Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.096

Cum tratam o 'raceala" la bebelus inca de la inceputul ei?

fetelor vroiam sa vorbim putin de tratamentul de inceput al unei raceli la bebe
    ma refer la raceala cu mucisori..
    sau la una care debuteaza cu febra..
    sau cu ambele..
    eu sunt necajita ca mereu am impresia ca nu stiu cum sa actionez la inceputul racelii ca sa nu se agraveze..
    Doctora copiilor are acceasi melodie..hmm..panadol cu nurofen alternativ..plus picaturi pt nasuc..si curatarea nasului de mucisori cat se poate de des
    eu la raceala lui bebe care are 11 luni..i-am dat 3 zile panadol.la 6 ore..apoi dupa cele 3 zile.avea mucisori galbeni..am zis ca e de final..dupa inca 3 zile a inceput sa faca febra usoara..cam 38..i-am dat 2 zile supozitoare..avea reprize d efebra..dupa aceasta faza..a inceput din nou cu mucisori...si inca o rpoblema TUSEA care era seaca
    i-am dat inca 5 zile de sirop de Tuse..acum s-a rupt tusea..dar inca avem mucisori.nu multi..dar sunt
    si deja avem 2 sapt de cand tragem..
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de afrodita-elena Vezi mesajul
    fetelor vroiam sa vorbim putin de tratamentul de inceput al unei raceli la bebe
    ma refer la raceala cu mucisori..
    sau la una care debuteaza cu febra..
    sau cu ambele..
    eu sunt necajita ca mereu am impresia ca nu stiu cum sa actionez la inceputul racelii ca sa nu se agraveze..
    Doctora copiilor are acceasi melodie..hmm..panadol cu nurofen alternativ..plus picaturi pt nasuc..si curatarea nasului de mucisori cat se poate de des
    eu la raceala lui bebe care are 11 luni..i-am dat 3 zile panadol.la 6 ore..apoi dupa cele 3 zile.avea mucisori galbeni..am zis ca e de final..dupa inca 3 zile a inceput sa faca febra usoara..cam 38..i-am dat 2 zile supozitoare..avea reprize d efebra..dupa aceasta faza..a inceput din nou cu mucisori...si inca o rpoblema TUSEA care era seaca
    i-am dat inca 5 zile de sirop de Tuse..acum s-a rupt tusea..dar inca avem mucisori.nu multi..dar sunt
    si deja avem 2 sapt de cand tragem..

Afro sa iti spun eu ce tratament mi-a dat pediatrul aici ,pentru baietel cu febra si tuse seaca
    2 supozitoare cu prednison parca pentru febra
    vibrocil pt nasuc,mucisori
    si pentru tusa :imbracat bine si dormit cu geamul deschis..stiu ca poate e frig ,dar el are faringele strans,gatuit si are nevoie de aer ca sa se elibereze,de asta vine tusa seaca!
    iti spun ca intr-o zi baietelul meu era ca nou..fara antibiotic!!!incearca si vei vedea minunea!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
    Dintisori:1,2->mai;3,4->august;5,6->sept;7,8->oct
    Maselute:1,2->noiembrie;3,4->decembrie

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    Afro,eu am procedat de fiecare data cam asa:nurofen dimineata,la pranz si seara...pus apa de mare in nasuc si apoi curatat cu batista bb,apoi pus ophtamesone cate 2 pic. in fiecare nara.daca se colorau mucisorii ii puneam ophtamesone-n..
    schema asta de tratament o am de la pediatra lui David si a functionat de multe ori la noi...David are 3 ani si n-a luat deloc antibiotic pana acum...

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    si mi-a spus fara prea multa caldura ca nu-l ajuta!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
    Dintisori:1,2->mai;3,4->august;5,6->sept;7,8->oct
    Maselute:1,2->noiembrie;3,4->decembrie

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    eu doar ce am trecut peste o "mucioiala" fetita mea are aproape 5 luni. eu i-am dat oscillococcinum cate un tub dimineata si seara timp de trei zile. inca mai are mucisori dar foarte putin . ieri am iesit si afara. aaaa si mucii aspirati de cateva ori pe zi sa curatam caile respiratorii

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.096
    Nicole da.are mucisori colorati..
    ophtamesone-n este bun si pt bebe de 11 luni?
    de azi ii dau Septilin..sa vedem daca il va ajuta
    sperrr

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.096
    Antibiotic nu i-am dat de data asta
    dar data trecuta i-am dat..
    imi este frica sa nu se agraveze..

BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    Afro,trebuie bine curatat nasucul,asta-i buba cea mare...zac acolo si de-aici toate complicatiile...

Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    da,merge si la 11 luni...consulta un alt pediatru daca nu esti multumita de cel pe care-l ai acum!

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.096
    Nicole l-am curatat zilnic..de cate ori am simtit ca il aud 'haraind " din nas..
    am batistuta bebelusului...
    dar nu stiu cat de indicat este sa il aspiri asa de des..off

BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    din cate imi amintesac eu, ori de cate ori este nevoie...important este sa-i pui apa de mare ca lumea in nasuc,sa se inmoaie mucisorii ca lumea!