Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Bebe agitat

Dragi mamici nu stiu ce sa mai fac.Bebelina ma face miercuri 4 luni si de cateva zile este foarte agitata si nervoasa.Imi doarme bine noaptea, se trezeste si papa de 2 ori si la 6 -7 dimineata este treaza.de aici incepe adevarata "distractie".este foarte foarte energica. se plictiseste repede, ii dau o jucarie sta 2 minute cu ea si o arunca, se invarte pe burta si incepe sa planga, daca nu stau langa patut incepe sa tipe.Cum vede ca plec e langa ea gata....De dormit imi doarme cam 2-3 ore pe zi si atunci leganata pe picioare.ii dau suzeta dar o arunca si pe aia.cand nu o bagam in seama urla de se invineteste.am fost cu ea la pediatru si nu are nimic, nu febra, nu dinti, nu nimic...cred ca asa este ea.daca o scot afara sta linistita un pic si apoi incepe sa se agite.ce ma sfatuiti sa fac?simt ca nu mai pot.am mai auzit de Calma baby.ce ziceti de el?daca acum e asa agitata nici nu vreau sa ma gandesc cand vor incepe "dintisorii"

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Imi amintesc ca la 4 luni cand a inceput sa se rostogoleasca si fetita mea cea mare a fost mai agitata. Este o etapa, nu dispera, se va linisti. Cand iesi afara cu ea poate ti-ar fi mai util un sling sau un marsupiu pentru ca ar simti si apropierea ta si ar sta intr-o pozitie care i-ar permite sa observe mediul inconjurator si nu ar mai fi atat de agitata. Sfatul meu este sa ii faci un program riguros de iesit afara de 2 ori pe zi. Inainte de somnul de pranz si inainte de baita. NU te speria de frigul de afara, daca sunt peste 0 grade si nu bate vantul poti sa iesi linistita o jumatate de ora. Aerul rece o va obosi si cand veti intra la caldura va dormi si tu te vei bucura de cateva ore de liniste. Anxietatea de despartire o au toti copilasii si e normal sa planga atunci cand nu te mai vede. Poate ar fi util un sling si prin casa. copilul ar fi linistit stiindu-se in apropierea ta iar tu ai avea mainile libere sa te ocupi si de alte activitati. Cand mai intampinati momente de astea mai dificile aminteste-ti ca sunt etape care vin si trec si ca lucrurile vor intra pe fagasul normal dupa o perioada.
    Mă întreb dacă o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    ce e drept ca de cand se rostogoleste este mai agitata.se da pe burta, ridica capsorul si cand vede ca nu mai poate face nimic incepe sa planga.

Floricica Nou Venita ioana_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2012
    Postari in forum
    11
    Salut mamici !
    Sunt singura careia i se pare ca un bebelus are energie cat pentru trei adulti?
    Voi cum va descurcati?

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    nu esti singura.sa o vezi pe fetita mea cum da din maini si din picioare de te oboseste uitandu-te la ea.cateodata parca imi pierd rabdarea, dar ma uit pe fereastra iau o gura de aer si o luam de la capat.m-am consolat cu ideea ca asa este ea:ff energica.in schimb ma bucur ca imi doarme noaptea.se trezeste de 2 ori si papa si gata.in schimb ziua doarme cumulat 3-4 ore, in rest joaca, gangureala.trebuie sa stau numai pe langa ea.cum plec cum incepe sa planga.dar eu o las in patut si stau langa patut ca nu as vrea sa se invete in brate ca si asa ziua ca sa doarma o legan pe picioare ca altfel oricat de obosita ar fi nu doarme.Cat are bebe tau?

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!