Like Tree1Likes

Bebe care plange cand se trezeste

Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    Va rog sa mi dati si mie un sfat ca nu mai stiu ce sa fac,,poate mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva .Bebelusul meu de 8 luni plange cand se trezeste de fiecare data ,,chiar daca sunt langa el ,,,pana nu urla bine de ne aud vecinii nu se poate sa incepem dimineata doar daca il iau in brate se linisteste ....rareori se trezeste calm ..cand stiu ca trebuie sa se trezesca ,,ma pregatesc psihic ,,sunt foarte stresata ...l-am lasat sa planga uneori dar nu pot suporta si asa il iau in brate ....nu vreau sa fie un rasfatat ,,de fiecare data cand se trezeste sa fiu nevoita sa legan ca sa l linistesc ...
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    si eu patesc la fel. eu cred ca se sperie, sunt dezorientati si se gandesc ca poate nu suntem acolo pentru ei cand se trezesc. al meu are 1 an si am aceeasi problema, nu de f mult timp. eu cred ca o sa le treaca si nu ai de ce sa iti faci f mari probleme. important e ca se calmeaza. eu il iau in brate, il mangai, ii spun ca il iubesc si ii distrag atentia, il duc la geam, la oglinda etc si se calmeaza. cred ca in timp se vor convige de faptul ca suntem acolo pentru ei, in orice moment si o sa le treaca.
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Cred ca mai depinde si de cum adorm, daca suntem langa ei probabil se asteapta cand se trezesc sa fim tot acolo, daca nu se sperie ca sunt singuri si plang.Si Oliver face la fel mai ales in timpul zilei , dimineata insa nu , se trezeste normal si incepe sa se joace, se ridica in patut si se uita la mine.
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    ei, esti norocoasa! noi ne trezim dimineata cu foamea in gat :-)))) si urlam pana ne intra biberonul in gura.
    Ankys likes this.
    Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Nou Venita chris07's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2008
    Postari in forum
    260
    si la noi se intampla sa tipe, dar nu ziua, noaptea cand se trezeste, si pana ii dau sticluta nu se linisteste; nu stiu poate o fii de la dintisori, pt ca inainte nu tipa asa...tare as vrea sa nu-i mai dau noapte lapte, dar nu tace pana nu ii dau sticluta de laptic. Peste zi nu tipa cand se trezeste, sta in patic linistet si se joaca uneori si o jumate de ora, dupa care incepe sa maraie, sa ma atentioneze sa merg la el.
    Dana

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    da ,,cristina ,,chiar ca esti norocoasa ! ce nu as da sa faca si ken la fel ...azi dimineata ,,de exemplu ,,s-a trezit ,,,m-am dus langa el si a inceput sa planga ,,,vrea sa fie imediat luat in brate ...oare cum sa procedez ,,sa l iau de fiecare data si sa l mangai ,,etc ca asa tace sau sa l las asa singurel ,,chiar daca plange ,,, ca sa se obisnuiasca ???
    Lilypie 2nd Birthday Ticker

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Problema asta apare la fiecare trezire (ziua, noaptea) sau doar dimineata?
    Ema e de obicei foarte bine dispusa dimineata si se joaca singura in patut pana ma zareste prin preajma..atunci rade un pic si apoi brusc i se activeaza senzatia de foame. Ziua doarme mai nou pe burtica si cand vrea sa-si schimbe pozitia se trezeste si atunci plange de ciuda si nu mai reuseste sa adoarma la loc..atunci trebuie neaparat sa o mangai si sa o impac.
    Eu cred ca in locul tau l-as lua in brate de cate ori e nevoie..nu stiu daca e cea mai corecta metoda dar eu nu rezist s-o aud plangand. Mi se pare ciudat sa lasi un bebe de cateva luni sa planga pana ii trece de la sine..hi hi, ce bine ca soacra nu citeste topicul asta!
    Dar poti incerca sa descoperi cauza - daca se poate, eu cred ca are el un motiv de plange, frica sau foame sau altceva; sau eventual sa gasesti o "cale de mijloc" - nici sa-l iei in brate dar nici sa-l lasi singur, poate sa-l tii doar de manuta sau sa-i dai jucaria preferata sau sa-i arati ceva care ii place (Emei ii place aparatul foto, se cuminteste ca prin minune cand il zareste). Dar s-ar putea sa nu mearga, mai ales daca e prea somnoros si agitat si in cazul asta nu cred ca e o tragedie sa-l iei in brate..o sa creasca el si o sa inteleaga mai usor.
    Parerea mea..
    mami Adina si printesa iubita Ema - Stefania

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    se mai intampla si la noi treaba asta,chiar azi dimineata cand s-a trezit plangea rau de numai puteam sa-l impac,poate a visat ceva sau de la dintisori ca are gingiile umflate
    Lilypie Kids birthday PicLilypie Kids birthday Ticker

Floricica Debutanta andrutza_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2008
    Postari in forum
    673
    eu cu cel mare am avut pb asta
    mai tot timpu se trezea urland de-i luasem frica
    cand se trezea trebuia sa fie cineva cu el sa-l mangaie,sa-i vb
    cam pana la 2 ani apoi n-am mai avut pb
    rabdare multa si o sa treaca si la tine
    madalin andrei 20 sept 2007
    radu florentin 17 mai 1994
    maria(mami)24 01 1971
    nicusor(tati)7 03 1967

Floricica Nou Venita mihaelaapostol's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2009
    Postari in forum
    1
    Nu stiu ce sa fac copilul meu se trezeste plangand foarte rau se incordeaza si la un momendat zici ca nu mai respira, mi sa intamplat de doua ori pana acum, voi ce parere aveti de la ce poate sa fie, imi puteti da un sfat.

Floricica Nou Venita iuliana burlacu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2009
    Postari in forum
    68
    Si fetita mea face la fel.A fost cumintica si a dormit bine pana la primul dintisor .De vreo 4 luni incoace, urla si in timpul noptii si la trezire de ma baga in boale. Se sufoca de plans, de zici ca cine stie ce a patit. Sper ca e o perioada si ca o sa treaca , asa cum au trecut si celelalte mici probleme.
    Rabdare multa si ,daca ti se pare ca e ceva serios, telefon la pediatru.