la piciorul de lemn. Iar daca isi faceau efectul, si-l faceau dupa administrare indelungata.
    Sunt genul de om lipsit total de rabdare si mai ales cand ma doare sau ma sacaie ceva, vreau efecte imediate.
    DAR, cateva leacuri, pe care le-am incercat, ca nu mai aveam alta speranta, intr-adevar si-au facut efectul imediat, de ex. fiertura de ceapa pt. tuse.
    remediile naturiste se folosesc in principal ca adjuvante! iarasi o necunoscuta consumatorilor de naturiste. Si da le trebuie mai mult timp ca sa-si faca treaba, de aceea eu nu as folosi prea des astfel de remedii la bebelus. NU vreau sa risc complicatii, ii dau direct ce ne recomanda medicul, si ADJUVANT pot sa mai incerc un remediu-doua naturist.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Pentru calmarea durerilor in caz de fracturi si luxatii
    -Se folosesc bandaje, in mai multe straturi, din frunze de varza si hrean.
    ALEXIA SOPHIA

ANDREEA RIHANNA