Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Analize la bebelus de 8 luni

Buna dragele mele mamici,
    Saptamana viitoare am programat fetita pentru a-i face toate analizele.(sange, urina, fecale).
    Pentru ca are de facut multe analize din sange, doamna de la laborator mi-a spus ca-i va lua sange din vena.
    Se vede foarte putin vena si o va chinui.Este normal sa-i iei unui bebelus asa mic sange din vena?
    Credeti ca va sta?
    Pentru a-i depista giardia sigur mi-a spus ca trebuie sa platesc 40 ron si-mi trebuie doar o proba de fecale.

Voi ce parere aveti?
    Multumesc anticipat.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    iese destul de greu din copro si coproparazit giardia trebuie repetata de 2-3 ori ca sa fi sigura poti sa te duci cu pampersul daca nu ai recipient da se ia din vena chiar daca are 8 luni o va chinuii dar trebuie sa o ti cu piciorusele intre picioarele tale si sa i sustii capul de restul se ocupa asistenta stai linistita ca nu se intampla nimic rau...tu sa fi puternica o sa ti se rupa sufletul dar e spre binele ei...sanatate micutei.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    am meu a fc un pic de icter la nastere.dupa 3 sapt i se parea pediatrei ca parca era inca un pic galbijor asa ca ma trimis la analize,am fost ....a plans un pic si gata. stai linistita trece,rezultatele sa vedem.si da din vena se ia chiar daca i sa parut ei ca nu le gaseste.......le va gasi.
    Sanatate multa

ADY_ELA
    Guest
    Stiu ca analiza de coproparazit se face din zile diferite la fecale si iese la analiza daca are probleme, doar( daca se afla in perioada de incubatie).Laboranta a zis ca exista o metoda prin care se poate depista sigur cu doar o proba daca are paraziti sau giardia.
    Imi va fi foarte greu cand ii va lua sange.
    Trebuie sa le faca totusi.

Multa sanatate.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    si eu doar ce i le am fc rebecai care are 9 luni. e numai spre binele ei, asa ca imbarbateaza-te si asteptam rezultatele.
    Lilypie - Personal picture
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si eu vreau sa ii fac analize Antonie pt ca e tare slabutza are la 1an si 2sapt 8kg jum,nu prea vrea sa pape mancare solida...si tare frica imi e ca are viermisori,dar am tot amanat...de frica.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Stiu ca analiza de coproparazit se face din zile diferite la fecale si iese la analiza daca are probleme, doar( daca se afla in perioada de incubatie).Laboranta a zis ca exista o metoda prin care se poate depista sigur cu doar o proba daca are paraziti sau giardia.
    Imi va fi foarte greu cand ii va lua sange.
    Trebuie sa le faca totusi.

Multa sanatate.
    Metoda de care spui se numeste antigen giardia,am facut si eu la copiii,este intr-adevar mai scumpa dar...eficienta,iti iese din prima daca are ceva copilul,decat sa repeti copro de 3 ori,mai bine ii faci antigen giardia,sanatate!
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers
    Notes:

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    Daca tot o intepi poti cere si anticorpii anti giardia din sange si ai un rezultat concludent.La copro daca are giardia nu iti iese din prima. Eu asa i-am facut anul trecut fetitei mele cand era suspecta de giardia.Fiindca tot urma sa-i recolteze pt alte analize doctora a zis sa-i facem si analiza aceasta si stim sigur.
    Modificata de angel24; 22.12.2011 la 14:23:06.
    Lilypie Angel and Memorial tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu ca daca are viermisori se scarpina la fundulet,iar giardia e un pic mai complicata,vomiti,slabesti foarte mult..cine tia zis ca e suspecta de giardia de ii faci analizele?eu nu iam facut niciodata analize de sange,iau facut o data la spital ca asa se face cand te interneaza,dar nu faceti analize asa doar de dragul de a face,pentru ca eu stiu ca orice pierderi de sange la copii asa mici provoaca anemii,asa mia zis doctora.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Madasabi lasa sa ii faca analizele sa vada ce carente are.I-a prescris medicul o gramada de calciu si alte vitamine..cel mai bine este o analiza de sange care sa arate exact ce carente are.
    Nu cred ca se intampla nimic daca ii ia putin sange.
    Iar legat de parazitii intestinali stii ca ea scria pe un alt topic ca nu papa.Deci este necesara si aceasta analiza.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

ADY_ELA
    Guest
    Multumesc pentru sfaturi si incurajari mamici.Va rog spuneti-mi daca ar putea influenta analizele avand in vedere ca-i dau fetitei urmatoarele:
    Ferrum Hausmann-8 picaturi
    Vitamina c natural-5 picaturi
    Vigantol oil -4 picaturi
    Calciu Kids -5ml
    Sirop Sanzime-3ml
    Ketof-2ml
    Laboranta care urmeaza sa-i faca analizele fetitei a zis ca nu.
    Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!