Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133

Lapte praf Topfer

Mamici care ati mai dat lapte praf Lactana de la Topfer ce parere aveti?Fetita mea are azi 4 luni si pana acum i-am dat Nan dar de ceva vreme nu mai papa asa bine si ca atare nici in greutate nu mai ia cum trebuie.Pediatra mi-a zis sa ii dau Lactana de la Topfer ca ar fi cel mai bun.Am inceput sa ii dau de ieri si ii place foarte mult, daca la Nan stateam si o ora pana papa un biberon acum imediat papa, numai ca a facut azi kakuta cam greu si destul de tare.Si inca ceva:pana acum i-am dat de la 3 luni jumate cereale de la Nestle.Si mai am jumate de cutie.Daca ii dau Topfer are ceva daca ii dau cereale de la alt producator(Nestle). As vrea sale termin.

Floricica Nou Venita mdinu72's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2012
    Postari in forum
    261
    si noi am patit la fel cu lapticul de la nan
    stateam cate o ora sa pape 100 ml, si cu tipete cand ma vedea cu biberonul.
    acum am trecut la topfer 1 si papa mult mai bine, plus ca ii pun si cate o masura de cereale tot de la topfer.
    eu zic ca nu are nimic daca le combini ma refer la lapte si cereale de la nestle...bine ca le papa ca fata mea nu vrea altceva decta topfer cu toate ca am zis sa mai incercam si cu alte cereale.
    fata mea are 3 luni si jumatate si tot asa de la 3 luni am inceput cu cate o masura de cereale in laptic.
    a ta cat papa pe zi laptic si la ce interval?

Membru inregistrat la
    18.03.2012
    Postari in forum
    261
    ai facut trecrea masura cu masura?ca si fata mea face mai tare treaba mare.
    ce siropele anticolici ii mai dai?am auzit ca debridatul regleaza iesitul afara

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133
    eu pt colici i-am dat la inceput bonisan, dar pana la 3 luni nu au fost asa de putenici.Pe la 3 luni si un pic au inceput adevaratele colici ca plangea de nu stiam ce sa ii mai fac nici eu nici sotul.Si mi-a zis cineva de Sab Simplex si i-am dat si la fetita mea a facut efect. Scoate aerul mai repede si da parturi toata ziua.Am incercat si Gripe Water dar voma imediat ce il dadeam si Espumisan care nu a avut nici un efect.Cat despre mancat, imi mananca cate 90-100 ml la o masa cam de 6-7 ori.Sunt cazuri cand papa si cate 150 ml, dar foarte rar.Eu i-am mai dat si suc de mar si de morcov.De la ala de morcov s-a constipat si nu i-am mai dat.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133
    eu cereale ii dau la masa de dimineata, cand se trezeste cate 3 masuri(3 lingurite din cutia de la Nan).I le fac cu apa si o mai las cam jumate de ora si apoi ii dau lapte si mai papa si lapte

Membru inregistrat la
    18.03.2012
    Postari in forum
    261
    ma bucur ca vb...si la noi la fel...de la 3 luni au inceput colicii si ii dau bonisan dar nu isi face efectul..ii dau cate 10 picaturi de 3 ori pe zi..cu sab simplex nu am incercat...cate picaturi ii dai pe zi?
    si noi am avut tentative de sucuri ..la inceput de morcov si apoi combinat cu mar, dar am auzit ca prima data se incepe cu legumele cu supa si am incercat si cu supa, adica cu toate legumele..pasate si i-am dat o zi dar nu a vrutttttttttttttttttttttt deloc si nu mai insiste decat de la 4 luni.
    noi suntem nascute pe 30.07 si mai avem putin si facem 4 luni si o sa incepem in forta.
    te pup si tinem legatura..se pare ca avem bebei asemanatori

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133
    eu ii dau cate 4-5 picaturi dupa fiecare masa.Normal ar trebui 10-15 pic de 3 ori pe zi dar eu i-am dat asa si nu a avut nimic ba din contra i-a facut bine.si eu am de gand sa incep cu piure de legume, dar zilele astea o las sa se adapteze la laptele Topfer sa vad daca nu are vreo reactie(dermatita, constipatie).Daca totul e in regula voi incepe cu piure de legume si cu mar cu biscuite.te pup

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133
    daca vrei sa vb mai multe uite adresa mea de messenger:saftianmihaela

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si noi am inceput azi nu lactana de la topfer si la fel cum zici tu il papa foarte repede fata de nan sau nativa. noi suntem mai mitite avem doar 1 luna(azi o implinim). acum cu constipatia si eu astept sa vad ca de-aia am trecut de la nan.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    133
    la mine face kaka normal...nu are probleme si eu am facut trecerea direct la topfer, nu am mai combinat cu nan.acum sper sa ia in greutate mai bine decat cu nan

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    sigur o sa ia in greutate acum daca papa cu pofta. daca ai gasit laptele care ii place, felicitari! cu cererealele, nu-i nici o preblema daca ii dai de la Nestle, daca ii plac, tot cereale sunt!
    Lilypie Third Birthday tickers