Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana cinderella's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    Dragelor, iata ca ne luptam de 2 luni cu o tuse care nu cedeaza nicicum, cu nimic..pulmonar e o.k..numai ca dimineatza in zori tuseste..si nu mereu..sunt si zile fara tuse..ne-am programat si la alergolog, pentru teste...si ni s-a recomandat sa facem aerosoli cu dexametazona, acc fiole si ser..am emotii, e ceva nou pentru noi..astept sa imi povestiti voi intai cum e..apoi prind curaj si folosesc si eu pentru prntesa mea..

Voi cum ati folosit acest aparat?? cu ce substante? si in ce cantitate?

Apai unde oare sa cer ajutor daca nu la voi, dragelor..?
    multumesc anticipat pt raspunsuri si ma bucur sa va am alaturi..
    viata nu se masora in nr. de respiratii, ci in nr de momente care iti taie respiratia...

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Eu am folosit aparatul de aerosol insa pentru mine si fiind insarcinata ca "medicament" doar ser fiziologic am putut folosi,dar am cunostinte care l-au folosit la copii,aici pentru tuse asta iti spune sa ii faci copilului,nu prea pupa ei siropuri de tuse.Medicamentul si cantitatea ar trebui sa ti le spuna pediatrul tau ca difera de la unul la altul........singurele inconveniente sunt sunetul care poate deranja pe unii copii si masca ce trebuie sa io pui pe fata copilului si ai sanse mari sa nu-i prea convina.......un pupic si insanatosire grabnica micutzei!
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Buna!Si noi am folosit aparatul cu aerosoli si ne-a prins bine.Rares nu tusea, insa nu respira complet si astfel doctorul ne-a recomandat aparatul cu aerosoli.Noi l-am folosit cu Ventolin,insa dupa cum spunea si o alta mamica ,medicamentatia difera de la caz la caz si la indicatiile stricte ale medicului.Daca te intereseaza si alte cateva pareri la-Cutia neagra-Nebulizator-mai gasesti cateva unele,chiar , comentarii si sugestii.Va doresc multa sanatate si vindecare grabnica.
    babybaby development

Banned Floricica Cu Vechime mother2's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    8.341
    Carmen eu am folosit aparatul cu aerosoli pentru fetita mea (pe atunci avea 8 luni).
    A facut o raceala foarte urata, cu nas infundat; am mers pe litoral si probabil si schimbarea climei, eram la sora mea in Italia si acolo doar ser fiziologic ne-a indicat, a spus ca altceva nu e recomandat.
    Si acolo oricum nu se da 'la liber' ca la noi aproape orice.
    Aparatul cu aerosoli l-a imprumutat sora mea de la o prietena doctorita, era cam ASA am cumparat fiole mici de ser fiziologic. Cutia are in interior un recipient mic unde se pune serul. Am facut aerosoli (cu mareee greutate) de 2 ori pe zi timp de 3 zile, ca timp daca retin bine cam 10 minute odata (cam atat dura pana se evapora fiola). Fiola nu mai retin gramajul dar era de aia mica, cum e fiola de algocalmin maronie
    La inceput cum spuneam a fost mare chin dar apoi am reusit sa-i fac dimineata inainte de trezire si seara la culcare. Nu-i puneam masca chiar pe fatza, o tineam foarte aproape de fatza ei si asa a mers.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    1.000
    medicamentele se administreaza doar in doza stabilita de medic si la recomandarea lui.nu folositi doar pt ca a folosit si vecina.aparatul este f eficent pt noi s-a dovedit a fi singura metoda care ne salveaza de antibiotic.multa sanatate.singurul produs care se poate administra fara prescriptie e serul fiziologic cca 2 ml la o sedinta!
    Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    iuliagabriela,ioabrasov, Cristina,adrianarenata...
    dragelor, va multumesc din suflet pentru timpul acordat si pentru impartasirea parerilor si experientelor voastre in acest sens...m-am mai elucidat nitel..
    aerosolii ni i-a recomandat pediatra, am facut si eu acum cativa ani,..insa cand e vorba de printesa am emotii mari cat casa..
    Crstina, sar-na de link(pup nazdravanii de Patri si Cristi)..aparatul procurat de noi e putin diferit..sper sa reusim cu bine..va pup..
    viata nu se masora in nr. de respiratii, ci in nr de momente care iti taie respiratia...

Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    am citit acum si topicul din arhiva..multam fain..

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Mi-a facut placere.Insanatosire grabnica .
    babybaby development

Floricica Nou Venita garcineanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2008
    Postari in forum
    103
    buna fetita mea a avut bronsita la 2 luni si doctorul mia recomandat sa fac aerosol.
    eu ii punem o fiola de ser fiziologic cu o fiola de acc.
    eu ii faceam dimineata si seara cam 15 min .
    insanatosire grabnica.

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Eu as vrea sa stiu ce aparat de aerosoli ati folosit. Eu vreau sa-i cumpar pentru ca raceste des si la fiecare raceala ni se da antibiotic. Insa fara antibiotic raceala da in laringita. ASa ca nu scapam de metoda asta de tratament. Si acum tot caut ce aparate de aerosoli sunt mai bune. Am citit ca cele cu ultrasunete sunt silentioase si nu deranjeaza asa tare copilul.
    NUmai ca aparat cu ultrasunete am gasit Laica la un pret cat de cat avantajos dar au o problema la fabricarea lui si multe din aparatele acestea vin defecte.
    La Omron am gasit o varianta cu ultrasunete dar era peste 800 lei si nu dispun de un asemenea buget.
    Despre alte aparate nu am gasit pareri ca sa-mi dau seama daca sunt in regula sau nu.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Noi am cumparat un aparat pentru aerosoli cu ultrasunete "Laica". Iana era racita de doua luni si nu mai stiam ce sa ii facem. Noaptea se inneca cu secretii nazale si tusea mereu din cauza lor (secretiilor). Pediatra ne-a prescris antibiotic, dar parca nu i-as fi dat doar pentru niste muci. Si i-am facut aerosoli (avea vecina aparat:)) Am sunat desigur pediatra inainte si am intrebat. Am pus 1 ml ser fiziologic si 1 ml ACC din fiola. Iana s-a cam zbatut si a urlat, dar dupa 5 minute de aerosoli a vomitat o cantitate impresionanta (si extrem de gretoasa) de secretii pe care le tot inghitea, nestiind ce sa faca cu ele. Am cumparat si noi aparatul (Laica cu ultrasunete, 280 ron, complet silentios) si l-am folosit cateva zile (primele doua zile dimineata si seara, apoi inca trei zile numai seara inainte de culcare). Dupa aerosoli am extras secretiile nazale cu batista bebelusului. Problemele de respiratie in timpul noptii au disparut. Am folosit si noi adultii aparatul cand am fost raciti. intr-adevar se simte diferenta. Trebuie doar sa va spuna medicul ce sa puneti in aparat. Se pot administra si antibiotice pe aceasta cale, fara sa afecteze sistemul digestiv. Nu fac reclama, dar o sedinta de aerosoli face minuni, chiar daca se foloseste numai ser fiziologic (eu il cumpar in punga mare, pentru ca e cel mai ieftin si extrag cu seringa cantitatea necesara). Ma bucur ca l-am cumparat. Si il folosesc si prietenele mele cand au nevoie (desigur, cu acordul medicului si cu medicatia prescrisa de acesta:)).