Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest
    Nu am incercat premergatorul.Pediatra mi-a spus ca dupa ce sta bine in fundulet, o pot pune, dar este mai bine fara premergator.
    Ne jucam de-a avionul, zilnic o pun pe burta, dar nu vrea sa faca nici-un pas.Rade la mine si lasa capul pe o parte.

Multa sanatate.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.094
    Eu stiu ca mi-a dat tot asa pe la 8 luni pt fetita mea care nu statea in fundulet TONOTIL N
    stiu ca i-a fost de folos.oricum il puneam in suc, ca nu prea are un gust bun.
    Dar dupa 2 cutii de TONOTIL N fetita mea a inceput sa stea in fundulet singurica.Acum nu stiu daca a a jutat-o doar TONOTIL, dar noi am vazut rezultate.
    In premergator intr-adevar se pune doar dupa ce sta bine in fundulet, asta pt ca ii suprasolicita coloana daca il punem mai devreme, plus ca ii face lenesi premergatorul.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    premergatorul este fc sa tonifice muschii nicidecum sai ajute sa fc pasii sau sa mearga.....multe mamici au ideea asta.bebele se pune in premergator de 6 luni cate o ora pe zii apoi se prelungeste pana la 3 ore timp in care bebele isi tonifica muschii._3 ore sta pe la 9 luni_ restul timpului laso pe covor acolo nici nu gandesti ca ei i_ar putea fii un loc minunat.bebe meu era in peremergator,si avand dus in baie vedea cum se scurgea apa.mai sa iasa din premergator.intro zi lam pus jos si sa dus singur sa vada cei cu apa aia care se duce in canalizare si susura_zgomotul acela il incanta. cand vezi ca ceva ii place _trebuie so interese ceva-laso pe jos .oale cratiti,linguri,insirele,si apoi acest premergator are si rolul de a sta pe langa si de a se sustine in timp ce fc cativa pasii cu ajutorul lui. NU are nici o treaba cu coloana.sanate multa su cuuuuuuraj

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.094
    laura nu sunt de acord cu tine sa tii copilul in premergator la 6 luni o ora.
    ce medic ti-a spus tine asta? nu vreau sa ma cert cu nimeni , mai ales ca este un subiect controversat (premergatorul) dar nu este cel mai indicat pentru copii.Cred ca daca citesti si te documentezi in privinta asta sunt mai multe pareri contra decat pro.
    In cazul in care totusi il folosim se foloseste cu moderatie...in nici un caz o ora pe zi sa tii copilul acolo.
    pe covor sunt de acord.Supravegheat copilul, cu jucarii in jurul lui este cel mai indicat lucru.Dar daca fetita inca nu sta in fundulet nu cred ca poate face mare lucru stand pe covor...deocamdata..cand va sta in fundulet este cel mai bine acolo ca nu exista riscul sa cada din pat si plus ca ii ofera mai multa libertate.

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    hhhhmmmm......... da intradevar e f controversat premergatorul-dar in cazul ei este solutia cea mai buna."credeme sunt cu studiile la zi"- premergatorul este un adjutant ffff bun nu kg de vitamine artificiale-faptul ca nu sta in fund asta nu inseamna ca nu va sta in premergator. premergatorul nu e bun dar vitamine date cu kg e bun..........ceva numi place aici.premergatorul e un stil de viata in miscare pt bebe daca stii sal FOLOSESTI

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.094
    Laura nu contesta nimeni..dar vezi ca ea a fost la n medici..si nici unul nu a zis pune fetita in premergator..
    acum stiu ca fiecare face cum crede...
    eu i-am spus sa-i faca analizele si nu o gramada de chestii date asa ca i se pare doctorei ca e copilul anemic la prima vedere.Nu am spus ca nu poate fi.dar cred ca analizele sunt cele mai bune si mai spunea Raluca , kinetoterapia si gimanstica medicala este ce cea mai buna.

BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    daca te uiti la mesajele mele.iam zis de analize tot timpul,ba chiar ma gandesc ca tonotilul ar ajuta puiu ei,decat atatea medicamente dar fara ex de sange ,fara diagnostic nu poate sai dea saracutei atatea medicamente,chiar si tonotilul.am vb de premergator doar pt faptul ca nam vrut sa ma gandesc asa departe ca kinetoterapia. nu cred sa aibe probleme totusi.da si mie pediatra mia recomandat premergatorul care aici unde sunt il folosesc tooooti copii pt tonus si musculatura.jucatul ca avionul si tot felul de exercitii de la 6 luni incepand. dar tinuta numai in patut ce spectru de "curiozitatii" poate avea daca nu colinda peste tot,asa pe burtica acum 5 min .dupa 10 min......si tot asa.
    eu nu sunt pt medicamente deloc fara diagnotic mai ales-ex de sange,urina.
    muuuulta sanatate si muuult curaj ADY-ELA sa vina mosu cu un pas pus de puiu tau si daca nu mosu,cu siguranta o sa aveti un inceput bun de an cu vestii bune!
    sarbatori fericite!

Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    a si referitor la medici ca nu ia zis de premergator...........oooooffffff nui ia zis de analize dapai de premergator--------analizele lea cerut mamica am inteles.......ooofffff medicii

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,Fetita pe 04 Ianuarie a implinit 9 luni si face progrese de la o zi la alta cu statul in fundulet.
    Sta din ce in ce mai mult, se agata pentru a se ridica.
    A ajutat-o vitaminele pe care i le dau.
    Am pus-o in premergator, dar nu da semne ca vrea sa mearga in el.
    Cu statul pe burtica este aceasi situatie.
    Acesta este ritmul ei.Fiecare copil este unic.

Multumesc pentru sfaturi si pareri.
    Multa sanatete.