Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Buna fetelor, fetita mea de vreo saptamana si jumatate are bubite mici multe si rosii pe corp, adica pe langa gat ,pe burtica,pe spate... dar din cand in cand unele se inrosesc si se face o pata rosie in jurul lor, am avut pe burtica, pe spate pe manute...dupa cateva ore dispar a doua zi iarsi apari in timp ce luam Zyrtec am avut; chiar si cand am renuntat la fructe si am papat doar mar, si in acea perioada nu am papat ficatel sau out..., drita pediatra a spus ca cel mai probabil este o alergie de la mancare, dar nu i-am introdus nimic nou in alimentatie.Sa mai intalnit cineva cu aceasta problema, mi-ar fi de ajutor un sfat.Multumesc.
    Lilypie Kids Birthday tickers
    mami Loredana si tati Sorin

Floricica Avansata irina.braescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    2.160
    buna Loredana! si Sarei i-au iesit bubite mici si dese pe gatulet, burtica si in zona cefei, eu zic de ca e de la caldura. am intrebat si o cunostinta care e medic si mi-a spus si ea la fel. sper ca si la puiuta ta sa fie tot de la caldura si sa nu fie nimic altceva. sanatate multa!

Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Multumesc Irina de raspuns, deosebirea este ca la noi mai apar si pete rosii din loc in loc, care cred ca sunt de la vreo alergie, dar nu i-am introdus nimic nou in alimentatie dar petele tot apar si dispar.

Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Se pare ca au disparut si ca erau de la caldura si petele acelea rosii, ptr ca de vreo saptamana e cam rece la noi si nu mai face nici bubitele mici si rosii si nici petele acelea rosii, sper sa nu mai apara.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Buna Lore,
    Pt bubitele de la caldura este foarte buna mixtura mentolata.

Sanatate multa Vanessei!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers

Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Multumim ruxidadi, am dat-o cu calamine pe petele rosii , care au disparut de la sine, iar ptr bubitele de la caldura pun pe un disc demachiant pudra de bebe (simpla, nu mentolata sau de fructe) si o tamponez, dispar cele de la caldura,apoi apar altele, dar pe mine ma ingrijora petele cele mari rosii ca si la alergie, dar bine ca au disparut acum.Oricum multumesc.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Lore, eu am crezut ca a avut doar de la caldura. Cele mari ca o alergie pot fi alergie la ceva. Victor a avut si a fost diagnosticat cu dermatita atopica.

Trebuie sa urmaresti si sa-ti dai seama la ce face alergie. Noi faceam la detergent, in concluzie am luat detergent special pt copii, hipoalergen, si clatesc hainutele lui de inca 2 ori suplimentar fata de clatirea inclusa in programul masinii.

De asemenea, fiindca Vanessa e mai maricica, trebuie sa urmaresti sa nu aiba alergie la vreun aliment (ou, peste etc) si daca da sa-i scoti acel aliment si sa incerci sa-l introduci mai tarziu. Altfel risti sa nu tolereze toata viata acel aliment.

Pt predispozitia la alergii trebuie sa stii ca nu-i face bine caldura. In casa trebuie mentinuta o temperatura placuta, sa ai grija sa nu o tii prea imbracata ca sa nu transpire. Apa de baie trebuie sa fie un pic mai rece decat se recomanda, cam 36 de grade.
    De asemenea, trebuie sa nu fie praf in casa, mucegai, igrasie.

Am auzit de un caz in care alergia era provocata de pernele cu fulgi. Daca observi ca e de la perne exista perne speciale.

Sper sa-ti fie de folos informatiile!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers

Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.531
    Multumesc frumos Ruxi, ciudat este la noi ca nu i-am introdus si nici nu i-am scos vreun aliment,nu i-am schimbat detergentul, nu o inbrac foarte gros din contra acum sta in casa cu un maieut si pampers, nu avem igrasie,mucegai,praf(incerc sa fie cat mai curat posibil), sunt constienta ca a fost ca o alergie dar nu imi pot imagina la ce ; ma bucur ca nu a mai facut de atunci incoace; multumesc inca odata ptr raspuns

Floricica Nou Venita anonimata's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2010
    Postari in forum
    3
    buna.. sunt putin ingrijorata ca ia aparut si lu piticu meu bubite pe fata iar acum sau extins pe cap si piept sau inmultit si nu stiu de la ce o fi....