Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anica74's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2009
    Postari in forum
    4
    Buna.Sunt ANI si am un baietel de 3 luni jumate,si i-am schimbat de curand medicul de familie.Aceasta i-a depistat o mica hernie ombilicala si mi-a recomandat sa folosesc un plasture peste buric cam timp de 6 saptamani.Abia acum am inceput "tratamentul"si nu stiu cat de eficace va fi.Oare sa ii dispara sau v-a trebui sa ajungem la operatie?

Floricica Cu Vechime miha1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2008
    Postari in forum
    5.987
    buna ani! si Dani al meu are hernie ombilicala si are 6 saptamni. si mie mi-a zis sa-i pun un banut cu plasture dar am patit-o ca aseara cand i-am luat plasturele jos s-a luat cu tot cu piele de imi venea sa mor ca chinui copilul. acuma caut prin farmacii daca gasesc ceva bandaj pentru buric ca fetele de pe fornum imi zice ca este numai eu in cartier nu am gasit de aia l-am trimis pe sotu la o farmacie mai mare pe centru. te tin la curent daca gasesc si e buna de ceva. astept vesti de la tine daca tine faza cu banul.
    Due Date
    Avem 9 dintisori.

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    eu cred k banutul este cea mai buna solutie,si eu i-am pus fetitei mele pt k la 6 zile de la nastere i-a picat buricul si a ramas īn afara foarte mult si i-am pus banut īmpaturit īn tifon si peste īl legam tot k tifon dar de jur īmprejurul corpului si a mers,īn 2 saptamani a facut un buricut foarte frumos.multa sanatate va doresc si sper sa va treaca curand
    mamy:Liliana
    tati:Cristi
    minunile din viata noastra:ANTONIO 25.iunie.2003 NOEMY 29.mai.2008
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior gabrielaene's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    4.656
    noi am avut hernie ombilicala pana la 3 luni jumatate. am fost la spital si ne-au spus ca nu e nevoie de nici un banut,ca se inchide singura gaurica aia pana la 2 ani.in cazul in care nu se inchide tb operat. trebuie verificat din cand in cand sa intre matzul acela(intestinul) prin gaurica aceea,sa nu se stranguleze ca atunci este o problema.
    Lilypie First Birthday tickersLilypie Third Birthday tickers

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    buna Ani
    si noi am avut hernie ombilicala deoarece bb a plans f mult si tare inca de la inceput, iar buricul nu i se retrasese deloc
    am folosit un plasture pe care ni l-a dat pediatra si tot ea ne-a aratat cum sa-l prindem: impingi buricul inauntru si deasupra vii cu pielea din laterale si faci un pliu, apoi lipesti. Il tineam cate 4 zile lipit asa, apoi o zi fara si tot asa
    Pliul acela il faceam o data pe vertical, o data pe orizontal.
    Da rezultate metoda asta, acum are buricul bagat inauntru.

Am incercat si cu centura de la farmacie, dar nu statea deloc, ii cadea imediat
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    cu banutul nu prea merge dc buricul e f umflat si in afara, la noi n-a avut nici un efect
    centura ombilicala se gaseste la sensiblu, de la Sana si costa vreo 10 ron

cea mai eficienta metoda la noi a fost tot cu acel plasture. si stiu ca operatia se face dupa 1 an
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Membru inregistrat la
    17.09.2008
    Postari in forum
    5.987
    eu am cumparat centura de la sana dar degeaba ca el cum se foieste tot cade in jos. acuma ii pun banut infasurat in tifon si il prind cu leocoplast si deasupra ii pun si fasa elastica sa tina leocoplastul si asa deabia sta cum trebuie ca altfel se dezlipeste. parca observ ca se mai retrage dar mai am mult de pus. va tin la curent.
    Due Date
    Avem 9 dintisori.

Membru inregistrat la
    17.09.2008
    Postari in forum
    5.987
    am fost azi cu Dani la spital ca chirurgie sa-l vada un chirurg si ne-a zis ca hernia e mare dar e prea mic pentru operatie si daca nu se retrage sa revenim dupa 2 ani. a zis ca degeaba il bandajez ca orificiul in care intra buricul e mai mare de 2 cm si nu o sa stea. mai are o sansa sa se retraga cand isi intareste muschii de la burta, cand incepe sa se ridice.
    Due Date
    Avem 9 dintisori.

Floricica Nou Venita mororam's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2009
    Postari in forum
    1
    buna! si eu am un baietel de 7 saptamanicare a fost depistat cu hernie ombilicala,atat de med de familie cat si de pediatru. mi s-a spus sa-i bag buricutul inauntru si sa-l fixez cu un plasture. sper sa de-a roade operatiunea pe care abia am inceput-o si sa nu ajungem la operatie.
    matei

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    buna ani,
    piciul meu a avut hernie ombilicala. Am incercat varianta cu banutul si nu a avut niciun rezultat, din contra se iritase de la atata leucoplast cat puneam zi de zi sa tina banutul.

i-am cumparat centura ombilicala de la sana si am fost foarte multumita de ea. cred ca am dat pana in 10 ron pe ea, nici nu mai tin minte exact. oricum, cert este ca s-a vindecat in 2 luni , de cand i-am pus centura.

ideea e sa nu te sperii prea tare, de regula medicii decid daca hernia trebuie operata sau nu cand copilul este mai mare. majoritatea herniilor ombilicale se vindeca singure pana in 6 luni.

in ceea ce priveste impinsul buricului inapoi cu degetul , noua dr ne-a interzis. ne-a spus clar ori banutul ori centura. cu degetul ne-a zis c aputem sa apasam prea tare sau prea mult si mai mult sa stricam decat sa grabim vindecarea.

multa sanatate la bebel!