Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Bebe agitat

Dragi mamici nu stiu ce sa mai fac.Bebelina ma face miercuri 4 luni si de cateva zile este foarte agitata si nervoasa.Imi doarme bine noaptea, se trezeste si papa de 2 ori si la 6 -7 dimineata este treaza.de aici incepe adevarata "distractie".este foarte foarte energica. se plictiseste repede, ii dau o jucarie sta 2 minute cu ea si o arunca, se invarte pe burta si incepe sa planga, daca nu stau langa patut incepe sa tipe.Cum vede ca plec e langa ea gata....De dormit imi doarme cam 2-3 ore pe zi si atunci leganata pe picioare.ii dau suzeta dar o arunca si pe aia.cand nu o bagam in seama urla de se invineteste.am fost cu ea la pediatru si nu are nimic, nu febra, nu dinti, nu nimic...cred ca asa este ea.daca o scot afara sta linistita un pic si apoi incepe sa se agite.ce ma sfatuiti sa fac?simt ca nu mai pot.am mai auzit de Calma baby.ce ziceti de el?daca acum e asa agitata nici nu vreau sa ma gandesc cand vor incepe "dintisorii"

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Imi amintesc ca la 4 luni cand a inceput sa se rostogoleasca si fetita mea cea mare a fost mai agitata. Este o etapa, nu dispera, se va linisti. Cand iesi afara cu ea poate ti-ar fi mai util un sling sau un marsupiu pentru ca ar simti si apropierea ta si ar sta intr-o pozitie care i-ar permite sa observe mediul inconjurator si nu ar mai fi atat de agitata. Sfatul meu este sa ii faci un program riguros de iesit afara de 2 ori pe zi. Inainte de somnul de pranz si inainte de baita. NU te speria de frigul de afara, daca sunt peste 0 grade si nu bate vantul poti sa iesi linistita o jumatate de ora. Aerul rece o va obosi si cand veti intra la caldura va dormi si tu te vei bucura de cateva ore de liniste. Anxietatea de despartire o au toti copilasii si e normal sa planga atunci cand nu te mai vede. Poate ar fi util un sling si prin casa. copilul ar fi linistit stiindu-se in apropierea ta iar tu ai avea mainile libere sa te ocupi si de alte activitati. Cand mai intampinati momente de astea mai dificile aminteste-ti ca sunt etape care vin si trec si ca lucrurile vor intra pe fagasul normal dupa o perioada.
    MŃ ţntreb dacŃ o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    ce e drept ca de cand se rostogoleste este mai agitata.se da pe burta, ridica capsorul si cand vede ca nu mai poate face nimic incepe sa planga.

Floricica Nou Venita ioana_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2012
    Postari in forum
    11
    Salut mamici !
    Sunt singura careia i se pare ca un bebelus are energie cat pentru trei adulti?
    Voi cum va descurcati?

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    nu esti singura.sa o vezi pe fetita mea cum da din maini si din picioare de te oboseste uitandu-te la ea.cateodata parca imi pierd rabdarea, dar ma uit pe fereastra iau o gura de aer si o luam de la capat.m-am consolat cu ideea ca asa este ea:ff energica.in schimb ma bucur ca imi doarme noaptea.se trezeste de 2 ori si papa si gata.in schimb ziua doarme cumulat 3-4 ore, in rest joaca, gangureala.trebuie sa stau numai pe langa ea.cum plec cum incepe sa planga.dar eu o las in patut si stau langa patut ca nu as vrea sa se invete in brate ca si asa ziua ca sa doarma o legan pe picioare ca altfel oricat de obosita ar fi nu doarme.Cat are bebe tau?

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!