Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Bubite pe pielea bebelusului

Buna dragele mele mamici,
    De 2 saptamani fetita mea de doar 9 luni si jumatate, are bubite rosii pe piele.
    Mentionez ca bubitele mici rosii au aparut treptat,la inceput i-au aparut cateva pe gat, apoi pe jumatate de burtica.
    Vazand ca nu-i trece si ca o mananca i-am dat cu lotiune calmanta Calamine 2 zile, iar bubitele si starea de mancarime au mai trecut.
    Am mers la consult cu fetita, iar pediatra mi-a spus ca nu este nimic grav, ca are alergie de la haine.
    Eu ii spal hainutele la 60 de grade, iar dupa uscare le calc.
    Niciodata nu-i dau hainute noi nespalate si necalcate.
    Iar iau aparut bubite, dar de data asta s-a intins pe toata burtica, putin pe maini si picioare.
    I-am dat iar cu lotiune calmanta Calamine si au mai trecut putin.
    Va rog sa-mi spuneti de ce-i apar bubitele?
    Ce ar putea fi? Pentru ca nu cred ca de la hainute.
    Sa mai consult un alt medic?

Multa sanatate tuturor.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.770
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna dragele mele mamici,
    De 2 saptamani fetita mea de doar 9 luni si jumatate, are bubite rosii pe piele.
    Mentionez ca bubitele mici rosii au aparut treptat,la inceput i-au aparut cateva pe gat, apoi pe jumatate de burtica.
    Vazand ca nu-i trece si ca o mananca i-am dat cu lotiune calmanta Calamine 2 zile, iar bubitele si starea de mancarime au mai trecut.
    Am mers la consult cu fetita, iar pediatra mi-a spus ca nu este nimic grav, ca are alergie de la haine.
    Eu ii spal hainutele la 60 de grade, iar dupa uscare le calc.
    Niciodata nu-i dau hainute noi nespalate si necalcate.
    Iar iau aparut bubite, dar de data asta s-a intins pe toata burtica, putin pe maini si picioare.
    I-am dat iar cu lotiune calmanta Calamine si au mai trecut putin.
    Va rog sa-mi spuneti de ce-i apar bubitele?
    Ce ar putea fi? Pentru ca nu cred ca de la hainute.
    Sa mai consult un alt medic?

Multa sanatate tuturor.
    buna ady-ela
    eu am avut ceva probleme de genul acesta cu copilul meu cand avea vreo 3 luni. ii apareau pe fata mereu cate ceva. la inceput nu m-am panicat, ziceam ca e normal. dar dupa vreo 2 saptamani, nu mi s-a parut in regula si m-am dus la dermatolog- pediatra nu m-a putut ajuta. s-a dovedit ca are piele atopica. nimic f grav, doar ca trebuie tinut totul sub control. haine numai din bumbac 100%, clatite de 2-3 ori, fara balsam, evitarea jucariilor de plus, paturici si tot ce intra in contact sa fie numai bumbac- sunt unele hainute numai 85% bumbac, nu sunt bune, gel de dus anume pt piele atopica si crema de corp, fara ulei de corp... noi inca nu ne-am "diversificat", dar si acolo exista restrictii, pot aparea alergii. in schimb, din hrana mea au disparut: pestele, oua, alune, nuci. am respectat aproape tot ce trebuie- mai putin o jucarie draga lui de plus:))) si totul e in regula. ma rog, eu ti-am scris cazul nostru, al tau poate fi cu totul altfel, dar eu iti recomand cel mai sigur un dermatolog. multa sanatate si sa treaca bubitele!:)
    Modificata de avvva; 22.01.2012 la 09:31:05.

ADY_ELA
    Guest
    Buna avvva,Fetita mea asta vara s-a umplut de bubite din cap pana in picioare.
    Pediatra mi-a spus ca din cauza caldurii si ca are piele atopica.
    Desi este scump, i-am cumparat crema pentru piele atomica Lipikar.
    Am terminat-o, iar acuma folosesc sampon, gel dus si ulei pentru masaj de la Disney.
    Am mai uns-o si cu ulei de la Nivea.
    O imbrac numai cu hainute din bumbac.
    Nu este de la alimente.Am testat-o.
    Multumesc pentru sfaturi.

