Like Tree2Likes

Perle "din vecine" sau prejudecati despre alaptare si combaterea lor

Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.699
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    niciunul ! pana nu il verifici pulmonar !!! si daca e curat niciunul ! ca astea le dai sa stimulexi tusea ca sa cureti plamanii si uite asa ii provoci singura tusea copilului....
    Am inteles Larisa, bine de stiut! Dar e posibil sa aiba ceva pulmonar si fara sa faca febra?

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    gata doamnelor ...
    va multumesc ca m-ati tinut treaza pana la ora asta ... altfel nu as fi rezistat sa prind emisiunea care incepe acum pe "descoperi"
    ... tot felul de carcalaci in corpul uman ... :))

o seara buna va doresc.

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.699
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    vezi, de la muci tuseste ca aia o iau prin spate si ii ajung in gat si-l irita ! nu rezolvi nimic cu eurespalul decat sa prelungesti asa aiurea...tu curata-i nasu' si gata. o sa vezi ca trece rapid, daca ii dai sirop nu o sa mai fie deloc rapid
    Mare lucru nu iesea la curatat, nu am insistat sa nu le deranjez mucoasa mai rau...adica nu iesea mai nimic...probabil se duceau pe alta cale...

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    Citat Postat de maryann32 Vezi mesajul
    Am inteles Larisa, bine de stiut! Dar e posibil sa aiba ceva pulmonar si fara sa faca febra?
    daaaa.....

si eu am vrut sa iti spun mai devreme ca tuseste de la muci... mie pedi mi-a spus sa ii curat bine nasul si sa observa daca cu nasul curat mai tuseste... daca nu tuseste inseamna ca e de la muci....

(am fost o musca :) )

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.724
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Eu nu am fost niciodata cu el la urgenta si sper sa nu ajung...in schimb azi dimineata am fost sa ii fac o eco la rinichi ca are infectie urinara si nu stiam unde este pediatria...stia taximetristu mai bn decat mine:))))....apropo scz pt off topic o intrebare pt larissa sau cine imi poate da un raspuns...o eco normala, 2d se face mai mult pt dimensiuni sa vezi ce masuri au organele si atat? sau poti sa vezi daca are ceva sau nu? Ca azi dimineata m-a lasat doctorita aia in ceata total, ea zice copilul nu are nimic dar pediatru meu ca nu are nimic ce nu poate fi rezolvat...pai are sau nu pana la urma? asa ca am decis sa ii repet din nou eco...dar nu acuma sa termin intai tratamentu...

nu draga mea, la o eco normala vezi si rinichiu vezi si daca are ceva pietricele, vezi si daca are dilatatie caliceala ( adik atunci cand o pietricica se opreste pe undeva urina nu mai trece de ea si se strange mai sus...)
    da cine ti-a pus tie diag de infectie urinara ? te intreb caci am senzatia ca a cam devenit abuziv de mult pus ! una doua are infectie urinara...antibiotic...
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    eu acum vad cat e ceasul!!! copilul meu s-a trezit la 8 jumate, si acum e in verva!!!! ne alearga in casa!!!

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.699
    Noapte buna mischa!
    Ma retrag si eu!
    O noapte linistita!

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.724
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    larisa, nu intelege gresit ce am vrut sa spun... ma spalam de-mi iese culoarea :))))nu am alaptat in public, pentru ca am avut alternative...

ideea e in felul urmator...
    -nimeni nu iese din casa special sa alapteze in parc...deorece bebelusii sug f des la inceput se poate intampla cand te duci la supermarket sa i se faca foame... (personal nu am fost nici la supermarket cu el cat era bb mic-dar sunt persoane care nu au incotro)ce faci dacaa i-e foame? si atentie, sete???
    tu i-ai dat copilului tau biberonul cu apa sau lapte in public? daca da, si copilul meu are dreptul sa manance sau sa bea in public...

si pana la urma de-aia nu mai pot eu de ********ii care se uita, copilului meu ii e sete! sau ii e foame!!! nu ma da nimeni la tv sa ma dea exemplu de bun simt ca nu am scos tata:)
    stai linistita Andreea ca pe tine te-am inteles corect !nu la tine ma refeream, vorbeam in general despre mamele care una doua ori unde ar fi hop scoatem sanul si-l bagam in gura.si de multe ori doar asa, sa taca, ca nu ii e copilului nici foame si nici sete. ori asta nu e scuza. pana la urma suzeta ce are ? nabadai ?
    la fel nu imi place nici ideea de a dormi cu copilul in pat pt ca , citez "e mult mai usor cum se trezeste sa-i bag direct tatza, nici macar nu ma mai ridic, raman asa culcata". adik cum ?! alaptez ca asa e mai bine pt copil dar imi e lene sa ma ridic din pat sa-i dau de mancare ? si sa nu aud raspunsuri ca "daca si al teu se treezea de 10 ori pe noapte..." pai d'aia se si trezeste ca stie ca trage din san cum ar tragii aletii din suzeta, fara neaparat sa manance. plus ca nu mi se pare nici firesc sa doarma cu parintii in pat. acu daca se trezeste mai des, e logic sa-i fie mamei cat mai comod sa il aiba alaturi, dar in patutul lui nu in pat cu ea. eu personal nici nu am luat in calcul asa ceva, de pe la vreo 4 luni de sarc m-am apucat si i-am facut camera lui si radea tasu ca vezi doamne tot cu noi in pat o sa ajunga. e, uite ca nu a ajuns si acu imi multumeste tasu

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.724
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    da' poa' ia tenie ...
    ca e dulce
    daaaaaaaa vad ca ai ntinut minte ! adevaru' e ca nu prea ai cum sa uiti asemenea cretinitati odata ce le-ai auzit

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.724
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    o balarie din popor! eu nu cred in superstitii...
    asta e si parerea mea !!! e intors de la san domne, e jale mare cu el...cred ca ne intoarcem in pesteri... ( ca tot vorbeati mai devreme )

Cuvinte cheie pentru acest topic

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!