Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata kataiuli's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2007
    Postari in forum
    1.743
    asta-i si placerea mea ..de cand m-am lasat de tigari ( cand am aflat ca sunt iar insarcinata )..le-am inlocuit cu ciocolata...si rau am facut...acum mi-a trecut ...am inlocuit-o cu mere ( fructe in general )
    Lilypie Next Birthday PicLilypie Next Birthday Ticker
    Lilypie Next Birthday PicLilypie Next Birthday Ticker

Floricica Debutanta flosim's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    952
    Buna mamici.
    Bb-lusul meu are piodermita pe fata (a avut si pe frunte si in cap si i-au trecut), adica niste bubite mici, dese cu varful alb (de la un stafilococ luat din spital). Am mers la medic si ne-au dat 4 tipuri de crema pe care sa le alternam: Baneocin, nidoflor, fucidin, baby rush cream, si pe langa astea am incercat eu, bephantene. Dintre toate doar nidoflor a dat ceva rezultate dar nu definitive. Acum am impresia ca se inmultesc spre cap iarasi. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Ce ati folosit? Eu nu mai stiu ce sa fac. O sa adaug poze la album cu bubitele pe care le are.
    Lilypie Third Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Wow, am vazut pozele , imi pare rau pentru el saracutul, sfatul meu e sa mergi la un dermatolog, ma gandesc ca ar putea sa recolteze un pic din bubite sa faca o antibiograma sa gaseasca exact la ce antibiotic e sensibil mai ales ca este luat din spital unde sunt mai rezistenti.Se pot prepara creme in farmacie dupa rezultatul respectiv.Sper sa te ajute cumva toate astea, eu am fost purtatoare de stafilococ auriu si mi-a luat cateva luni bune sa scap de el.Mult succes[floare galbena]
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna mamici, am spus ca va tin la curent , am fost la dr si ne-a prescris un alt emolient mai concentrat si un antihistaminic sirop dar nu s-a schimbat nimic, Oli se scarpina f tare si eczema incepuse sa zemuiasca. Asa ca am aplicat din nou cortizon si in 2 ore deja era mult mai bine, acum incepe sa se vindece, ce sa facem , unii bebei sunt mai sensibiliS i mai pun si crema de musetel care se pare ca-i prieste.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Cristina , ma bucur ca Oli e mai bine. Daca ajunsese asa de rau eczema atunci, cred ca e bine ca ai folosit crema cu cortizon. Eu zic sa-i mai dai si siropul antihistaminic, ca va fi mult mai bine in cateva zile. Si eu i-am dat Ioanei cand a facut criza aia mare 5 zile la 6 ore cate o lingurita plus prednison, care e un medicament foarte tare si pe care, desi era doar 1,7 ml n-am putut sa i-l dau ca era tare rau si nu lua aproape nimic din el, dar nici n-am mai chinuit-o cu el . Dar in orice caz asa frumos i s-a refacut pielea dupa tratament, de nu se mai vedea nimic. Acum mai are foarte putin pe obraz, care apare si dispare, dar ii pun crema tot timpul si vad ca-i face bine.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Doloro,abia acum am intrat si eu pe topicul asta si vad cu ce va confruntati!

Sa stii ca asa a patit si bebitza mea,era toata o eczema pe fetishoara si gat plus umeri si am fost cu ea la dermatolog,avea 2 luni fara cateva zile si..noua ne-aprescris Nizoral dimineatza si un unguent cu cortizon seara..strat f subtire(si grija mare sa nu-si bge manitzele in guritza daca se atinge cumva),iar unguentul cu cortizon NU MAI MULT DE 3 ZILE...si a mea a scapat cu astea 2! Acum ii mai apare cateodata doar pe fetishoara ,in special la barbitza din cauza ca saliveaza f tare si ii mai pun doar Nizoral si se duce!

Ce sa zic,sanatate multa si ..sa ma tii la curent cu evolutia eczemei!

Pupici!
    Adevarul este rareori pur si niciodata simplu.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Aaaa..si pt pielicica f uscata ...ca o crusta cand o atingi(desi cu ochiul liber pare curata) crema Atoderm PP..este de la Bioderma,fara coloranti,parfum etc si este excelenta,se poate aplica pe fata si corp fara probleme! Eu ii dau zilnic in zonele uscate si pefata inainte s-o scot afara(plus scrie ca o poti folosi si in combinatie cu tratam zilnic). Nu stiu daca in UK se gaseste desi s-ar putea,aici costa un tub de 200 ml cam 430-450 mii dar MERTA!

Mie dermatologul mi-a zis ca nu-i alergie ci dermatita seboreica pe care o fac marea majorit a bebelushilor in primele luni de viatza si ca..daca bebe poarta si lucrshoare din material iritant(alergenic) sau patrici ori hainutze aspre poate reaparea sau se poate agrava. Eu aveam un combinezon pt asta mica ce avea pe interior un material posros,ca lana..si in contact cu pielicica se inrosea instantaneu..si l-am schimbat! de spalat o pal acum doar cu produse Mustela,cam scumpe dar F BUNE...nu contin sapun si lasa pielea hidratata!

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    paturici am vrut sa scriu! Scuze pt greseli dar..se agita bebe in brate si tastez in mare graba!

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    am fost si eu la doctor cu ken si mi-a dat 2 creme ,,una pentru fata ,,arata ca o vaselina dar nu as putea sa va zic cum se cheama ,,cealalta tot ca o vaselina pentru gat ,,,avea si pe gat cateva pete .Acum vreau sa zic ca i-a trecut dar aparitia acestor eczeme ramane un mister...nu m-a lamurit deloc doctorul ,,ba alergie..ba de la lenjeria patului ,,eu cred ca nici ei nu stiu ...Am fost la control de 4 luni cu baiatul , ,,si am vazut o gramada de bebei de aceeasi varsta cu ken ,,care aveau bubite pe fata si inca cum...bine ca i-a mai trecut si lui Oliver ,,cristina ...multa sanatate!
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Cortizonul asta a facut minuni pana acum ,cum ai vazut si tu Camelia cu prednisonul, am inceput sa ii aplic de duminica de 3 ori pe zi strat f subtire si de azi incep sa scad pana la o aplicare pe zi , max 4 zile.
    Ai dreptate ar trebui sa continui cu siropul dar e asa de greu sa il fac pe Oli sa ia din lingurita , mai mult da pe afara, o sa mai incerc seara, vad ca il face f somnoros.Sper sa nu mai aiba vreo criza asa de urata, e tare dificil mai ales cand plange din cauza mancarimii

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna Anissia , imi pare rau ca ai avut SI problema eczemei, folosim si noi o crema pe baza de parafina, f concentrata doar pt maini si picioare , vad ca pe piept nu o suporta, banuiesc ca a ta crema e cam la fel.

Am vazut ca mai multe mamcici folosesc Mustela dar eu nu am vazut aici, vreau sa gasesc produse de baie delicate pt Oli dar deocamdata nu folosim sapun sau sampon, doar apa simpla.

Din cate am mai citit si eu lenjeria de pat trebuie spalata la min 60 grade si sa fie numai din bbc la fel si cu hainutele , sa dam cu aspiratorul de cateva ori pe sapt ca sa indepartam praful si acarienii care traiesc in el si care se pare ca inrautatesc evolutia eczemei.
    Multa sanatate