Voi merge si la alt pediatru si posibil si la dermato.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.770
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna avvva,Fetita mea asta vara s-a umplut de bubite din cap pana in picioare.
    Pediatra mi-a spus ca din cauza caldurii si ca are piele atopica.
    Desi este scump, i-am cumparat crema pentru piele atomica Lipikar.
    Am terminat-o, iar acuma folosesc sampon, gel dus si ulei pentru masaj de la Disney.
    Am mai uns-o si cu ulei de la Nivea.
    O imbrac numai cu hainute din bumbac.
    Nu este de la alimente.Am testat-o.
    Multumesc pentru sfaturi
    Voi merge si la alt pediatru si posibil si la dermato.
    faturi.

eu folosesc produsele atoderm de Bioderma si sampon de la mustela si s-au dovedit a fi f bune. cert este ca ceva nu-i place pielii. trebuie schimbat ceva. multa sanatate

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Cred ca ar trebui sa schimbi si detergentul cu care speli hainele.Si ala poate afecta piela fetitei.
    Eu am folosit DERMALIN.foarte bun.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    poate are un pic de dermatita.am patito si eu si am spalato cu bubchen special pt dermatita,si ia trecut.iam luat si samponul si gelul de dus si uleiul de corp din aceasi gama si acum tot cu alea o spal
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

ADY_ELA
    Guest
    Asa este are dermatita atopica.
    Sa ii fi aparut bubitele pentru ca nu am mai dat-o cu Lipikar? I-a mers foarte bine cu el.
    Pentru ca i-am dat 2 zile pe burtica cu lotiune calmanta Calamine, pe burta mai are foarte putin, dar este plina pe fata, iar dupa 2-3 zile se umple iarasi.
    In primele 2 luni de viata i-am spalat hainutele cu detergent si balsam de bebelusi, apoi i le-am spalat cu detergentul si balsamul nostru.
    Rufele ei intotdeauna le spal separat de ale noastre.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    buna si noi am avut asa ceva dar aici la noi cum nu se omor dupa medicamentatie ,mia zis pediatra ca e"normal ca toti copii fc ".asa ca nu mia dat nimic de spalat sau de fc masaje..........decat o alta igiena mai atenta.eu clateam mai bine,si calc fffff bine la aburi,aerisiri dese,schimbat lenjerii la 2 zile ceva de genu,acum am mai rarit toate astea pt ca tre sai formez si imunitatea.oricum usor usor iau disparut. totusi mergi si la un alt pediatru daca persista.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu stiu de la pediatrul nostru ca nu e voie sa speli rufele bebelusilor cu balsam.Noi nu am folosit deloc balsam de cand o avem pe ea.Si Antonia are niste bubite pe picioruse,zici ca sunt zgarieturi mici dar daca erau zgarieturi trebuiau sa treaca de multa vreme.Am fost cu ea la pediatru si ne a zis k are dermatita atopica si ca sa avem grija ce ii dam sa manance,dar eu cred ca nu e dermatita pt ca alte bubite nu are.M am gandit ca poate i au iesit ca mananca prea multe oua(zilnic 1ou).Ne a recomandat si noua o crema de corp si un sampon nou,dar inca nu i le am luat pt ca mai am din cel vechi,noi pana acum am folosit Klorane.

mada_lyna
    Guest
    eu zic sa ii speli fetitei hainele separat de ale voastre,cu detergent hipoalergic,lichid si pt copii . apoi,spal-o cu klorane 2 in 1(merge si pt par si corp),il gasesti la farmacii(costa cam 50 lei,dar te tine mult de tot-eu il spal zilnic pe Robi,pe corp,de 2 ori pe cap pe sapt.)si ma tine vreo jumate de an sticla ca are 500ml. nu mai folosi Nivea,dalin si alte cele.poti folosi Bubchen(sunt f bune).
    eu una i-as face si niste teste de alergii.
    poate fi o alergie la ceva ce mananca zilnic.poate nu-i prieste un anume tip de lapte,sau iaurtul sau fructele pe care i le dai.incearca sa nu ii dai 1-2 zile din alimentul pe care in acest il dai zilnic si vezi dak i se mai trage iritatie.
    sanatate!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    eu zic sa ii speli fetitei hainele separat de ale voastre,cu detergent hipoalergic,lichid si pt copii . apoi,spal-o cu klorane 2 in 1(merge si pt par si corp),il gasesti la farmacii(costa cam 50 lei,dar te tine mult de tot-eu il spal zilnic pe Robi,pe corp,de 2 ori pe cap pe sapt.)si ma tine vreo jumate de an sticla ca are 500ml. nu mai folosi Nivea,dalin si alte cele.poti folosi Bubchen(sunt f bune).
    eu una i-as face si niste teste de alergii.
    poate fi o alergie la ceva ce mananca zilnic.poate nu-i prieste un anume tip de lapte,sau iaurtul sau fructele pe care i le dai.incearca sa nu ii dai 1-2 zile din alimentul pe care in acest il dai zilnic si vezi dak i se mai trage iritatie.
    sanatate!
    Unde se gasesc produse de la bubchen? La sensiblu?
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!