Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Hande, multumesc ptr informatii, tot am citit in ultima vreme. suntem insa pe calea cea buna, rebeca papa tot acum si f bine chiar. Adi ela, faci cum vrei, ai incredere in cele 2 padiatre si gata! Doamne ajuta!
    Lilypie - Personal picture
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Lipsa vitaminei B12
    O forma mai putin intalnita a anemiei este cauzata de lipsa vitaminei B12. Producerea globulelor rosii ,care transporta oxigenul, este dereglata de o insuficienta a vitaminei B12. De aceea copilul oboseste foarte tare si sufera de anemie.
    Cum stii daca copilul are anemie ?
    Copilul s-ar putea sa aiba anemie daca se constata urmatoarele simptome:
    • piele palida (mai ales sub unghii)
    • buze palide
    • oboseala
    • maini si picioare reci
    • ameteli
    • respiratie ingreunata
    • rezultatele la scoala sunt mai putin bune
      tiuit in urechi
    • Totusi trebuie sa stiti ca atunci cand copilul este palid sau obosit nu inseamna neaparat ca sufera de anemie. S-ar putea ca sa se fi nascut cu o piele mai groasa sau nu prea transparenta prin care sa se vada clar vasele de sange.
    Testul indicativ al parintelui de a depista anemia copilului
    Exista un anume test destul de sigur pe care poti sa-l faci copilului ca sa-ti dai seama daca sufera de anemie sau nu. Acest test poti sa i-l faci singur : trage de geana de jos a ochiului si uita-te in interior.
    In cazul in care culoarea este de o nuanta palida in loc de rosu spre roz, atunci s-ar putea sa sufere de anemie.

Atentie: Niciodata sa nu-i dai tu diagnosticul, numai un medic poate constata acest lucru cu siguranta !
    ...

tu fc ce simti,dar analizele nu au ce sa fc rau ..............nimic rau,doar bine,puiu meu a fc la 3 sapt si asa mam convins ca era chiar totul bine.
    doar nu le fc in fiecare zi.
    o anemie ar putea fc ca miscarile ei sa fie mai greoaie,teai gandit..........si nam stiut ca medici din ro sunt gene!!!!!!!!!!!!!!!sa vada asa cu ochiul _liber.
    muuuuuuuuuulta SANATATE si mult cuuuuuuuuraj!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    aaaaaaaa si am mai citit ceva ..........tiau dat toate medicamentele astea doar pt ca ""suspecteaza""o anumita carenta de vitamine fara sa vada ex de laborator??????????

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Ady_ela i-ai facut analizele la fetita? sau ai renuntat?
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,Nu i-am facut analizele bebelusei.

Multumesc pentru sfaturi si pareri.
    Multa sanatate.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!