Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Nefericire Bebelus racit din 2 in 2 luni

Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea are 8 luni, iar din 2 in 2 luni raceste.(stranuta, tuseste, ii curge nasucul).
    Am alaptat-o la san o luna de zile, iar apoi i-am dat NANHA,iar acum mananca NAN simplu.
    Mai mult de 200-300 ml pe zi lapte cu cereale nu-mi mananca.
    Este a 4 oara cand fetita raceste.Niciodata nu mi-a facut febra.
    De fiecare data i-am dat la recomandarea pediatrei, ibalgin, augmentin,pivalone, humex si zyrtec si a tinut-o o saptamana.
    Peste cateva ore voi merge la consult, insa nu mai vreau sa-i dau antibiotic Augmentin sau sa repet vesnicul tratament.
    Ce parere aveti de siropul panadol?
    I-am dat la ora 3 0.5 ml sirop Panadol, avand in vedere ca are doar 8 kg.
    Ce pot sa-i dau pentru imunitate?

Astept sfatul vostru.
    Multa sanatate.
    Modificata de ADY_ELA; 12.12.2011 la 03:24:18.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Ady_Ela panadoul este foarte bun pt bebelusi de peste 3 luni
    Doza o scrie acolo pe cutie..Eu intotdeauna le-am, dat la copii panadol cand sunt raciti.Este mai usor decat Nurofen.( are si o arie mai larga de afectiuni)
    Iar la voi cred ca prea mult antibiotic i-a slabit imunitatea.Augmentin este destul de tare.
    Nu comentez.Fiecare medic e cu parerea lui.
    Pentru imunitate abia dupa 1 anisor sunt recomandate siropelele.
    Daca nu a facut febra nu vad de ce ti-a dat augmentin..la noi foarte usor se da antibioticul.
    Multa sanatate va doresc!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Panadol Baby Sirop

Indicatii:

Panadol Baby pentru sugari si copii calmeaza durerile care insotesc aparitia dintilor, durerile de gat, durerile de dinti si reduce febra adesea asociata cu raceala, gripa si bolile infectioase ale copilariei, ca varsatul de vant, tusea convulsiva, pojarul si oreionul. Se recomanda sugarilor si copiilor pana la varsta de 12 ani, dar nu se va administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului.

Compozitie:
    Paracetamol 24 mg si excipienti pentru 100 ml suspensie orala.

Administrare:

3-6 luni 4ml
    6-12 luni 5 ml
    1-2 ani 7 ml
    2-3 ani 9 ml
    3-6 ani 10 ml
    6-9 ani 14 ml
    9-12 ani 20 ml
    Doza se poate repeta la intervale de 4 ore, daca este necesar. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze in 24 de ore.
    A nu se depasi dozele recomandate!
    Nu se vor asocia alte preparate care contin paracetamol!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Greutate Varsta Doza (ml)
    6-8 kg 3-6 luni 4,0
    8-10 kg 6-12 luni 5,0
    10-13 kg 1-2 ani 7,0
    13-15 kg 2-3 ani 9,0
    15-21 kg 3-6 ani 10,0
    21-29 kg 6-9 ani 14,0
    29-42 kg 9-12 ani 20,0

BLOGUL MEU pentru Elena

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pentru imunitate ca sa ii dai natural dai septilin,bine intreaba medicul inainte sa il dai.si cred ca ar trebui sa insisti cu fructele,sa aiba vitamine,cu supele,dai ceiuturi calde cat mai multe si ai grija cum o imbraci.daca raceste des punei fularul cand iesiti afara.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Dragele mele, cautati un pediatru bun !! In primul rand. Nu se poate prescrie Augmentin unui copil care stranuta si tuseste putin, fara febra si fara sa astepte 24 de ore, sa vada ce simptome mai apar, fie si un bebe mic. Este un tratament, sincer, dat fara noima si fara ca doctorita sa-si asume nici o responsabilitate. Din pacate, daca continui asa, vei avea un copil vesnic bolnav.
    (iti spun asta din experienta, cand aveam copiii mici, si eu si vecina mea aveam acelasi doctor pediatru la circa din cartier - unde, de cate ori mergeam, ma intorceam acasa cu antibiotic, copilulmeu era mereue racit, dupa parerea doctorei. La fel si fetita vecinei mele. Spre deosebire de ea, eu am avut o pediatra particulara, care venea sa o vada pe asa zisa bolnava - fetita nu avea absolut nimic, doar gatul mai rosu - mai tarziu am decis ca asa e ea, mai rosie pe dinauntru. Nu i-am dat niciodata medicamentele prescrise, aveam farmacie in frigider in dulapuri. Si nu a racit de-a binelea decat la 2 ani si 7 luni, cand am dus-o la gradinita.
    In schimb, vecina mea a urmat tratamentele date de tanti de la circa, ca nu opoti numi doctor pediatru. Si s-a trezit cu un copil vesnic bolnav, cu probleme de reflux gastric de la atatea medicamente bagate in ea. A facut nu stiu cate pneumonii pana la 3 ani si tot tacamul care vine dupa... sensibilitate, scadere in greutate, nu mai manca... )
    Sincera sa fiu... sunt multmai deacord cu sistemul de aici, unde nu primesti antibiotic decat la febra peste 40 de grade si dupa ce se incearca orice altceva, daca este posibil.

