Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Orar mese in caz de alimentatie mixta

bebelusul meu care are 11 zile mananca mixt: san si lapte praf la biberon, pt. ca nu am suficient lapte si nu se satura decat dupa ce papa si de la biberon.
    in acest caz, cum sa procedez cu orarul meselor: la cerere ( cand se trezeste si cere de mancare si atunci incep cu sanul, continui cu biberonul daca nu s-a saturat) sau dupa un orar fix, specific alimentatiei cu lapte praf astfel incat sa asigur nr de mese mentionat pe cutia de lapte praf ?
    precizez ca doarme destul de mult intre mese, chiar si 4-5 ore, dat fiind ca o masa dureaza destul de mult, mai bine de o ora ( la san mai adoarme, nu trage mereu cu vioiciune, iar apoi urmeaza si biberonul)

multumesc de lamuriri!

Floricica Nou Venita Ana.Roxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2013
    Postari in forum
    4
    Nu trebuie sa te iei dupa tabelul de pe cutia de lapte praf.Un bebelus atat de mic ar trebuii sa manance din trei in trei ore sau din doua in doua ore.In maternitate manaca din trei in trei ore.Daca nu se trezeste din la trei ore il poti lua in brate si sa-i dai sa mance in timp ce doarme.Asa am procedat si eu,iar de la 3 luni nu l-am mai hranit noaptea iar ziua ii dadeam la cerere dar urmaream sa-i fac si un program(in functie de cat laptic manca).E bine sa-l alaptezi natural si daca nu se satura sa-i dai supliment.