Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita magdutza_marya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2012
    Postari in forum
    5

Nefericire Bebe are scaun numai ajutat

Buna mamicilor. Sunt suparata din cale afara. Puiul meu are scaun numai ajutat. Nu intelegeti gresit, nu e constipat, pur si simplu nu face pana nu introduc vârful unui supozitor sau termometrul. E ca si cum am desfundat si apoi merge. Are 4 luni jumate si mă confrunt cu asta de la 1 luna. Am spus sa încep sa-i dau suc de morcov ca poate se regleaza, dar s-a constipat. E hranit numai la sân. Biberonul nu îl primește si ceaiul îl dau cu lingurita(cel de musetel). Pediatrul mi- a recomandat probiotice si chiar un laxativ dar nu merge. Ca sa intelegeti mai bine, el se screme dar nu suficient. Face de 2 ori pe zi, iar dacă nu îl ajut tipa si plânge cu lacrimi si nu se opreste. Nu mai știu ce sa fac. Cateodata am impresia ca are gaze atât de puternice încât nu îl lăsa sa facă. Spun asta pentru ca are momente când se screme 2 ore pentru a elimina un gaz foarte zgomotos. A mai făcut si singur, dar de putine ori. Menționat ca supozitorul nu îl bag de tot ci doar cât sa"desfund"

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu sunt medic, iti raspund bazandu-ma pe experienta mea de mamica ( am un baietel de 7 ani si o fetita de 3 luni), si din ce am mai citit de-a lungul timpului.
    Fiind alaptat la san, ma gandesc ca poate influenteaza digestia bebelusului si ceea ce mananci tu.Poate dieta ta nu e bogata in fibre, legume si fructe, ciorbe si supe...poate nu te hidratezi indeajuns.
    Apoi, daca eliminarea gazelor lui ti se pare ca e problema, trebuie sa il ajuti sa o faca.Eu am incercat la bebelusa mea INFACOL, si a dat rezultate foarte bune!Gazele sunt eliminate fara durere!
    Un probiotic ar ajuta, de asemnenea...incearca PROTECTIS picaturi.
    Folosirea supozitorului sau a varfului de termoemtru il ajuta pe moment ...daca "iesitul afara" este la fel de greoi, mai bine ai consulta medicul pediatru.
    Sanatate multa va doresc si...succes:)

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Noi aveam aceasi problema..Nu era constipata,dar nu facea doar o data la cateva zile sau cu ajutor.Am folosit PROTECTIS si s a rezolvat.Acuma de cand papa diversificat face cam de 2 ori pe zi..poate si 3...
    ALESIA TANIA
    Cel mai frumos cadou pe care Dumnezeu ni l a oferit
    Lilypie First Birthday tickers

In data:12.12.2012,a iesit primul dintisor,stanga jos
    In data:13.01.2013,a iesit al doilea dintisor,dreapta jos

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    tocmai aici e problema, tu il "ajuti" prea mult si s-a invatat asa. daca e alaptat schimba dieta ta si incearca sa nu mai faci nimic. din cate stiu, la cei alaptati natural scaunul poate sa fie foarte neregulat. si eu am avut probleme de acest gen pana la diversificare si s-au rezolvat schimbandu-mi eu alimentatia... dupa diversificare, totul a mers ok fiindca i-am dat multe fibre.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

mada_lyna
    Guest
    si eu i-am dat lui RObi Infacol cand era bebe mic,si chiar cred k a avut efect. protectis ne-a dat dr atunci cand a facut entero-viroze si deci muuulte scaune moi,deci cand exista un dezechilibru. este destul de scump, si nu stiu daca difera asa de tare de cele mai ieftine,dar dak dr lui mi-a zis sa ii dau,i-am dat.
    din experienta proprie iti spun ca ce mananci tu il afecteaza pe bebe. incearca sa consumi tu multe fructe si o combinatie de ceai facut din chimen+anason+fenicul,multe ciorbe si supe, apa .
    termometrul si alti stimuli asemenea nu sunt solutii indicate, fiind nenaturale si mecanice.
    sanatate la bebel.
    a ,ps. :) cand am inceput noi diversificarea, si al meu a suferit de o forma mai usoara de constipatie.dr pediatru ne-a dat calcarea carbonica 15ch, si s-a reglat cam intr-o luna.

Membru inregistrat la
    24.11.2012
    Postari in forum
    5
    Știu ca nu ar trebui sa folosesc metodele mecanice si ca ii fac destul de rău. El se screme micutul dar nu poate face si are dureri probabil, căci începe imediat sa tipe si când îl vad ca i se impletesc lacrimile atunci actionez. Are scaun de doua ori pe zi, dar nu îl scormonesc eu degeaba, își arată el dorința prin plâns, strâns din picioruse, trantindu-le de pat, tipete. Mi se rupe sufletul. In rest e cel mai cuminte copil. Nu am nici cea mai mică problema cu el. Voi încerca si infacolul. Momentan si de când a avut colici am folosit ESpumisan si mi-a mers. Repet. Uneori face singur doua zile la rând

Membru inregistrat la
    24.11.2012
    Postari in forum
    5
    Multumesc mult de răspunsuri si voi tine cont de ele.

Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Exact aceiasi problema am avut-o si noi. Pana pe la 3 luni facea singurica, apoi, dintr-o data, nu mai facea decat cu ajutor (nu era cosntipata). Tot alaptata si ea. Am mers pe la dr, m-am interesat, i-am dat Protectis si Bifido Baby cam 2 luni, dar tot nu era reglata complet. Intr-un final, solutia a fost, cate 20-30 ml suc de portocale dimineta pe stomacul gol timp de cateva zile si de atunci nu mai avem probleme. Intre timp am inceput si diversificarea si s-a reglat f bine.
    Mai multi medici mi-au spus ca laptele matern se digera f bine si nu prea raman reziduuri de eliminat, asa ca ar fi normal, daca mananca doar laptic de la tine, sa faca si 1 data / 3 zile. Daca trece mai mult timp, nu e prea ok sa-l lasi asa. Daca are 4 luni jumate, eu zic sa incerci cu sucul de portocale.
    Lilypie First Birthday tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!