Inteleg ca bebe are 8 luni - fa sirop de brad pentru tuse, ai grija la aerul din casa, sa fie mai umed (s-ar putea sa nu aiba absolut nimic, dar s-o deranjeze mucusorii uscati), daca ii plac supele tale, baga cate putin cate putin dintr-o anumita leguma, in asa fel incat sa nu schimbi gustul dintr-o data, cauta sa introduci iartul si branzica, sa asimileze calciul (iarasi, pe partea asta am experienta,pentru ca a mea are 10 ani si tot este una dintre cele mai mofturoase personaje existente pe planeta, rad eu). Cand ii dai sa pape, las-o sa-si urmeze o activitate preferata, sa se uite la televizor sau sa picteze (macar pentru cateva zile, sa se invete cu gustul) - in felul asta nu-si concentreaza atentia asupra mancarii, si accepta mai usor schimbarea.

Nu te lasa antreata in medicamente si vitamine date aiurea, cauta un doctor bun, poate unul care merge pe naturiste sau dupa metode americane. Chiar daca platesti mai mult, te va scuti de multe neplaceri mai tarziu.

Multa sanatate si curaj.
    Lilypie Maternity tickers

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc dami28elena11 pentru sfaturi.Am sa-i dau Panadol fetitei, indiferent ce-mi recomanda doctora(presupun ca aceleasi oricum).
    Desi este un medic cautat si recomandat, nu inteleg de ce nu-si da interesul.Presupun ca asteapta sacosica ca toti ceilalti.
    Voi mai merge totusi si la alti medici.

Multa sanatate

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc madasabi pentru sfaturi.M-am gandit ca laptele, legumele si fructele pe care nu le mananca preparate in casa ii afecteaza imunitatea.
    Trebuie sa gasesc solutii sa o fac sa manance.
    Voi discuta cu doctorul despre siropul pentru imunitate.

Multa sanatate.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    parerea mea e sa nu- mai dai antibiotic pentru ca-i distruge flora intestinala mai ales ca nu face temperatura. temperatura e o forma de aparare a organismului si daca organismul ei nu a sesizat inseamnca ca nu a fost chiar asa de rau. poti sa-i dai paracetamol pentru desfundarea nasului si ceva de gat doar in cazul in care tuseste, ser fiziologic si aspirat nasucul din 3 in 3 ore daca e productie bogata. atat!
    pentru imunitate eu ii dau imuno-baby, e din plante!
    eu zic sa te duci la un medic homeopat sa-ti dea ceva de imunitate special pentru copilul tau, tratamentul nu costa mult si e ideal pentru un copilas asa de mic.
    Lilypie Third Birthday tickers

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc pentru sfaturi ymellda.Desi este un medic cautat si recomandat, nu inteleg de ce nu-si da interesul.
    Presupun ca asteapta sacosica ca toti ceilalti.
    Voi mai merge totusi si la alti medici.
    Zilnic mananca 2 cremoso sau danone nutriday cu biscuiti si branzica facuta cu calciu lactic.
    Uneori ii mai adaug in legumele la borcan sau in iaurtel cu banzica si galbenus de ou.
    De cate ori mananca, o " pacalesc " cu suzeta, jucarioare, sau desene animate.Altfel nu deschide gurita.
    Sper sa o fac sa manance legumele si fructele preparate in casa, dar si laptic, pentru ca are nevoie de vitamine .

Multa sanatate.

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc pentru sfaturi simonacioNasucul il aspirat de cateva ori pe zi cu ser fiziologic si batista bebelusului.
    Sunt hotarata sa nu-i mai dau antibiotic.

Multa sanatate.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!