Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    fetele, mi-a zis doc sa-i dau 17 pic de calciu/zi!!!! am citit tot ce ati scris si nimeni nu a avut asa mult...mi-a gacut analize pe loc si a zis ca sunt ok, nu e anemica, dar are o mica scadere de fier si sa-i dau Ferrum Hausmann cate 17 pic/zi; mi se pare foarte mult, nici nu stiu ce sa fac;

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.376
    din cate vad in prospect se dau pana la 20 picaturi pe zi la copii pana la 1 an, dar daca zici ca nu are mare lipsa de fier mi se pare cam mult 17 picaturi. de ce nu mai intrebi inca un doctor?

Due Date

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    asa am sa fac, irina. nu sunt impacata cu doza recomandata de doctorita mea...oricum, am observat la ea ca foarte repede recomanda calciu si fier...poate prea repede. mi-a zis sa iau si m=niste homeopate si, cand am intrebat-o pentru ce sunt zicea ca sunt pentru crestere, pentru agitatie, dar sa nu-i dau, sa le tin acolo...nu zic ca e rau sa fii pregatit, dar mi se pare ca de fiecare data mi-a dat cate un medicament sau sirop, sau ceva...eu sunt genul de om care iau pastile mai greu, nu vreau sa o indop pe fetita cu diverse....chiar si homeopate; oricum, in paralel merg la alt doctor, la particular, in el am mai multa incredere si o sa merg din nou cand ne intoarcem de la tara, sa o vada pe micuta; si il intreb si de fier...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.754
    Noi avem aceeasi pediatra la ambii copii. La Ioan nu mi-a dat fier deloc si nici nu am avut probleme legate de greutate sau mancare( sa faca mofturi), analize i-am facut la 3 ani si n-are anemie, dar Mariei care a fost la controlul de 8 luni saptamana trecuta, mi-a zis sa-i dau preventiv Fe Haussmann 5 pic/zi pana se termina flaconul...
    Si Maria papa bine, e drept ca e mai alba ea, dar nu foarte, n-a luat antibiotice decat de 2 ori pana acum,are 8300g si 71 cm,dar avand in vedere ca n-am de ce ma plange in privinta pediatrei am inceput sa-i dau...
    Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa. Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.

Floricica Nou Venita dana-balmus's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    4
    Salut, sunt noua si nu stiu, intradevar ajuta acest Fe Haussmann? Fetitei mele nu-i ajunge fier si medicul mi-a recomandat sa-i dau Hemofer, insa nu poate sa-l sufere?
    Balmus

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    dana ce e hemoferul?
    siropel?
    timo al meu a avut carenta fff mare de fier si noua ne-a recomandat medicul VENOFER
    am facut perfuzii 5 zile si i-a crescut hemoglobina cu 2 unitati
    acum mentinem ci fer haussman...20 picaturi pe zi
    MAMI DIANA SI NAZDRAVANII EI IUBITI
    Lilypie Kids Birthday tickers & Lilypie Fourth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    noua ne-a fecut venofer deoarece la carenta lui mi-a spun ca cel pe gurita nu o sa-l asimileze
    daca nu il poate suporta pe asta cred ca mai sunt si alte feluri de administrare a fierului...cum a fost in cazul nostru

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    azi am fo la doc la control cu timo si mi-a zis doctorul ca fierul haussman nu isi face efectul
    e prea slab
    pt copii cu carenta de fier nnu e bun
    noua ca sa mentinem hemoglobina la valori acceptabile ne-a prescris niste fiole de la TOTHEMA
    30 de zile cate o fiola pe zi, de baut
    mi-a mai spus ca au fost copii care nici dupa 3 luni de fer haussman nu le-a crescut hemoglobina
    e bun poate pt cine nu are probl cu anemia dar ca sa tratezi nici vorba

Floricica Nou Venita dana-balmus's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    4
    Hemofer - sunt picaturi orale, insa nu ajuta la nimic! Eu ii dau Hemoglobin Plus, e siropel si foarte gustos, din struguri. Sa-mi spui daca ajuta aceste fiole de TOTHEMA? Sa fiti sanatosi
    Balmus

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    ii dau tot'nema deja de 12 zile si il varsa tot.am incercat sa-i dau si cu ceiut sau apa si asa mai merge.nu stiu de ce isi face greata si il varsa dupa ce il dau, nu e rau la gust...
    cred ca o sa-l intrerup daca continua asa...i-am luat azi lapte praf similac cu fier sa incerc sa-i dau sa ved cum il accepta,asta pt ca si asa vreau sa-l intarc ca sunt si eu cu probleme cu anemia nu de alta...
    sanatate la puiuti

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    am sa interb doctorul meu de hemoglobin plus, sa vedem poate incercam